
Nem hoz sok pénzt idén a termelőknek a hajdúsági torma
Hírek - 2016.10.27
15 éve nem volt olyan alacsony a torma felvásárlási ára, mint idén. Az első osztályú növény kilójáért 250 forintot kapnak a termelők, vagyis száz forinttal kevesebbet, mint tavaly. Pedig a hajdúsági torma keresett a külföldi piacokon is. Elsősorban Németországba, Lengyelországba vagy Franciaországba viszik nagy mennyiségben.
Méret szerint válogatták a tormát szerda délelőtt az egyik bagaméri portán. A legjobb minőségű az, amelyiknek a legvastagabb a gyökere. A válogatás kézi munka. Ez egyébként is jellemző a tormatermesztésre, a mai napig alig van gépesítve. Vagyis sokat kell hajladozni, amíg a válogatásig eljutnak a termelők. A munkák kora tavasszal kezdődnek.
Jó a termés, de alacsony a felvásárlási ár
- Kezdődik a gyökérszedéssel. Megpucoljuk a gyökeret, utána elrakjuk. Aztán megfejeljük. Egyes fejeket, amik a jók, azokat rajta hagyjuk – sorolta Veres Sándor Valentin.
Ezt követi a permetezés és a szükséges árasztás, mert a torma vízigényes növény. Az idei esős nyár ebből a szempontból kedvezett a termésnek. Kevesebbet kellett öntözni, mégis jó minőségű az eredetvédett hajdúsági torma. Ennek ellenére nem elégedettek a gazdák.
- Kicsit több is termett tormából, mint az elmúlt évben. Ez viszont azt jelenti, hogy kínálati piac van. Körülbelül 15 éve volt ilyen alacsony a torma ára. 250 forint, nevetséges. A felső fiókban most nem lesz sok pénze az embereknek – hallhattuk Orvos Mihály tormatermelőt.
A hazai torma 90 százalékát a Hajdúságban termesztik. Csak Bagamérban 300 családnak jelent megélhetést a növény. Az itteni torma nagy része, 10-12 ezer tonna külföldi piacokra kerül, ezért a gazdák bíznak benne, hogy még emelkedhet a felvásárlási ár. Az esős idő nehezíti a torma betakarítását, de emiatt nem aggódnak a termelők. A növény akár tavaszig is a földben maradhat – minőségromlás nélkül.
Forrás: dehir.hu
Címkék:
Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...