A bor ünnepe – Syngenta szőlész-borász találkozó Siófokon, 14. alkalommal
Növényvédelem - 2015.08.14
A Syngenta Kft. 14. alkalommal rendezte meg szőlész-borász találkozóját Siófokon, ahol a növényvédelmi szakmai program mellett sor került a 14. Országos Syngenta Borverseny díjátadó ünnepségére is. A rendezvény vendégei az előadások sorában áttekintést kaphattak a hazai szőlőtermesztésről, ezen belül napjaink tendenciáiról, betekintést nyerhettek a szürkepenész elleni védelem francia tapasztalataiba, és természetesen a Syngenta szőlő növényvédelmi technológiájának több sarokköve is szóba került.
Küzdelmes év után
Megnyitó előadásában Czigány Tibor ügyvezető igazgató a bor és a borászok ünnepének nevezte a rendezvényt, melyre egy küzdelmes év után került sor. A sok probléma persze egyben sok tanulságot is jelentett a gazdák számára. Mint megjegyezte, a tavalyi meglehetősen rovaros, gombás év volt a szőlőben, ami a nagyobb mértékű növényvédőszer-felhasználásban is megmutatkozott. 2014-ben 45 000 hektár szőlőt kezeltek a Syngenta gombaölő szereivel és 15 000 hektárt a cég rovarölő szereivel, így minden hektár intenzív szőlőültetvény legalább egyszer kapott Syngenta növényvédelmet.
Egy pár gondolat erejéig az ügyvezető igazgató a Syngenta magyarországi helyzetére is kitekintett. Mint kiemelte, hazánk igen fontos eleme a Syngenta globális hálózatának, amit magyarországi befektetései is jeleznek. A növényvédő szer és a vetőmag üzletág egyesülése után a cég 350 fővel segíti a mezőgazdasági termelést. Mezőtúron Európa egyik legmodernebb vetőmagüzemét működteti, Karcagon napraforgó- és kukoricanemesítést folytat. Regionális kutatás-fejlesztési központot tart fenn zöldségnövények nemesítésére Ócsán, Gödöllőn pedig növényvédő szer kísérleti központot létesített, ezen felül európai pénzügyi központját is Magyarországra helyezi.
Pillanatkép
Bodnár Péter, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára világított rá napjaink szőlőtermesztésének néhány jelenségére, tendenciájára, ahogy ő maga fogalmazott: „pillanatképet” adott a magyar szőlészetről.
Nehéz év volt a 2014-es a szőlőtermesztésben, ami a termésben is megmutatkozott: 2013-hoz képest 10%-kal termett kevesebb szőlő. Az általános tendencia alól azonban kivételt képezett a kunsági borvidék, ahol 10% termésnövekedés volt. A szüreti jelentések alapján (nullás terméseket is beleértve) néhány borvidéken 70 mázsás átlagtermést is elértek, de sok helyen 60, sőt 40 q alatti eredmények születtek. A szőlőtermésen tapasztalt negatív tendencia a 2014-es szőlőből készített bor mennyiségén is meglátszott.
A fajtaösszetételt tekintve a 157, köztermesztésben lévő szőlőfajtából 107 a fehér és 50 a vörös. A területnagyságot tekintve pedig még inkább eltolódik
a fehér fajták irányába, 70:30 arányban. Ez a fokozatos elmozdulás az elmúlt évek telepítéseinek az eredménye, mivel főleg fehér szőlőfajtákat telepítenek (72% arányban). A fehér szőlőből jelenleg
a legnagyobb területen telepített 3 fajta
a Cserszegi, Irsai és a Bianca, vörös szőlőből pedig a Kékfrankos, Merlot és a Cabernet franc. A legnagyobb telepítési kedv pedig sorrendben a Kunsági, Mátrai és Egri borvidéken tapasztalható.
A szürkepenész ellen
A Syngenta franciaországi technológiai szakértője, Jean-Baptiste Drouillard foglalta össze hazájában szerzett tapasztalatait a szürkepenészről, annak kártételéről és a védekezés lehetőségeiről.
A kórokozó terméscsökkentő hatásán túl súlyos minőségromlást is okoz. Károsan befolyásolja az érési folyamatokat, továbbá pl. a borkősav, almasav képződését, ellenben a későbbi feldolgozást megnehezítő vegyületek képződését pedig indukálja. Összességében a bor minőségét több szempontból is negatív irányba tolja.
Mint az előadó kifejtette, a botritisz sokszínű probléma, mely regionális szintű védekezési programot igényel, maximálisan szem előtt tartva az adott terület tulajdonságait. A hazájában található 800 ezer hektár szőlőterületből évjárattól függően 250-300 ezer hektáron használnak évente botriticid készítményt. Ezek felhasználása gyakorlatilag 3 fenológiai stádiumhoz köthető: a virágzás végéhez, a fürtzáródáshoz és a bogyószíneződéshez. Egykezeléses technológiában a második, míg kétkezeléses technológiában az első és a harmadik időpont a jellemző.
A Switch gombaölő szerrel végzett vizsgálataikban megállapították, hogy egykezeléses technológiában a legjobb hatékonyság virágzás végén kijuttatva várható, ezt követően egyre csökkenő eredményt tapasztaltak. Több kezeléses technológiában a védelem több mint felét az első kezelés adta, ehhez 30%-ot tett hozzá a 2. kezelés és 20% alatt a 3. kezelés. A fertőzés indulásához sérüléseket vagy elhalt szöveteket igényel a kórokozó, amihez megfelel számára a sapka virágzatról való leválásakor keletkező sérülés is. Éppen ezért javasolta az előadó, hogy ebben az időszakban egy prémium minőségű botriticiddel, mint a Switch, védekezzünk.
A szürkepenész mellett más szaprofita jellegű gombák is gondot okozhatnak a fürtön, elsősorban az érési fázisban. Ilyenek a mikotoxin termelő Aspergillus fajok is. Penicillium fajok szintén megjelenhetnek a bogyókon, melyek speciális toxinja megjelenik a borban is, és annak kellemetlen földízt ad. Mesterségesen megsebzett és Penicillummal fertőzött fürtökön is kiváló eredményt értek el a Switch használatával.
A Swith gombaölő hatása mellett az előadó azt is kiemelte, hogy a készítmény semmilyen hatással nincs a vinifikációra, a must és a bor minőségére, így hátrányos következmények nélkül használható a kórokozók féken tartására.
Komplett védelem
25 engedélyezett termékének köszönhetően komplett portfólióval áll a szőlőtermesztők szolgálatára a Syngenta, mondta Nádudvari Éva szőlő termékmenedzser. Majd kihangsúlyozta: nem csak szereket akarnak eladni, hanem megoldásokat adnak a gazdák kezébe.
Hagyományosan a peronoszpóra ellen volt a legerősebb a Syngenta fungicid portfóliója, de a tavaly bevezetett Dynali révén lisztharmat ellen is megerősítették a kínálatot.
A szürkepenész ellen a Switch 62,5 WG és a Chorus 50 WG jelent minőségi megoldást. Virágzás végén, fürtzáródáskor
a Switch-et, a színeződés időszakában a Chorust, majd hajlamosító időjárás esetén újra a Switch-et ajánlotta a védekezésre az előadó.
A rovarkártevők ellen szinte teljes portfóliót kínál a cég. A készítmények közül az előadó egyrészt kiemelte a megújult formulációval bevezetett Vertimec pro-t, ami nagyon sikeresen vette a 2014-es évet a kertészeti kultúrákban. Másrészt az új Luzindo-t, mely szőlőmolyok mellett – a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmáját terjesztő – amerikai szőlőkabóca ellen is engedélyezett.
A Syngenta felvállalta, hogy a szőlő súlyos betegségét terjesztő kabócafaj ellen védekezési technológiát dolgozzon ki a szőlőtermesztők számára, melyet az előadó röviden ismertetett is. Ajánlatuk szerint az első, még nem fertőzőképes lárvastádiumok (L1, L2) megjelenésekor használjuk az Actara készítményt. A fejlettebb lárvák, illetve a kifejlett egyedek előfordulása esetén a 14–21 nap tartamhatással rendelkező Luzindo jelent jó megoldást, különösen mivel ekkorra esik a szőlőmoly második nemzedékének a rajzása is. Kifejlett korban, tojásrakás előtt indokolt lehet még egy védekezés az Actarával.
Zárásként az előadó felhívta a szőlőtermesztők figyelmét a Syngenta speciális ajánlatára, a Switch és Actara virtuális csomagjára, illetve a 2015-ben is tovább működő előrejelző rendszerére. A rendszer 40 meteorológiai állomás adatait tartalmazza, és hetente frissül.
Syngenta Borverseny
Az idén 14. alkalommal megrendezett Országos Syngenta Borverseny győztesei a rendezvényen vehették át díjaikat. Dr. Janky Ferenc, a Budapesti Corvinus Egyetem Borászati tanszékének nyugalmazott docense, egyben a bírálóbizottság vezetője elmondta: 226 fehér, 64 rosé és 106 vörös bor vett rész a versenyen, továbbá 3 pezsgő is megmérettetett. Közel 60 borász végezte a bírálatot, aminek a végén 92 bronz-, 193 ezüst-, 85 aranyérem, valamint 7 nagy aranyérem született. Három bor pedig a Syngenta Borverseny legnagyobb elismerését, a Quadris-díjat is elnyerte: a tokaji Patrícius Borház 2012-es késői szüretelésű Katinka nevű bora, a 2004-es szüretelésű 6 Puttonyos Tokaji Aszú a Fitomark Tokaji borháztól, valamint a szekszárdi Twickel Szőlőbirtok 2012-es évjáratú Gróf Zichy Syrah bora. A további díjazottak megtekinthetők a Syngenta honlapján.
Szerző: AgrárUnió ©
Címkék:
Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...