TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 86.046,10 Ft (tonna)
Napraforgómag: 234.271,39 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 81.735,43 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 83.107,91 Ft (tonna)
Repcemag: 212.832,73 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.765,06 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 612 Ft
Benzin ára: 598 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 398,44
USD: 367,6
CHF: 416,87
GBP: 476,45
Hirdetés
Fénycsapdás előrejelzés Hajdú-Bihar megyében

Fénycsapdás előrejelzés Hajdú-Bihar megyében

Hírek - 2017.11.28

A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Hajdú-Bihar Megyei Területi Szervezete évek óta végez előrejelzési tevékenységet, mely során már szükségét látta fénycsapda létesítésének.

A fénycsapdák beszerzését az indokolta, hogy a szexferomon csapdás megfigyelések a károsítók csak egy szűk szegmenséről adnak információt. A kamara megyei szervezete Nagy László kamarai tag kezdeményezésére, Dr. Kiss László kamarai elnök teljes körű támogatásával 2016 őszén készíttetett két fénycsapdát azzal a szándékkal, hogy az előrejelzési tevékenységet tovább erősítse, fejlessze. A kamara feladatkörébe tartozó előrejelzés egyre hangsúlyosabbá vált a Növényvédelmi Állomások átszervezését követően mivel a szakmai tájékoztatás, a károsító helyzetet folyamatos megfigyelése jelentős mértékben a kamarára hárult.

A Mezőgazdasági Károsítók Előrejelzésének és Szignalizációjának Módszerei című kiadványban közölt Jermy féle fénycsapdát készítettük el a könyvben található tervrajzok alapján. (1. ábra)

fénycsapda vázlata1. ábra: A fénycsapda tervrajza

A Jermy féle csapdára azért esett a választás mivel már egy kipróbált típus és megfelelő irodalmi háttérrel rendelkezik az üzemeltetését illetően.

A talált leírás pontos méretei sokat segítettek a csapda elkészítésében. A rovarfogó üvegként egy becsavarozható lámpabúra került felhasználásra, ami így könnyen tisztítható és gyorsan levehető. A csapda 2017. tavaszára készült el.

Gálóczhi-Tömösváry Róbert a fénycsapdávalGálóczhi-Tömösváry Róbert a fénycsapdával

 

Az üzemeltetéshez olyan helyszíneket kellett találni, aminek a szomszédságában szántóföld található, illetve a közvilágítás nem zavarja a rovarok fogását. A csapda elkészülte után Gálóczhi-Tömösváry Róbert debreceni, és Dr. Dávid István darvasi növényorvos vállalta, hogy az elhelyezéshez helyet biztosít a saját gazdaságában, és végzi az üzemeltetést. A csapdák május-június hónapba kerültek beüzemelésre.

A debreceni csapda Szepes városrészben került kihelyezésre. A csapda közvetlen közelében gyümölcsös és szántóföldek találhatóak, így a fénycsapda alkalmas az alma, szilva, körte kártevőinek elemzésére is. A darvasi csapda egy legelővel, szántóföldekkel és kisebb facsoportokkal körülvett területen kapott helyet.

A fénycsapda felső részeA fénycsapda felső része

 

A könnyebb szállítás érdekében a csapda két részből készült el, egy felső csapda részből, illetve a rögzítésére szolgáló oszlopból. A csapdák kihelyezése során arra kellett figyelni, hogy az útmutatásoknak megfelelően, az izzó két méter magasan legyen a talajszinttől.

A lámpához áramkábelt kellett vezetni. A folyamatos világítás megelőzése érdekében alkonykapcsolót vagy időkapcsolót kellett beszerezni. Mi ez utóbbi mellett döntöttünk.

A debreceni csapda fogásainak napi szintű gyűjtése 2017. június 13.-a, a darvasi csapdáé pedig május 22. óta történik. A csapdákat napi rendszerességgel kell üríteni. A befogott rovarokat kloroformmal kábítjuk el. A folyadékot vattával felitatva, naponta helyezzük a rovarcsapdába. Első begyűjtéseknél problémát jelentett, hogy a begyűjtött rovarok ráragadtak a vatta külsejére, és nehezen lehetett arról eltávolítani őket. Tanulva ebből, teatojásba helyezzük a kloroformmal átitatott vattát, és azt belógatjuk a fogásra szolgáló üvegbúrába. Ezáltal megakadályozható, hogy a rovarok beleragadjanak a vattába.

A begyűjtést alkalmanként nehezíti a szeles, esős időjárás, aminek következtében csapadékvíz kerül a csapdába, és a begyűjtött rovarokat tönkreteszi. Az üvegbúra aljának kifúrása segítheti a víz eltávozását, így probléma megoldását.

A begyűjtött, és elkábított rovarokat papírzacskóba gyűjtjük, melynek külsején a napi dátum rögzítésre kerül. A zacskókat ezután hűtőbe helyezzük, majd heti rendszerességgel a Növény- és Talajvédelmi hatóság illetve a Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézet munkatársának szállítjuk be értékelés céljából. A fogásokat egyelőre csak a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) rajzási dinamikájának megfigyelése céljából értékeljük, mivel a megye fertőzöttségéről illetve a kártevő rajzásáról nincsenek megfelelő adatok. A két csapda 2017. évi kukoricamoly fogásai a 4. és 5 ábrán láthatók. E mellett természetesen más fajok megfigyelése is folyik és a későbbiek folyamán ezen károsító rajzásdinamikájának az elektronikus feldolgozását, közzétételét tervezzük.

Reméljük, hogy a fogás eredményei hamarosan interneten is bemutathatóak lesznek, és segítik a megyei Növényvédő szakemberek munkáját növényeink megvédésében és az okszerű, integrált növényvédelem alkalmazásában.

 Darvas fénycsapda

Szepes fénycsapda

 

 

Címkék: növényvédelem, fénycsapda, előrejelzés
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Új, drónos védekezési lehetőség a kukorica lepkekártevőivel ...

A szántóföldi növényvédelemben egyre népszerűbb a drónnal végzett permetezés, azonban erre kevés készítménynél ...