TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
Mutasd a fajtád, megmondom, mit ad!

Mutasd a fajtád, megmondom, mit ad!

Hírek - 2017.07.10

Az IKR Agrár Kft. sikeres őszibúza- és káposztarepce-bemutatói Egy integrátornak, kiváltképpen ha olyan szakmai múltja van, mint amilyen az IKR Agrár Kft.-nek, különösen fontos, hogy partnereit ne csak az input anyagok biztosításával segítse, hanem ismeretekkel, tanácsokkal is ellássa.

Azért tartjuk fent és bővítjük folyamatosan fajtakísérleti hálózatunkat, hogy lehetőséget nyújtsunk a hazai fajtakínálat megismerésére, az egyes fajták/hibridek tulajdonságainak és igényeinek felmérésére. Úgy gondoljuk, hogy ez az alapja az okszerű és eredményre vezető fajtakiválasztásnak.

Ezért szerveztünk június első két dekádjában összesen kilenc fajtabemutatót (öt őszi búza és négy repce) az ország hét térségében, időrendben Szíhalomban, a Gold Farm Kft.-ben; Szerencsen, az Mg. Zrt.-ben, Bábolnán, az Ászári Mg. Zrt.-ben; Újmohácson, a Margittasziget ’92. Kft.-ben; Pécs-Reménypusztán, a Reménypuszta Kft.-ben; Mezőkovácsházán, Barecz Mihály egyéni vállalkozó búzaföldjén, majd utolsóként Biharnagybajomban, a Dózsa Mg. Zrt.-ben. Ezzel nagyon fontos időszakot zártunk le az idei repce- és búzatermesztési szezonban, azt a kampányt, amellyel elsődleges célunk a fajtakínálat megismertetése és a fajtakiválasztás megkönnyítése volt termelő partnereink számára. A programban ezenkívül szerepeltek a növényvédelmi aktualitások, az IKR Agrár speciális műtrágya- és műtrágyázási ajánlata, így a bemutatóinkon részt vevő szakemberek több témában is szerezhettek információkat.

Sikeres rendezvények

A pozitív visszajelzések és nem utolsósorban a saját megérzéseink és tapasztalataink alapján sikeresnek könyvelhetjük el valamennyi rendezvényünket, amit bizonyít a helyszíneken mért látogatói létszám (50–120 között, ami régiós rendezvényeken már nagyon jónak számít), az előadások magas színvonala, a kísérletek állapota, gondozottsága és nem utolsósorban a vendéglátás színvonala. A sikert minden esetben igazi csapatmunka előzte meg, amelyből kivették a részüket a központi ágazati igazgatók és munkatársaik, így a vetőmagágazat és a növényvédőszer-ágazat, a marketing-, a műtrágya-kereskedelmi ágazat – több esetben a műtrágyaüzemeket is beleértve –, az érintett területi központok vezetői és munkatársai, a kísérleteknek helyet adó gazdaságok vezetői és szakemberei, valamint aktív jelenlétükkel a nemesítőházak képviselői is. Jó alkalom volt ez a csapatépítésre, a partnereinkkel folytatható érdemi beszélgetésekre, barátkozásokra, és örülhettünk a közös munka sikerének is.

IKR Agrár Kft. őszibúza- és káposztarepce-bemutató

Miért fontos a fajtaismeret?

A válasz nagyon egyszerű és egyértelmű: egyrészt mert az elmúlt 10 évben a hazai fajtaelismerések száma is minimum megduplázódott, másrészt mert az EU-listáról elérhető fajták száma a legfontosabb négy növényfajunk esetében akár több ezerre is tehető. A legutóbbi információk szerint például őszi búzából 168 hazailag minősített fajta és 7 hibrid áll a termelők rendelkezésére, míg az EU-listán további 2145 fajta érhető el. Érthető tehát, hogy a mostani magyar fajtaszerkezet őszi búzában is, repcében is, de majd mint később látni fogjuk, napraforgóban és kukoricában is nagyon elaprózódott. Míg 15-20 évvel ezelőtt egy-egy közkedvelt fajta vetésterülete elérhette a 10-15, de akár a 20-25%-ot is, addig a mai slágerfajták is csak néhány százalékot birtokolnak, a fajtalista pedig szinte követhetetlenül gazdag. Ami egyrészt jó és hasznos, mert soha nem látott mélységű forrásból meríthet a termelő, másrészt veszélyes is lehet, ha valaki vaktában, kellő fajtaismeret nélkül választ, nem is beszélve az egységes árualap előteremtésének nehézségeiről. Felértékelődik a fajtaismeret azért is, mert az elmúlt néhány év fejlődésének eredménye, hogy egyre több termelő választja az intenzív technológiai eljárásokat a korábbi extenzív helyett. A legújabb kutatási eredmények szerint pedig (lásd Debrecen, látóképi kísérletek dr. Pepó Péter vezetésével) a fajta szerepe intenzív termesztésben a korábbi 5%-ról legalább 20%-ra növekszik.

Kapaszkodót biztosítunk

A tavalyi év bebizonyította, hogy az őszibúza-fajták terméspotenciálja eléri vagy esetenként meg is haladja a 10 t/ha-t, míg repcében a 6-7 tonna üzemi méretekben is elérhető kedvező termesztési viszonyok között. Ez a hatalmas mennyiség azonban csak megfelelő feltételek és hozzáértés mellett realizálódik, ezért elsődleges feladatunk a fajták jobb megismerése és a hozzájuk kapcsolható fajtatechnológiák alkalmazása.

Az IKR Agrár szakmai vezetése is úgy gondolja, hogy ebben az óriási kínálatban, nevezhetjük akár fajtadömpingnek is, a korábbiaknál is nagyobb súlya és szerepe lehet a fajtakiválasztásban nyújtott segítségnek. Kell egy kis kapaszkodót adni a gazdáknak ahhoz, hogy a sok fajta között eligazodjanak, és valóban azt válasszák, amihez a környezeti feltételeik és az alkalmazni kívánt technológiájuk alkalmas. Ezeken a fajtabemutatókon – a nemesítőházak képviselőinek aktív bevonásával – ismertetjük az őszibúza-fajták és a repcehibridek legfontosabb tulajdonságait és ezekre építve, ezekkel összhangban olyan technológiai ajánlásokat, amelyek az adott vidéken sikeres és jövedelmező termesztéshez vezethetnek. Idei búzakísérleteinkben 12 nemesítőház 47-50 fajtáját és 11 nemesítőház 32-35 repcehibridjét vizsgáljuk és mutattuk be. Reményeink szerint ezek a fajtasorok a jelenlegi magyar őszibúza- és őszikáposztarepce-kínálat legjavát, körülbelül egyharmadát alkotják, amelyek között fellelhetünk már ismert fajtákat és frissen elismert, a kereskedelmi forgalomban még csak most induló fajtákat/hibrideket vagy akár jelölteket is. A velünk kapcsolatban álló nemesítőket ugyanis arra inspiráljuk, hogy a közeljövő kínálatából is hozzanak mintákat, hogy lássuk, mit tartogat még számunkra a jövő. Örvendetes, hogy a nemesítőházak is nagyra értékelik kísérleti tevékenységünket, mert tudják, hogy az IKR Agrár kísérleti hálózatából kikerülő adatok, információk gondosan előkészített, vetett, ápolt és betakarított, ellenőrzött forrásból származnak. A kísérletet végző gazdák pedig megbízható szakmai tudással, gyakorlattal rendelkeznek, és egyben igazi együttműködő partnerei az IKR Agrár fejlesztőinek, területi kollégáinak, akik már megtapasztalták, hogy az első kézből jövő információk sokszor többszörösen kárpótolják őket a kísérletezéssel járó többletmunkákért.

IKR Agrár Kft. őszibúza- és káposztarepce-bemutató

Mire figyeljünk?

Az őszi búzánál (is!) a vizsgált tulajdonságok közül elsőként említjük a terméspotenciált és a termésbiztonságot. Míg az előbbi genetikai kvantitatív tulajdonság, a második összetett, azaz több komponens alkotja. Befolyásolja az érésidő, az alkalmazkodóképesség az eltérő termőhelyekhez és a különböző évjáratokhoz, alkalmazkodás a korai vagy a megkésett vetésidőkhöz, az ideálisnál alacsonyabb vagy magasabb tőszámhoz. Ugyanígy termésbiztonságot meghatározó tényező a bokrosodóképesség, a korai fejlődési erély, a szárazságtűrés, a télállóság, a szárszilárdság és hangsúlyosan a betegség-ellenállóság. Ez utóbbiak nyomon követése, kezelése azért is kiemelkedően fontos, mert nemcsak a termés mennyiségére, hanem a minőségre is befolyással vannak. Repcénél nagyon sok a hasonlóság a fontos tulajdonságokban, hisz a tenyészideje szinte azonos az ősi búzáéval, így érthetően a télállóság, a korai fejlődési erély, az elágazóképesség, a vetésidő- és tőszám-tolerancia, a szárszilárdság, a korai érés, a betegség-ellenálló képesség és fajspecifikusan a pergésellenállóság mind-mind a termésbiztonságot meghatározó tényező. Ismernünk kell tehát őket ahhoz, hogy a technológiát aszerint alakítsuk, amit a fajta/hibrid kíván. A nemesítés legújabb iránya a műtrágya-hasznosítás javítása. Az első eredmények már meg is jelentek egy-egy, a műtrágyát különösen kedvezően hasznosító új repce- vagy búzafajtával. A nemesítőházak agrotechnikai kutatásaik alapján adnak ezekre vonatkozóan hasznos információkat, de mi, az IKR Agrár fejlesztői is ki tudjuk ezeket egészíteni az elmúlt évek kísérleti tapasztalataival.

Terjedelmi okok miatt lehetetlen a fajtánkénti ismertetés és értékelés ezen újságcikk keretein belül, de akik részt vettek a bemutatóinkon részletes ismertetést kaptak minden fajtára vonatkozóan. A betakarítások után közzétesszük majd a helyszínenkénti (7 búza- és 6 repcekísérlet) eredményeket is, amiből ki lehet szűrni a régióban legeredményesebben termeszthető fajtákat, hibrideket.

Ahogy azt Lukács István kollégám, a vetőmagágazat igazgatója előadásában elmondta, az IKR Agrár Kft.-ben megrendelhető fajták/hibridek száma a kísérletekben elvetetteknél jóval gazdagabb. A tavalyi vetőmageladási szezonban mintegy 10 400 t vetőmagot értékesítettünk összesen 69 fajtából és 6 hibridből, s ezzel a fémzárolt vetőmagok piaca 14%-án mi biztosítottuk a vetőmagot. Ebben a termesztési szezonban tovább erősödött az IKR Agrár Kft. saját vetőmag-előállítási tevékenysége, amelynek során saját ellenőrzésben hat nemesítőház 23 fajtáját állítjuk elő az ország 17 pontján, s ebből a forrásból 5000-5500 t vetőmagra számítunk. Megjegyzendő, hogy ezen saját előállítású vetőmagok zömét abból a fajtakörből választottuk, amely az elmúlt két év kísérleti adatai szerint a rangsor legjobb 10-15 fajtáját alkotta. Ez is igazolja a fajtakísérleti munka fontosságát a vetőmagellátás fejlesztésében.

 




Szerző: Dr. Kiss Erzsébet kísérleti vezető IKR Agrár Kft.

Címkék: repce, káposztarepce, búza, őszi búza, bemutató
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Több mint 100 000 naplót rögzítettek a gazdák az eGN-ben

Összefoglalta az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) 2024. évi adatszolgáltatási eredményeit a Nemzeti ...