
A napraforgó legjobb barátja
Növényvédelem - 2017.06.10
A napraforgó intenzív termesztésének fontos részét képezi a gombakórokozók elleni integrált védekezés, amelynek szerves része a hatékony fungicidhasználat. A kórokozók járványos fellépése olyan mértékű minőségi és mennyiségi termésveszteséggel jár, ami meghiúsíthatja az eredményes termesztést. A Syngenta technológiai ajánlatában az Amistar Xtra egy univerzális készítmény, kiváló hatékonysággal és egyedülálló élettani hatással.
A gombás betegségek sajnálatos velejárói a napraforgó-termesztésnek. A fehérpenészes szárközép- és tányérrothadás (kórokozó: Sclerotinia sclerotiorum), a diaportés szárfoltosság (kórokozó: Diaporte heliantii), az alternáriás szárkorhadás, a fóma vagy a rozsda évjárattól függően súlyos problémákat okozhat. Az egyik lehetséges védekezési mód a vegyszeres kezelés.
Az Amistar Xtra alkotóelemei egyenként is erősek, de együtt még jobb a teljesítmény!
Az Amistar Xtra két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag gyári kombinációja. A két hatóanyag eltérő ponton avatkozik bele a kórokozók életfolyamataiba. Széles hatásspektrummal rendelkeznek, és egymás hatását erősítik.
Az azoxistrobin a strobilurin hatóanyagcsoportba tartozó, kiváló hatékonyságú alkotóeleme az Amistar Xtrának.
•
Gyors hatáskifejtése a gomba energiatermelését blokkolja. Az energiatermelés leállítása megállítja a a spóra csírázását, az apresszórium és a micélium kifejlődését.
•
Felszívódik a növény szöveteiben, és a hatóanyagcsoport legtöbb tagjával ellentétben csúcsirányba is elmozdul. Az új növekményben is megtalálható.
Széles hatásspektrumú hatóanyag, amelyet kiválóan kiegészít a ciprokonazol.
•
A triazol típusú hatóanyag a gomba ergoszterol-bioszintézisét akadályozza, amely a sejtmembrán nélkülözhetetlen alkotóeleme. Hiányában a kórokozó elpusztul.
•
A hatóanyag traszlaminárisan a levéllemez belsejében és csúcsirányba is elmozdul.
•
A triazol kombinációs partner, szélesebb spektrumot, jobb hatáskifejtést és nagyobb védelmet biztosít.
A két hatóanyag vízoldékonysága kiváló, a fotostabilitása egyedülálló. Tehát a kijuttatást követő esetleges intenzív napsugárzás sincs káros hatással az egyes komponensekre.
Alacsony fertőzési nyomás esetén is pluszt ad az Amistar Xtra!
•
Hatóanyagának, az azoxistrobinnak köszönhetően kiváló zöldítő hatású. A levelek akár 11 nappal tovább zöldek maradnak a kezeletlen levelekhez képest. Hatására növekszik a növények zöldfelülete, ezáltal fokozódik a fotoszintetikus aktivitás.
•
A fotoszintézis nagyobb aktivitásával hosszabb és intenzívebb lesz a kaszattelítődés időszaka. A szénhidrát- és olajbeépülés is fokozódik. A termés beltartalmi értékei jelentős mértékben javulnak.
•
Forró, száraz időszakban jelentős mértékben csökkenti a légzés intenzitását, alacsonyabb lesz a párologtatás mértéke, jobb lesz a növények hűtése, ezáltal a szárazságtűrés is javul.
•
A sztómák légzésének intenzitását csökkenti, de a fotoszintézis intenzitása nem csökken, így a vízfelhasználás javul.
•
Fokozódik a nitrogén felvétele és beépülése. A nitrogén beépülése a fehérjeszintézis fontos alapköve. A nit-rátbontó enzimek mennyisége megnő.
•
Az etilén hormon szintézise csökken, ezáltal a növényi sejtek elöregedésének sebessége lelassul. A növény juvenil állapota tovább marad fenn.
•
A növényi antioxidáns aktivitása fokozódik. Csökken a szuperoxid-termelés. A káros oxidatív folyamatok visszaszorulnak.
A kezelés tehát a pozitív hatásoknak köszönhetően alacsony fertőzési nyomás mellett is kifizetődő.
A formuláció fontos!
A Syngenta mint fejlesztővállalat komoly hangsúlyt fektet arra, hogy a hatóanyagok biokinetikai tulajdonságait maximálisan ki tudjuk aknázni. A jó minőségű formuláció alapfeltétele annak, hogy a hatékonyság és a kijuttathatóság alapkövetelmény legyen. Sok azonos hatóanyag-tartalmú készítményt találunk a piacon, de a hatékonyság mégis eltérő. Ennek az elsődleges oka a nem megfelelő formuláció. Az Amistar Xtra formulációja hosszú fejlesztési folyamat eredménye. A kijuttatást követően a formuláció felelős azért, hogy a permetlé megtapadjon, és a hatóanyagok felszívódjanak a levél szöveteibe. A napraforgó levele és tányérja nehezen kezelhető felület, mindenképpen fontos a jó tapadás és a borítottság.
A kettő mindig jobb!
Az intenzív termesztésben a kétkezeléses technológia általánosan elterjedt. Az első kezelést megelőző jelleggel javasoljuk elvégezni. A korai kezelés jelentősége elsősorban a lombvédelemre koncentrál. Csapadékos években a tányérbetegségek kialakulásának esélye megnő, ezért a második kezelés fontos lehet a termés minőségének és mennyiségének megóvása érdekében.
Kijuttatáskor közepes cseppméretű, dupla réses szórófejet javasolunk a megfelelő borítottság és hatékonyság érdekében. A korai kezeléseket 1 l/ha dózisban javasoljuk, a megfelelő tartamhatás biztosítása érdekében. A korán megjelenő betegségek elleni védekezés fontos. Ezáltal csökkenthetjük a későbbi súlyos fertőzések kialakulását.
A második kezelést virágzás időszakában javasoljuk, a tányér védelmére koncentrálva. A 0,8 l/ha dózis megfelelő védelmet biztosít az ilyenkor jelentkező betegségekkel szemben. A második kezelés hatására nő az olajtartalom, és a termés mennyiségi és minőségi paraméterei is jelentős mértékben javulnak.
Az Amistar Xtra egy jól bevált készítmény, amely magába foglalja a hatékonyságot és a pozitív élettani hatást.
Szerző: dr. Varga Zoltán fejlesztőmérnök Syngenta Kft.
Címkék: napraforgó, napraforgó termesztés, növényvédelem, gombakórokozók, Amistar Xtra
A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Szántóföldi növénytermesztésünk – Ennek eredményei a ...

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...