TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.090,20 Ft (tonna)
Napraforgómag: 172.304,12 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 76.131,33 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.722,94 Ft (tonna)
Repcemag: 183.048,46 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.764,51 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 607 Ft
Benzin ára: 606 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 408,43
USD: 375,81
CHF: 434,26
GBP: 487,91
Hirdetés
Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

Kiskert Kárkép - 2024.05.23

A megunhatatlan impozáns rózsa szinte minden kertben megtalálható. Többféle változata és színek teljes skálája elérhető a számunkra, nem is könnyű válogatni közülük. Egyes években azonban megjelennek a kártevőik és a kórokozóik is nagy bosszúságunkra. Képekkel segítjük a rózsakedvelőket, hogy felismerjük a rózsa betegségeit és kártevőit.A megunhatatlan impozáns rózsa szinte minden kertben megtalálható. Többféle változata és színek teljes skálája elérhető a számunkra, nem is könnyű válogatni közülük. Egyes években azonban megjelennek a kártevőik és a kórokozóik is nagy bosszúságunkra. Képekkel segítjük a rózsakedvelőket, hogy felismerjük a rózsa betegségeit és kártevőit.

RÓZSA DIPLOKARPONOS LEVÉLFOLTOSSÁGA

Szinte minden évben megjelennek a könnyen azonosítható foltok a leveleken. Sötét, csipkés szélű foltok jelzik a fertőzést, melyeket később sárga udvar vesz körül. Komolyabb fertőzés esetén a rózsa eldobhatja ezeket a leveleket, végül akár teljes felkopaszodás is kialakulhat.

A diplokarponos levélfoltosság a fertőzött levelekben telel, majd a következő években innen fertőzi meg a rózsát, így mindig az alsó leveleken kell keresni az első foltokat, majd innen terjed tovább a gomba a vegetáció során. Ebből következik, hogy a védekezés alappillére a beteg, lehullott levelek eltávolítsa a rózsa közeléből és azoknak a megsemmisítése.

Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

RÓZSALISZTHARMAT

A rózsa legjelentősebb betegségei közé sorolhatjuk a szinte minden évben megjelenő lisztharmatot. A lisztszerű bevonat megjelenik a leveleken, a vesszőkön és a virágzaton is. A rózsa növekedése során a gomba miatt a levelek kanalasodnak, a hajtáscsúcs elszárad, az egész növény szenved.

A fertőzést elősegíti a túlzott nitrogénellátás, a növény gyors növekedése és a fajta fogékonysága. A gomba maga a párás, meleg időjárást kedveli. Kerüljük a mély fekvésű területekre való ültetést, és törekedjünk a növény gyommentesen tartására. Tavasszal érdemes erőteljesen visszametszeni az előző évben lisztharmatos rózsákat, mivel a gomba a rügyekben telel át, ahonnan a következő évben fog fertőzni.

FEHÉRÖVES LEVÉLDARÁZS

A kártételével és az összetekeredett hernyójával gyakran találkozhatunk, azonban nem tartozik a „sikeres” kártevőkhöz, így a kémiai védekezést nem kell fontolóra vennünk. A szép kövér hernyó a leveleken hámozgat békésen, olykor lyuggatja azokat, de különösebb hiányosságot csak ritkán okoz a rózsa levelein.

Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

LEVÉLSODRÓ RÓZSADARÁZS

A levélsodró rózsadarázs beszédes nevéhez hűen májusban gondosan elhelyezi a petéit a levelekbe, amiket utána besodor, hogy utódai abban tengessék életüket, míg ki nem repülnek. A petékből kifejlődnek a darazsak lárvái, az álhernyók, amelyek a besodrott levelek oltalma alatt fejlődnek. A lárvák nyár közepén a talajra vetik magukat és ott telelnek át, a besodrott levelek pedig később elszáradnak és lehullanak.

Ha megjelennek a jellegzetes tünetek, akkor sincs ok aggodalomra, mivel hatalmas károkat nem okoznak, ezért védekezés általában nem szükséges ellenük, de a fertőzött részeket távolítsuk el.

RÓZSAMOZAIK

A növényi vírusok olykor felüthetik a fejüket, különösen akkor, amikor levéltetves évet élünk, mivel a legtöbbjüket ezek a kártevők terjesztik. Szívogatásukkal sanyargatják a növényeinket és még betegségekkel is megfertőzik azokat. A rózsamozaik vírus sárga mintázatot produkál a növényen, közben folyamatosan hanyatlik a fertőzött rózsa állapota, melynek végül borítékolhatjuk  a pusztulását. A vírus okozta kórfolyamat több évig is eltarthat, mire sikerül végleg legyőznie a rózsát.

A rossz hír az, hogy vírussal fertőzött növényt meggyógyítani nem lehet, így a beteg egyed eltávolítását gyorsan el kell végeznünk, főleg azért, hogy a mit sem sejtő fajtársai megússzák a fertőzést.

A jó hír pedig, hogy a betegség megelőzésére vannak lehetőségeink. Rózsavásárlás során mindig ellenőrzött körülmények közül származó, egészséges növényt válasszunk. A vírus terjedhet metszéskor használt eszközökkel, ezért ezeknek a fertőtlenítése elengedhetetlen. A levéltetvek ellen pedig használhatunk ismert, jól bevált rovarölő szereket.

Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

RÓZSA SZABÓMÉH

Féltve őrizzük a rózsáinkat a levéltetvektől, a levélsodró rózsadarázstól, a gombás betegségektől, majd kimegyünk a kertbe, erre a rózsa levele szabályosan körbe van csipkézve. Elmormolunk az orrunk alatt néhány oda nem illő szót, de még mielőtt növényvédőszerhez nyúlunk, lássuk csak, hogy ki volt az elkövető.

Könnyen felismerhető a tökéletesen szabályos karéjozás, amely a rózsa szabóméhek művészi értékű munkája. Ezt a szépen kivitelezett remekművet nem a levél elfogyasztásának céljából teszik, hanem azért, hogy ebből építsék az utódaik bölcsőjét. A sejteket a tökéletesen méretezett levéldarabokkal választják el, amelyekbe virágport és nektárt helyeznek a következő nemzedék táplálása érdekében. Ezt a fészket üreges növényekbe, de ember alkotta tárgyakba is szívesen építik. A szabóméhek nagy szerepet játszanak a növények beporzásában, ezért inkább gyönyörködni illik a szabászhoz méltó munkáikban, minthogy védekezzünk ellenük.

Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

ZÖLD RÓZSA-LEVÉLTETŰ

Nagy kolóniát alkotva szinte minden évben felszaporodnak a rózsa bimbóin és az új hajtásain. A korábban emlegetett vírusok terjesztői és egyúttal a rózsa édes nedveinek elrablói. Kártételükkel folyamatosan sanyargatják a rózsát, és visszafogják azt a fejlődésben. Gyakran találkozhatunk a kolónia körül dolgos hangyákkal, akik a levéltetvek védelmét adják egy kis mézharmatért cserébe. Ha rovarölő szeres permetezésen gondolkozunk, olyan terméket válasszunk, melyek a levéltetvek természetes ellenségeire szelektívek.

Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

RÓZSA GUBACSDARÁZS

Laikus szemnek még akár megmosolyogtató is lehet ez a bozontos, színes képződmény, viszont a belsejében darázslárvák bontogatják a szárnyaikat érési táplálkozásuk során. Ezek a kis kártevők, nem bírva magukkal, burjánzásra serkentik a táplálékot adó növényt, így alakul ki a gubacs. Házikertben nem jelentős kártevő, leginkább vadrózsákon fordul elő.

Ismerjük fel a rózsa betegségeit és kártevőit! (KÉPEKKEL)

TUDTAD-E?

Igen, van, ugyanis egy kis tárgyi tévedésbe botlott eme szólásmondás. Botanikailag ugyanis a rózsának nem tövise, hanem tüskéje van. A különbség az, hogy míg a tövis módosult hajtás, és nehezebb letörni, addig a tüske a növény bőrszövetének megnyúlása, melytől könnyen megszabadíthatjuk a rózsát. Tövise egyébként pl. a kökénynek van, amely védekezésre módosult hajtás.

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

2024 év fája a platánfa az egri Szmrecsányi Lajos érsekkertben

Az egri Szmrecsányi Lajos Érsekkertben álló Platánfa szerezte meg 3137 szavazattal az idén az Év Fája verseny első ...