
Szárbontás – GeoSan technológiával
Növényvédelem - 2019.07.28
A növényi maradványok lebontását nagyrészt a talajmikroflóra végzi. Sajnos az intenzív agrotechnika és a kemizálás évenként visszatérően legyengíti a talaj mikrobaközösségét. Ennek ellensúlyozására szolgál a talajoltás.
Nyár elején, a kalászosok aratásával kezdetét veszi a betakarítás és azzal a tarlókezelés szezonja.
Mára a növénytermesztőkben tudatosodott ennek az időszaknak a jelentősége, hiszen a tarlómaradványok (szár és gyökér) komoly növényi tápanyagkészletet tartogatnak a soron következő kultúra számára. Ez a készlet hektáronként akár 80-100 kg N, 30-50 kg P és 50-100 kg K hatóanyaggal egyenértékű tápanyagforrást képviselhet, amit a biomasszába beépült mezo- és mikroelemek is kiegészítenek. Ha a gazdálkodó nem helyez kellő súlyt ennek a lehetőségnek a kiaknázására, a természet fokozott növényvédelmi és agrotechnikai problémákkal fogja büntetni a vetésforgó következő szakaszaiban. Ennek elkerüléséhez GeoSan Kft. tudatos termékfejlesztési munkával kívánta a növénytermesztőket támogatni.
Talajoltás kétféle baktériumtörzzsel
A GeoCell-1 a talajéletre nézve kedvező hatású, célzottan tarlóbontó, nem génmódosított baktériumokat tartalmazó készítmény, amelynek cellulózbontó csíraszáma minimum 1*109 db/cm³. A GeoCell-1 talajbaktérium-törzseit (Cellvibrio vulgaris és Pseudomonas fluorescens) cellulózban gazdag közegből spontán konzorciumként izoláltuk, ezért nagy hatékonysággal bontják a cellulóz- és lignocellulóz-tartalmú maradványokat. Aktivitásukat a hideg, de fagymentes időszakokban, savasabb jellegű talajok esetén is megőrzik. Ennek fenntartása érdekében a baktériumokat „ridegtartáson” neveljük és szaporítjuk fel, nem kényeztetjük őket könnyen bontható, mesterséges tápanyagokkal. Ennél fogva a talaj kedvezőtlenebb körülményeit, az időjárási stresszhatásokat is sokkal jobban tűrik.
A két törzs természetes együttműködéséből adódik a készítmény többfunkciós hatékonysága:
• Az együttműködésben optimálisan valósul meg a bomlási termékek könnyen hasznosuló szénforrássá alakítása. Ez a P. fluorescens foszformobilizáló képességével együtt a talajközegben további mikrobavirulenciát, a lebontás intenzifikálását eredményezi.
• A P. fluorescens hatékonyabb sziderofor-termeléssel visszaszorítja a káros baktériumok szaporodását. Ez a vas tápelemért folytatott versenyen alapuló antibiotikus tulajdonság laborkísérletekkel is jól igazolható.
• Mindkét törzs kocsonyás mellékterméket választ ki, amely ragasztó hatásával elősegíti az aggregátumok képződését, azaz a kedvező talajszerkezet kialakulását. Ugyanakkor a gélszerű anyag kiindulásul szolgál a humusz-óriásmolekulák fokozatos kifejlődéséhez is. Ezzel a mechanizmussal támogatja a GeoCell oltóanyag a talaj stabil humuszkészletének regenerálását és gyarapítását.
Ennek a folyamatnak az induló szakaszát modelleztük tiszta cellulózanyagra oltott GeoCell alkalmazásával, amit a fenti fotókon mutatunk be.
A finoman „szecskázott” cellulózanyag a ráoltás után már 3 nap elteltével kezdi az aggregát szerkezetet felvenni, ami a „ragasztóanyag” termelődését jelzi. Rövid időn belül az aggregáthalmaz egyre mélyülő sárgás színeződést kap, ami a gél bomlási melléktermékek oxidatív érési folyamataira utal. Mindez annak a hosszú és fontos folyamatnak az előszobája, amelyet humuszképződésnek nevezünk.
Ismeretes, hogy ha nagy mennyiségű nyers szerves anyagot juttatunk a talajba, a lebontást végző mikroorganizmusok a szaporodásukhoz és szervezetük felépítéséhez szükséges tápanyagot (elsősorban nitrogént) a talajban rendelkezésre álló készletekből fedezik. Átmenetileg tehát immobilizálják, csökkentik a kelő növények számára felvehető nitrogénmennyiséget. Ez az ún. „pentozán” hatás, amelynek hátrányos hatásával számolni kell abban az esetben, ha a beforgatásra kerülő szerves anyag lebontása lassú, elhúzódik a vetés utáni időszakra is.
Kiindulási anyag 3 nap után
7 nap után 14 nap után
Hogyan küszöbölhető ki a pentozán hatás?
A gazdák egy része eddig is használt nitrogénműtrágyát a szárbontás elősegítésére. Azonban az alkalmazott hagyományos műtrágyák átalakulási folyamatai főleg a nyári időszakban gyorsan végbemennek, a hatóanyag egy része el is vész, így a teljes szárbontáshoz nem áll rendelkezésre a kívánt mennyiségű N.
Amikor a kevesebb több!
A Geosan Kft.-nél kifejlesztett GeoLomb General N26 folyékony N-műtrágya gyors és nyújtott hatású nitrogén tápelemformát is tartalmaz, így akár 6-8 hétig is tudja szolgáltatni a nitrogén tápanyagot, az elillanás és a kimosódás veszélye nélkül.
A GeoLomb General N26 a GeoCell baktériumtrágyával egy menetben kijuttatható, műtrágyánál 5, oltóanyagnál 10 liter/ha dózisban, 100–400 liter vízmennyiséggel, a beforgatás előtt közvetlenül a tarlóra permetezve. A szárbontó oltóanyagot az előzetesen felhígított műtrágyaoldathoz keverjük.
A maximális hatékonyságra törekvő Geosan tarlókezelési technológiának további, „precíziós” eleme, hogy a nyári–kora őszi jellemző alkalmazási időszakban gyakori száraz periódusokban is biztosítja az oltóanyaggal hozzáadott lebontó mikroorganizmusok aktivitását, túlélését, mivel a fermentáció során vízhordozó kolloid „csomagokat” állítunk elő a részükre, ami biztosítja szárazságtűrésüket.
Magyarországon forgalmazza:
ATTEND SA KFT.
Web: www.attendsa.hu
Email: office@attendsa.hu
Mobil: +36 (70) 947 8510
Iroda: +36 (70) 540 8022
Szabóné Gábris Nóra
laborvezető

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...