Minden, amit tudni kell a büdöskéről és a gondozásáról
Kiskert Kárkép - 2024.05.10
A büdöske, vagy más néven bársonyvirág sokak kedvence, nem is véletlen, hiszen egy nagyon mutatós és hasznos növény a kertünkben. A cikkben összefoglaltam mindent, amit érdemes tudni a büdöskéről és a gondozásáról. Olvasása után sokan kedvet is kaphatnak az ültetéséhez.
MI MINDENT KELL TUDNI A BÜDÖSKÉRŐL?
- A büdöske a fészkesvirágúak igen tömött sorának tagja. Egészen messziről, Mexikóból érkezett hozzánk.
- A büdöske egynyári növény, amelyet magról könnyedén szaporíthatunk és palántát állíthatunk elő belőle.
- Bársonyvirág elnevezését onnan kapta, hogy szirmai bársonyos tapintásúak, a büdöske nevet, meg talán nem is kell magyarázni.
- Szinte egész nyáron, akár őszig folyamatosan virágzik.
- A kártevő rovarokat és fonálférgeket távol tartja, ezzel besegít a szomszédos növényeknek is.
- A növénytársítás nagykövete. Ültessük a zöldséges kertekbe, a sorokba közé, kihasználva a növényvédelmi munkáját.
- A szirmaiból gyógyteákat készíthetünk, amelyet lázcsillapításra és vízhajtásra alkalmazhatunk, de ízesíthetünk vele salátákat is.
- Az elvirágzott virágokból magot foghatunk, amelyből következő évben palántákat nevelhetünk.
- A beporzó rovarok és lepkék egyszerűen imádják a büdöskét. Többek között ezért is van helye egy ökológiai szemléletű kertben.
- Hazánkban nem jellemző, hogy megjelennének a büdöske kártevői, vagy betegségei, ezért is remek növény.
A BÜDÖSKE IGÉNYEI
A büdöske sok értékes tulajdonsága miatt nagyon kedvelt növény. Az előnyei közé kell sorolni azt is, hogy igen kemény fából faragták. Mit is jelent ez?
Ez a remek díszítő növény nem tartozik az igényes fajok közé, így azok is bátran belefoghatnak a nevelésébe, akik nehezebb körülmények között kertészkednek. Szinte bármilyen talajban jól érzi magát, de persze a jó vízelvezetésű, tápanyagdús talaj a legjobb számára.
Kedveli a napos helyeket, ahol a sárgás-narancs színű virágjai játszadoznak a nyári szellőben.
A BÜDÖSKE ÜLTETÉSE
A büdöskét helyre is lehet vetni, de februárban elkezdhetjük palántának is nevelni, amelyet májusban kiültethetünk szabadföldbe a tavaszi fagyok elmúltával. Mielőtt kivisszük, mindenképpen eddzük őket a kinti környezethez.
A palánta kiültetése előtt dolgozzunk komposztot a talajba, majd lazítsuk fel az ültetési mélységben, végül helyezzük az ültetőárokba a palántát. Érdemes kis fészket kialakítani neki, hogy az öntözéskor a tövéhez jusson az összes víz, az ne tudjon elfolyni. Végül alaposan iszapoljuk be a büdöskepalántát. Ültessük kb. 20-25 cm távolságra egymástól a palántákat, hogy a megbokrosodott növények ne nyomják el egymást. Amíg kellőképpen meggyökeresedik a fiatal növény, addig folyamatosan öntözzük.
A BÜDÖSKE GONDOZÁSA
Nagyon forró és aszályos időszakokban ne feledkezzünk meg a vízutánpótlásáról továbbra sem, azonban mindig a tövénél locsoljuk őket, sosem felülről.
Az öntözés hatékonyságát mulcsozással segíthetjük, ami alatt tovább marad nedves a talaj, bár a később szépen bebokrosodott büdöske jól beárnyékolja a saját talaját.
A kiültetés után már ne trágyázzuk a büdöskét, főleg a nitrogén-tartalmú műtrágyát kerüljük, mert az a virágzás elmaradását okozhatja.
Elvirágzás után szabadítsuk meg, lecsípéssel az elszáradt virágoktól. Ezzel a további virágok nevelésére ösztönözzük a növényt. Gyűjtsük össze a magjait, hogy következő évben is örvendeztessenek minket.
Címkék:Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
16 százalékkal emelkedett a takarmánykukorica ára
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Kukoricazsizsik irtása házilag
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka