TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 67.258,64 Ft (tonna)
Napraforgómag: 213.612,14 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.490,66 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 65.699,26 Ft (tonna)
Repcemag: 183.793,91 Ft (tonna)
Full-fat szója: 208.881,00 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 615 Ft
Benzin ára: 595 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 354,15
USD: 304,33
CHF: 386,11
GBP: 409,51
Hirdetés
MA TE mit eszel? – A csokoládé rejtelmei

MA TE mit eszel? – A csokoládé rejtelmei

Hírek - 2025.09.29

Ha hétfő, akkor „Ma Te mit eszel?”! A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem – a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Mecenatúra (MEC_24) programjának támogatásával létrejött – tudománynépszerűsítő sorozatának legédesebb epizódjában a csokoládék és a csokoládékészítés sokszínű világába kalauzoljuk el a nézőket. Az istenek eledelének története több évezredes múltra tekint vissza, a maják és az aztékok keserű italként fogyasztották a kakaóbabot. A spanyol hódítók révén került a kakaó Amerikából Európába, amely azóta is töretlen népszerűségnek örvend.

Vajon a fehércsokoládé is csokoládénak számít? A tej- vagy az étcsokoládé az egészségesebb? Mindig a drága csoki a nyerő? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat, aki figyelemmel kíséri legfrissebb adásunkat. Alapjában véve mit nevezünk csokoládénak? A Magyar Élelmiszerkönyv szerint kakaó termékekből és cukrokból készül, terméktípusonként eltérő, de előírt a kakaó szárazanyagtartalma (ami kakaóvajból és szírmentes szárazanyagból áll össze), s a kakaóvajon túl legfeljebb 5%-ban tartalmaz más növényi zsiradékot. Mindezeken túl még azt is megtudhatják a nézők, hogy mik a kakaós masszák, mint például a bevonók, amelyekről kiderül, hova kategorizálhatók. Megtudhatjuk továbbá, hogy a csokoládé tökéletes alapanyaga, a kakaó honnan származik, hogyan dolgozzák fel, s milyen fogyasztási szokások kapcsolódnak hozzá.

MA TE mit eszel? – A csokoládé rejtelmei

A MATE november 30-ig tartó filmsorozata közérthetően, tudományosan megalapozott információkkal segíti a fogyasztókat az egészségtudatos életmód és táplálkozás kialakításában. A sorozat személyes hangvételű, gyakorlatias, vizuálisan igényes videók formájában éri el a közönséget. Minden epizódhoz kötődik egy podcast-beszélgetés is, ahol az adások témaköreit még mélyebben járják körül az egyetem szakemberei.

A sorozat célja az, hogy párbeszédet kezdeményezzen. A közösségi médiafelületeken a nézők kérdéseket tehetnek fel, szavazhatnak témákról, hozzászólhatnak a látottakhoz. A szervezők egyetemi versenyeket és workshopokat is terveznek, ahol az érdeklődők találkozhatnak a kutatókkal, és saját élményeiken keresztül kerülhetnek közelebb a tudományhoz. Ezzel a sorozat nemcsak információforrás, hanem közösségi élmény és tudományos párbeszéd platformja is lesz.

A projekt szakmai vezetője Dr. Kocsis Tamás, az NKFIH Tudományos Mecenatúra pályázat nyertes kutatója, a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének egyetemi docense.








Forrás: MATE

Címkék: MA TE mit eszel?, mate
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Károsítók a szántóföldön (4. rész) – Május – június eleje

A szántóföldi kultúráinkban megjelenő kár- és kórképekkel kapcsolatos sorozatunkkal elérkeztünk a május közepét ...