
Sehol sem szeretik már a földet a fiatalok
Hírek - 2017.10.11
Világszerte elöregszik a gazdatársadalom, Japánban például már a 66 évet is átlépte a földművesek átlagéletkora. Gépesítéssel, automatizálással, robotizálással próbálják pótolni az ágazattól elforduló fiatalokat.
Japánban nemcsak a lakosság várható átlagéletkora növekszik, de a mezőgazdaságban dolgozó farmereké is. A fiatalok a távol-keleti szigetországban sem szívesen „túrják” a földet, amely miatt 1985 óta 60 százalékkal csökkent a gazdálkodók száma. A megmaradtak átlagéletkora 66 évre emelkedett, és ez sürgős változásért kiált. Az agráriumból élők száma tavaly 1 millió 922 ezerre esett – ez a szám első alkalommal csúszott a lélektani 2 milliós küszöb alá a japán szakminisztérium adatai szerint.
Az egyik megoldást a problémára a mezőgazdaság automatizálása jelentheti, és erre kínál most megfelelő eszközt, szolgáltatást a traktorokat, dízelmotorokat előállító Yanmar, amely a Konica Minolta céggel fogott össze. FarmEye nevű közös cégük első körben a rizstermesztők számára próbál segítséget nyújtani. Az általuk kidolgozott rendszer egyrészt egy szenzorokkal, kamerával felszerelt drónból áll, amely a levegőből analizálja a termés állapotát a levelek színe alapján. Másrészt pedig egy pilóta nélküli mini helikopterből, amelynek az a feladata, hogy műtrágyát szórjon ki a területre. Természetesen differenciáltan, attól függően többet vagy kevesebbet, hogy az adott zónáknak mire van szükségük.
Az eddigi tesztek alapján a módszer alkalmas a termésmennyiség érzékelhető növelésére, vagyis a rendszer segítségével a csökkenő számú munkaerő is képes lehet fenntartani az eddigi termelési szintet. A drónos feltérképezés egy hektárra vetített költsége körülbelül 12 ezer japán jen (28 ezer forint), és ehhez még hozzájön a műtrágyaszórás díja. A Yanmar és a Konica Minolta a rizs mellett hamarosan a búza és a szója vizsgálatára, kezelésére is kidolgozza a szisztémát.
Forrás: Szántóvető blog
Címkék: rizs, műtrágya, drón, növénytermesztés, precíziós gazdálkodás, Japán
Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Újabb rovarölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon ...