Gyógyszer a növénynek, orvosság a talajnak
Növényvédelem - 2019.06.05
A klímaváltozás hatására a környezeti tényezők egyre szélsőségesebek, és a negatív hatások csökkentik termesztett növényeink termését. Gondoljunk csak talajaink állapotára, a kései fagyokra, a hőségperiódusokra, a csapadékhiányra vagy a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű esőre. Mivel ezeket a tényezőket megszüntetni nem tudjuk, felvetődik a kérdés, hogyan tudjuk mérsékelni a károsító hatások következményeit.
Az Amalgerol összetevői révén egyaránt alkalmas a talaj és a növény kondicionálására. Elődeink a szerves trágya rendszeres használatával biztosították a talaj biológiai életképességét, a talajbaktériumok fennmaradását, a talaj szerves anyagának szinten tartását. Istállótrágyázást már alig végeznek, így a talaj biológiai aktivitása csökken, a talajbaktériumok elpusztulnak, a szármaradványok lassan bomlanak le, és csökken a talaj humusztartalma. A humusztartalom csökkenésével romlik a talaj vízmegtartó képessége, porossá, szerkezet nélkülivé válik, szárazságban mélyebben kiszárad, nem tartja meg vizet, erős csapadék esetén iszapolódik, majd keménnyé szikkad. A talaj termőképességének megőrzése érdekében a talajainkat is kezelni kell, hiszen ez közvetlen hatással van a területen termesztett növények termőképességére is.
Újra intenzívvé váló talajélet
Talajkezeléskor az Amalgerol egyedien magas növényiolaj-tartalmának köszönhetően óriási határfelületen terül szét a talajszemcséken, nagy életteret biztosítva a talajmikrobáknak. Ezeken az olajos határfelületeken, ahol van oxigén, nedvesség és tápanyag, a talajbaktériumok szaporodásnak indulnak. Az Amalgerol könnyen felvehető széntartalma pedig azonnal hasznosuló tápanyagot is ad a talajbaktériumok számára, így a talaj hasznos élő szervezetei látványos működésbe kezdenek, gyors szaporodásnak indulnak. Az intenzív talajélet jól mérhető következménye a talaj szén-dioxid-termelésének fokozódása. Ennek hatására nő
a talajhőmérséklet, ami a növények gyors, egyöntetű kelését segíti. Az Amalgerol rendszeres használatával ez a folyamat az alsóbb talajrétegekben is megfigyelhető, így ott is javul a talajszerkezet és
a tápanyagok felvehetősége. A talaj idővel visszanyeri normális vízgazdálkodó képességét. Az Amalgerol-kezelés hatására
a növények gyökerén élő mikorrhiza mennyisége meghétszereződik. A mikorrhizák szimbiózisban élnek a növények gyökereivel és mintegy azok „meghosszabbított karjai”, sokkal messzebbről képesek
a vizet és a tápanyagokat a gyökér számára biztosítani. Az Amalgerolt tavaszi vetésű növények esetében alkalmazhatjuk vetés előtti talajkezeléssel vagy vetéssel egy menetben vagy a már kikelt növényekre permetezve 3–4 l/ha dózisban.
Ellensúlyozza a stresszhatást
A növényi stresszeket okozó tényezők (szárazság, fagy, szélverés, belvíz stb.) bekövetkezése utáni Amalgerol-kezelés mérsékli ezen tényezők termést csökkentő hatását. Az Amalgerol használata következtében a növények tápanyagfelvétele megnő, hasonlóan, mint az emberi gyógyászatban a műtét utáni svédcseppkúra esetében, a növények gyorsabban heverik ki a környezet okozta káros hatásokat.
Az Amalgerol olyan nyomelemeket tartalmaz, amelyek a talajból már hiányoznak, és kis mennyiségben ugyan, de nélkülözhetetlenek a növények számára (wolfram, vanádium, szelén stb.). Megtalálhatóak benne olyan növényi hormonok (auxin, gibberelin), amelyek révén a növények erőteljes növekedéssel vészelik át a stresszhelyzeteket, és termésmennyiségük növekszik. A fagykáros táblákon 4–5 l/ha Amalgerolt juttassunk ki a fagy észlelésekor, illetve 7-10 nap elteltével. Ha a fagyot előre jelezték, akkor megelőzésként előtte is kijuttathatjuk az Amalgerolt, ez főleg gyümölcsösökben lehet „életmentő”.
Aszály esetén érdemes Amalgerolt használni a növények kondíciójának javítására, hogy jobban tűrjék a vízhiányt, és életben maradjanak a következő, remélhetően megérkező csapadék lehullásáig. Az Amalgerol 3–4 l/ha dózisa valamely olyan nitrogéntartalmú levéltrágyával együtt kijuttatva, amely nem perzseli a növényeket, sokat segíthet az őszi kalászosok termékenységének megőrzésében aszályos körülmények között.
Amennyiben látjuk, hogy a kikelt tavaszi növényeink fejlődése lassú, vontatott, az Amalgerol 3 l/ha dózisának kipermetezésével gyorsíthatjuk fejlődésüket. Ekkor nemcsak a levélfelület növekszik, de a gyökér is erőteljesebben fejlődik.
Jégverés esetén, mihelyt rá tudunk menni a területre, juttassunk ki 4–5 l/ha Amalgerolt. Az Amalgerol segít a sebek gyógyulásában is, de a további fertőzések megelőzésére az adott kultúrában engedélyezett gombaölő szerrel is kombinálható.
A növényvédő szerek elsodródásából eredő károk, perzselések gyógyítására is használható az Amalgerol.
Takács Attila
Hechta Kft.
www.hechta.hu
Címkék: növénykondicionáló , növényvédő szer, Amalgerol
Költségkímélő napi rutin – Energiahatékonyság az állattartó ...
Mi az összefüggés a stressztűrés és a levélnedv-Brix-érték ...
Vadföldgazdálkodás és a fenntartható vadgazdálkodás ...
Az európai parlamenti képviselők új uniós intézkedéseket ...
Fontos határidő: március 31-ig teljesítendő az éves nitrát ...
Gyomirtási tapasztalatok egy változó technológiai ...
Paci® a gyompusztító
Tavaszi hagyomány zaja szólt a legelőkért és a pásztorokért
Ősszel elvetni, tavasszal (nem) elrontani – Néhány gondolat a ...
Növeljük a folyamatos erdőborítással kezelt állami erdők ...