
Gombakórokozók elleni hatékony védelem kalászos gabonafélékben
Növényvédelem - 2016.03.16
A kalászos gabonafélék növényvédelmében egyre nagyobb szerepet játszik a kórokozók elleni sikeres védekezés. Ezt minden esetben a korai betegségek elleni lombvédelem alapozza meg, amelyet a késői lombbetegségek, illetve kalászfuzáriózis elleni védelem követ.
Minden évjárat más, bizonyos években csak a „hagyományos” kórokozók támadnak (lisztharmat, helminthospórium, szeptória, vörösrozsda, kalászfuzárium), néha viszont különleges járványok alakulnak ki, például 2014-ben országos sárgarozsdajárvány, míg 2015-ben az ország egyes részein a „fehérkalászúság” tünetegyüttes.
2014–2015 tele nem volt hideg, ami elősegítette a sárgarozsda áttelelését, viszont a február–április aszályos volt, így nem jöttek létre a fertőzéshez kedvező feltételek. A szezon elején a fogékony fajtákon jelentkeztek a lisztharmat (Blumeria graminis), a helminthospórium (őszi búza sárga levélfoltossága – Drechlera tritici-repentis, illetve őszi árpa hálózatos levélfoltossága – Pyrenophora teres) kezdeti tünetei, ezekből általában nem alakult ki jelentős fertőzés (1. kép: Kezdeti tünetek megjelenése fogékony búzafajtákon, Debrecen-Látókép, 2015. március 16.).
1.kép
A tavalyi aszályos tavasz ellenére az őszi búza jól termett, 5,14 t/ha volt az országos termésátlag. Más kérdés a termés minősége, hiszen a „fehérkalászúság” tünetegyüttes sok helyen, elsősorban a ország déli, délkeleti részein jelentkezett. Okai változóak voltak: élettani probléma, fiziológiai stressz, kalászfuzáriózis, száraz, aszályos körülmények között az elszaporodó kártevők. Az agrotechnika változásával rég nem látott betegségek is előfordultak, mint a torsgomba (Ophiobolus graminis) vagy a szártörő gomba (Pseudocercosporella herpotrichoides).
Kérdés, hogy a jövedelmező, kiszámítható növénytermesztés érdekében a kórokozók ellen mikor permetezzünk, illetve milyen összetételű készítményt válasszunk.
Sok év tapasztalata, hogy ha a lombvédelmet választjuk, akkor a termés mennyisége nő, míg a kalászvédelem esetén a termés minőségi paraméterei javulnak. A triazolok általában 5,4 nappal hosszabbították meg a növények életét, ami 0,67 t/ha plusztermést jelentett, míg a strobilurin alapú készítmények átlagosan 9,2 nappal, ami 1,38 t/ha terméstöbbletet eredményezett.
A fiziológiai hatáson túl nagyon fontos a talajszinten támadó korai betegségek kiiktatása (például torsgomba, szártörő gomba, lisztharmat, helminthospórium, szeptória) is. Ellenük nem egy hatóanyagú gombaölő szert érdemes választani. A három hatóanyagú, komplex hatású DuPont™ Wirtuoz® gombaölő szer biztonságot ad, és korai kijuttatásnál, preventív jelleggel alacsonyabb dózis (0,75–0,8 l/ha) is elegendő belőle. A Wirtuoz® ráadásul a legtöbb gyomirtó szerrel egy menetben kijuttatható, rugalmas az időzíthetősége és költségtakarékos. „Technológiai csomagokban” is megvásárolható: a Wirtuoz® Super 25 hektár, míg a Wirtuoz® SuperStar 24 hektár gabona gyomirtására és fungicides kezelésére szolgál.
A jól időzített egyszeri kezelés – amellyel meg tudjuk védeni az őszi búza zászlós levelét – a termés mennyiségét átlagosan 15-20%-kal növeli, míg a kalászra permetezett második kezelés már csak +5-10%-ot jelent, azonban óriási a hatása a termés minőségére (a kalászt támadó betegségek, elsősorban a kalászfuzáriózis elleni védekezés mellett). Kétkezeléses DuPont-technológiák hatása látható a búza mennyiségi és minőségi paramétereire az 1. táblázatban (Őszibúza-kísérlet, Jánoshalma, 2015).
A kalászra permetezésnél az időzítésen túl (kalászhányás vége-virágzás kezdete) nagyon fontos a jó fedés: ehhez szükséges 300 l/ha lémennyiség, kúpsugaras vagy kettős réses fúvókák használata. A Wirtuoz® három hatóanyaga közül a proquinazid gázosodik, ami segít a teljes kalász védelmében.
Összefoglalva: 2015–2016 tele nem volt hideg, ezért már kora tavasszal oda kell figyelni a kalászos gabonaféléinkre. Egyszeri védekezést mindenképpen megéri elvégezni (időzítése előveteménytől, fajtától, időjárási körülményektől függ). A korai védekezést célszerű a gyomirtással egy menetben elvégezni, és két vagy három hatóanyagú készítményt választani.
Sikeres gazdálkodást kívánunk a 2016-os esztendőre!
A DuPont növényvédő szerek felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!
az E.I. du Pont de Nemours and Company bejegyzett márkaneve
Szerző: Dr. Tóth Elemér fejlesztőmérnök Bálint Sándor területi képviselő
Címkék:
Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...