TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 87.511,60 Ft (tonna)
Napraforgómag: 229.381,12 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 78.275,57 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 74.000,00 Ft (tonna)
Repcemag: 218.000,40 Ft (tonna)
Full-fat szója: 212.396,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 597 Ft
Benzin ára: 589 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 404,2
USD: 355
CHF: 430,3
GBP: 476,09
Hirdetés
Újabb termékek kerültek fel az orosz embargós listára

Újabb termékek kerültek fel az orosz embargós listára

Hírek - 2017.10.30

Az élősertést, a belsőségeket és néhány más haszonállati eredetű terméket is felvett Oroszország a nyugati, köztük az uniós államok ellen bevezetett élelmiszerembargó-listájára - közölte honlapján az orosz kormány.

Az embargó ezentúl az élősertés mellett (a fajtiszta tenyészállatok kivételével) kiterjed a szarvasmarha-, sertés-, birka-, kecske- és más állati belsőségre, a sertészsírra, a zsírsztearinra és a zsírolajra is.

Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy ezáltal Moszkva elzárja azokat a "szürke csatornákat", amelyeket arra használtak fel, hogy egyes haszonállati eredetű termékeket más címen szállítottak Oroszországba, a helyi termelők kárára.

Az orosz állat- és növény-egészségügyi szolgálat (Roszszelhoznadzor) 2014 áprilisában függesztette fel a sertésbehozatalt az Európai Unióból, miután a Baltikumban sertéspestist fedeztek fel. Az EU ezt aránytalan intézkedésnek nevezte és a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult.

Tavaly augusztusban a WTO választottbírói testülete arra az álláspontra jutott, hogy a bevezetett korlátozások jórészt ellentétesek Oroszország kötelezettségvállalásaival, de Moszkva fellebbezett, arra hivatkozva a sertéspestis-helyzet Lengyelországban és a Baltikumban súlyosbodott, és mert elégtelennek ítélte a gócpontok felszámolására tett uniós intézkedéseket. Február végén a WTO elutasította a folyamodványt, az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium azonban rámutatott, hogy a sertésimport felújítása mellett nem enyhít az állategészségügyi védelem szigorán.

Oroszország, válaszul az ukrajnai beavatkozás miatt bevezetett nyugati szankciókra, 2014. augusztus 7-én hirdette meg az élelmiszerembargót, amelyet idén júniusban 2018. december 31-ig meghosszabbított. A zárlat az Egyesült Államokból, az Európai Unióból, Ausztráliából, Norvégiából, Kanadából, Albániából, Montenegróból, Izlandból, Liechtensteinből és Ukrajnából származó termékekre terjed ki.

Az embargó (a konzervek kivételével) megtiltotta a csirke-, sertés- és marhahús, a tejtermékek, az élő, hűtött és fagyasztott hal, a mogyorófélék, a zöldség és gyümölcs, valamint a só bevitelét Oroszországba. A korlátozás alól mentesülnek a bioaktív adalékok, a sport-, gyermek- és egészségügyi élelmiszerek, a laktózmentes termékek, a lazac- és pisztráng-, kagyló- és osztrigaivadék, valamint a vetni és ültetni való burgonya, hagyma, cukorrépa és borsó.




Forrás: MTI, Fotó: AgrárUnió

Címkék: Európai Unió, Oroszország, embargó, élelmiszerembargó, orosz kormány
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

„Szerencsém volt, hogy parasztnak születtem” – Tradíció és ...

Az európai mezőgazdaság jelenleg rengeteg kihívással néz szembe. Egyik ilyen nagy megoldandó terület a ...