
Nyakunkon a szántóföldi növények gyomirtása: veszélyek és kivédésük lehetőségei
Hírek - 2019.05.22
Az aszályos tavaszt követő több hetes intenzív csapadék erős lehűléssel érkezett az országba. A már kikelt tavaszi kultúrákon egyértelmű jelei utatkoznak ennek a kedvezőtlen időszaknak: a kukorica, a napraforgó és a szója fejlődése lelassult, tápanyag-hiánytünetek figyelhetők meg az állományokon.
Hideg hatására bekövetkezett hormonhatás kukoricán
A gyomok növekedése azonban nem állt le, így a gyomirtás is időszerűvé vált. Ugyanakkor a legyengült kultúrnövények újabb pofont szenvedhetnek el a gyomirtó szerektől, ezen hatás megelőzésére, illetve kivédésére javasolt a Megafol stresszkezelő alkalmazása 1 l/ha dózisban,a gyomirtó szerrel egy menetben kijuttatva.
Hatóanyag bemosódása napraforgón
A korszerű mezőgazdaság kihagyhatatlan eleme a különbözőhatásmechanizmusú herbicidekhasználata. A hatóanyagokés hatóanyag-kombinációk fejlesztése során a gyártókkülön figyelmetfordítanak arra, hogy csökkentsék, megszüntesséka kultúrnövényre gyakorolt fitotoxikus hatást. Gyakorlatitapasztalat azonban, hogy bizonyos körülmények közöttmég a legnagyobb körültekintésés elővigyázatosság ellenéreis időnként előfordulnak gyomirtó szerek által okozott stresszek.
Gyomirtó szer maradvány tünetei kukoricán
A különböző stresszhatások, például a hideg, a szélverést követő mechanikai sérülések, a víz- és tápanyaghiány legyengítik a növényt, ezáltal érzékenyebben reagálhat az egyes kezelésekre. Az ilyentípusú stresszekrejellemző, hogy nem minden esetben okoznak látható tünetielváltozást akultúrnövényen, mégis jelentős hozamkiesést,minőségromlást eredményezhetnek. Ezeket a vizuálisan nem, vagy kevéssé észlelhető stresszeket látens stressznek nevezzük. Az eredményes termesztés szempontjából döntőfontosságú lehet, hogy a szelektív gyomirtó szerek alkalmazásaesetén megelőző jelleggel biztosítsuk a regenerációhoz szükséges többlet energiát a kultúrnövény számára – még akkor is, hakonkrétstressz-tünetet nem tapasztalunk!
Tartályban maradt gyomirtó szer okozta rendellenesség
Előfordulhat, hogy elsodródik vagy felverődik a gyomirtó szer, s ez károsítja a termesztett állományt. Gyakori hiba az is, hogy más növény gyomirtását követően hatóanyag marad a permetező tartályban, ami a következő kultúrára káros hatással lehet. A jól bevált gyomirtási technológiák mellett a legyengült állományokon nem várt tünetek jelentkezhetnek, ilyen esetekben a Megafol javasolt dózisa: 3 l/ha.
Gyomirtó szer felverődésének hatására bekövetkezett perzselés napraforgón
Herbicid elsodródás okozta sárgulás napraforgón

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Tájékoztatás az állatok ártalmatlanításáról ragadós száj- és ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Hogyan segíthetik a gazdálkodókat a szaktanácsadók?

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza