Fókuszban a növényvédő szerek címkézése, a címke értelmezése
A növényvédő szerek biztonságos felhasználásának feltétele a fenntarthatósági irányelv előírásainak pontos betartása. Minden kockázatcsökkentő előírásra fontos odafigyelnünk
a növényvédőszer-használat teljes folyamatában a szállítástól a tároláson, permetlékeverésen, gépbeállításon, alkalmazástechnikán keresztül a kiürült permetezőgép-tartály mosásáig, a kiürült csomagolóanyag kezeléséig, valamint a permetezőgépek külső felületének tisztításáig.
Minden elem egyformán fontos, akárcsak a kirakós részei, és mint az ezekből formálódó kép, a fenntarthatóság csak az összes elem egymásra épülő egységével valósítható meg. Az előírások betartásához feltétlenül szükséges, hogy a felhasználó nyomon kövesse az engedélyokiratok változását és az előírások módosulását a növényvédő szerek címkéjén. A címkét a hatályos engedélyokirat előírásai szerint kell elkészíteni, így annak elolvasása és értelmezése még abban az esetben is kiemelkedően fontos, ha ismert növényvédő szert használunk. Az egyre szigorúbb engedélyeztetési követelményeknek megfelelve a növényvédő szer felhasználására vonatkozó előírások az okiratok módosítása, megújítása során változnak, ezért fontos nyomon követni azokat. Az új engedélyokiratokban és annak megfelelve a termékcímkén jól áttekinthető, táblázatos formában találjuk az előírt felhasználási technológiát, amelynek betartása kötelező. Minden felhasználás előtt célszerű ellenőrizni a címkén található – az emberi egészség, a környezet és a hasznos élő szervezetek megőrzését szolgáló – korlátozásokat, kockázatcsökkentő előírásokat. Ezek ugyanis az okirat-módosítások vagy az újraengedélyezés során az aktuális jogszabályok és értékelési útmutatók szerint változnak. A felhasználó felelőssége, hogy a címkeszövegen feltüntetett előírásokat elolvassa, értelmezze és a növényvédőszer-használat fenntarthatósága érdekében a gyakorlatban alkalmazza is azokat.
A szerek új osztályozása
2015 júniusától az Európai Unió területén az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló új, 1272/2008/EK rendelet (továbbiakban CLP-rendelet) előírásait kell alkalmazni, amely felváltotta az eddig alkalmazott, veszélyes készítmények osztályozására vonatkozó korábbi jogszabályt. A címkén a korábbi veszélyjeleket új piktogramok váltották fel. A korábbi kockázati (R) mondatok helyett figyelmeztető (H) mondatokat, a biztonságos használatra utaló (S) mondatok helyett pedig elővigyázatossági (P) mondatokat találunk a címkén. A korábbi és az új jogszabály előírásai nem minden esetben feleltethetők meg egymásnak, ezért rendkívül fontos a felhasználás előtt megismerni az új besorolást és az annak megfelelő figyelmeztető és az óvintézkedésre vonatkozó mondatokat.
A címkék CLP-rendelet szerinti módosítása több lépésben valósul meg az Európai Unió tagállamaiban, így Magyarországon is. 2015. június 1-je után az új gyártású növényvédőszer-tételek címkéjén már az új besorolást kell feltüntetni. A 2015. június 1. előtt gyártott tételek még a „régi” DPD besorolást tartalmazó címkével is forgalmazhatók legkésőbb 2017. június 1–jéig. A fentiek értelmében a felhasználók ezen átmeneti időszak alatt még mind a két besorolással találkozhatnak. (ld. 1. ábra)
2015-ben felmérést végeztünk a mezőgazdasági termelők körében a növényvédő szerek új CLP-besorolásának ismertségéről, amelynek eredményét a 2. ábra szemlélteti. A megkérdezettek alig több mint 50%-a hallott az új besorolási rendszerről. Az új besorolási rendszerrel kapcsolatos információk terjesztésére tehát nagyobb figyelmet kell fordítani, hogy a felhasználók megértsék és alkalmazni tudják az új besorolási rendszer előírásait. A képzés a növényvédőszer-gyártók felelőssége is, aminek eleget téve a Syngenta az Interra Farm-bemutatókon, a szántóföldi bemutatókon és számos a fenntartható növényvédelem témakörében tartott előadás keretében is kiemelt figyelmet fordít az új növényvédőszer-besorolási rendszer ismertetésére, a címkézés új előírásaira.
Különleges S mondatok
Az új rendelet ezeket az előírásokat nem érinti, de sok esetben mégis más tartalommal találkozunk az új címkéken, mert a növényvédő szerek kockázatbecslésekor új, szigorúbb módszertani útmutatókat kell figyelembe venni, így a kockázatcsökkentő előírások és korlátozások is szigorúbbak. Ezen előírások a kezelő számára fontos, a biztonságos használatra vonatkozó utasítások (SP1 mondat) valamint a környezet védelmére (pl. méhek, talajvíz, talaj élő szervezetei, vízi szervezetek, nem célnövények, hasznos élő szervezetek, madarak és vadon élő emlősök) szolgáló, kockázatot csökkentő előírások (SPe mondatok). Az SPa mondatok a helyes mezőgazdasági gyakorlattal kapcsolatos utasításokat tartalmazzák. A 3. ábrán az Artea címke látható példaként. A speciális S mondatok előírásainak betartása készítményenként eltérő lehet. Ezek figyelemmel kísérése és betartása az emberi egészség és a környezet veszélyeztetésének elkerülése érdekében kiemelten fontos!
A címke felépítése, szerkezete
A címke felépítését és szerkezetét a 3. ábra szemlélteti. A címkén az engedélyokirat alapján kötelező tartalmi elemeket és a gyártó által kötelezően megadandó információkat és gyártói ajánlásokat találunk. Fontos kiemelni, hogy a gyártói ajánlások és az engedélyokiratnak megfelelő kötelező előírások összhangban kell, hogy legyenek.
A növényvédőszer-címke elolvasása minden felhasználás előtt – még az ismert növényvédő szerek felhasználása esetén is – elengedhetetlen. Kiemelten fontos a speciális kockázatcsökkentő előírások (speciális S mondatok) értelmezése és maradéktalan betartása a növényvédőszer-használat fenntarthatósága érdekében.
Szerző: József Csilla – Horváth Boglárka Syngenta Kft.