
20 éves a KWS Magyarország Kft.
Növénytermesztés - 2020.01.29
A gazdák termésversenyeken igazolták, mire képesek a cég hibridjei Igazán jól sikerült, színvonalas szakmai esttel és az alkalomhoz illő, gáláns vacsorával ünnepelte szakemberek, gazdák és termelők körében 20 éves születésnapját a KWS Magyarország Kft. A program keretében került sor a KWS Szemes Kukorica, Silókukorica és Teszt Akadémia Programok eredményhirdetésére. Szemes kukoricában a legjobbak már hektáronként 15 tonna fölött járnak a KWS-nél.
A KWS kukorica-, repce- és napraforgó-genetikája már a kilencvenes évek közepétől elérhető volt a magyar piacon, a céget viszont hivatalosan 1999. december 6-án jegyezték be a cégbíróságon. „A KWS-nél nemzedékeken átívelve gondolkodunk, hosszú távú célokat tűzünk ki és ily módon törekszünk a fenntartható sikerre” – az elsőként felszólaló Nicolás Wielandt kukoricaüzletág-vezető (Head of Business Unit of Corn, KWS SAAT SE & Co. KGaA) ezekkel a szavakkal köszöntötte az ünnepeltet és a vendégeket a világ több mint 70 országában jelen lévő, a növénytermesztésben meghatározó piaci szereplő KWS-csoport nevében. A nemzetközi cég a cukorrépa, kukorica, gabonafélék, valamint egyéb szántóföldi növények, 2019-től pedig a zöldségfélék szegmensében is szakértőnek számít. A KWS globálisan a negyedik, Európában pedig a második legmeghatározóbb szereplő 1,1 milliárd eurós vetőmag-értékesítési volumenével. Nicolás Wielandt felvázolta a cégcsoport stratégiai jövőképét is, mely továbbra is az organikus növekedésre és nem cégfelvásárlásokra épít, illetve a jövőben a mostaninál még hangsúlyosabb szerepet kap majd az együttműködés a cég életében. Cél a hosszú távú, profitábilis növekedés, hiszen a jövedelmezőség a legfontosabb kulcs a függetlenség megőrzéséhez. A KWS-nél a fő fókusz továbbra is a gazdák igényeinek kielégítése. Ehhez folyamatosan megoldásokat, innovációkat kell szállítani számukra, hogy fenntartható módon tudjanak termelni. A KWS filozófiája szerint a legjobban teljesítő vetőmag nyújtja a gazdák számára a legfenntarthatóbb utat.
Wielandt előadásában arról is beszélt, hogy mivel a szántóföldi növénykultúráknak csak közel a fele használható a különféle gombás megbetegedések, rovarok okozta károk miatt, folyamatosan azon dolgoznak, hogy vetőmagjaikat tökéletesítsék.
Fókuszban a kutatás-fejlesztés
A kutatás és fejlesztés a szerves növekedés kulcsfontosságú mozgatórugói a KWS-nél – tette hozzá a nemzetközi szakember.
Ezt a kijelentést igazolták azok a számok, amelyeket Kiss Csaba, a KWS Délkelet-Európáért felelős regionális vezetője mutatott be előadásában. A régióban a KWS-munkatársak 40 százaléka dolgozik a kutatás-fejlesztésben, a cég összbevételének közel 18,5 százalékát fordítja ilyen tevékenységre.
A Nyugat-Európában nemesített hibridek nem törvényszerűen állják meg a helyüket a mi kontinentális éghajlatunkon, ezért helyes lépés volt, hogy helyben is elindult a kutatás-fejlesztési tevékenység, hogy az itteni körülményeknek, klimatikus és gazdálkodási viszonyoknak megfelelő vetőmag kerülhessen a piacokra. A cég kutatás iránti elhivatottságát jelzi, hogy jó néhány nemesítőállomás szolgálja azt a célt, hogy a mi régiónkban legjobban teljesítő fajták kerüljenek forgalomba, és segítsék a gazdálkodókat a magas szintű, fenntartható termelés elérésében. A cég életében fontos határkő volt ezért például a 2002-ben a Békés megyei Muronyban felépített kukoricanemesítő állomás, majd ezt követte egy szintén a kukoricára fókuszáló egység Romániában, Alexandriában 2012-ben. A hazai Kozármislenyben 2014-ben adták át a napraforgó-nemesítő állomást, majd 2017-ben Szerbia is csatlakozott a k+f tevékenység erősítéséhez, mégpedig az Ópazova területén kialakított kukoricanemesítő állomással.
Kiss Csaba ismertette a Délkelet-Európában kiharcolt piaci pozícióikat is. Kukoricában, silófajtákban abszolút piacvezető a KWS, szemes kukoricában 2018-ban a harmadik legkedveltebb márkának tekinthető, ez pedig leginkább a legendás AMANDA és KONFITES hibrideknek köszönhető. Délkelet-Európában őszi káposztarepcében is piacvezető pozícióban van a KWS, a repcetermelők számára jó hír, hogy 2018 óta herbicidtoleráns fajtákkal is bővült a portfólió. Itt a TRIANGLE és HYBRIROCK hibridek neve érdemel említést.
Az este harmadik előadójaként Takács Géza, a Vetőmag Szövetség első embere nagyon vidám, képes időutazással lepte meg a publikumot. Arról mesélt, hogy egykori IKR Bábolna-alkalmazottként hogyan építették ki lépésről lépésre a szakmai kapcsolatokat a KWS-sel, aminek eredményeként 1999-ben önálló cégként is megjelenhetett a hazai piacon a nemesítőház.
Látványos növekedés
Pallós Mihály ügyvezető igazgató, aki lényegében a kezdetektől, 2000 októberétől dolgozik a KWS-nél, egy kissé meghatódva a cég mérföldköveit, majd a magyarországi leányvállalat fejlődését vette sorba. Az anno két fővel induló vállalatnál ma 54 fő dolgozik. A KWS Magyarország Kft. belföldi értékesítési árbevétele az induláskor 595 millió forint volt, ma ez a szám eléri a 3 milliárdot, vagyis az 1999–2018 közötti időszakban 25 százalékos éves növekedést produkált a magyar leányvállalat. Ahhoz, hogy a gazdákat megfelelő mennyiségű és minőségű vetőmaggal tudják ellátni, megbízható partnerekre volt szükség az elmúlt években – hangsúlyozta Pallós Mihály. „Az 1999-es cégalapítás óta összesen hét vetőmagüzemmel dolgoztunk együtt vetőmag-szaporítás kapcsán Magyarországon. A Hód-Mezőgazda Zrt.-vel idén lépett felnőttkorba az együttműködésünk, hiszen 18 éve dolgozunk együtt” – mondta. Az induláskor az IKR Agrár volt az egyetlen kiemelt partnerük, az eltelt két évtized alatt ez a szám 25 értékesítési partnerre nőtt, és ma már három kiemelt országos integrátorral és 22 regionális forgalmazóval dolgoznak együtt. A termelő partnerek száma több mint megtízszereződött, így jelenleg már 7000 gazda szavaz bizalmat a KWS vetőmagjainak.
Termésversenyek
Ahol ilyen népes partneri hálózat van, mindenképpen érdemes egy verseny keretében is megmérni, mire, mekkora hozamokra és teljesítményekre képesek a gazdák a KWS vetőmagjaival az ország különböző pontjain. A KWS-nél már többéves hagyományuk van a termelési versenyeknek, és ahogy a cég, úgy ezek a megmérettetések is szépen fejlődtek, szofisztikáltabbakká váltak az évek során. Az idei KWS Kukorica Termelési Versenyek és Teszt Akadémia Programok eredményhirdetésére is az ünnepi rendezvényen került sor Orosz Szilvia, az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. takarmányanalitikai igazgatójának szakkommentálásával.
A KWS Silókukorica Termelési Versenyre idén a KONSENS és KLEOPATRAS topkategóriás silókukorica-hibridekkel lehetett nevezni. A bírálati szempontok között a beérkező zöld silókukorica-minta tápanyagtartalmának eredménye, a legtöbb emészthető keményítő, a szemroppantás mértéke és a tenyészidőszakban elért zöld hozamok szerepeltek. A Siló Nagydíjat a KLEOPATRAS hibridet használó kapuvári termelő, Kiss-Mihály Győző érdemelte ki 60,80 t/ha zöldhozammal, 60,9 százalékos szemroppantottsági aránnyal, 343 g/kg emészthető keményítővel a szárazanyagban.
A KWS Szemes Kukorica Termelési Versenyen a 14,5 százalékos szemnedvesség-tartalomra számított, területi képviselő jelenlétében bemért nettó terméshozam alapján állítottak fel rangsort. A vállalkozó kedvűek a KWS SMARAGD (FAO 300–350), a KWS KASHMIR (FAO 350–400) és a KWS DURANGO (FAO 450–500) hibridekkel szállhattak ringbe. A KWS SMARAGD esetében 13,19 t/ha-ral Nagy Imre, Bozzai (Vas megye), a KWS KASHMIR-nél 13,95 t/ha eredménnyel Agatity Balázs, Szeremle (Bács-Kiskun megye), míg a KWS DURANGO-val versengők között 15,24 t/ha értékkel a Csárdaszállási Agrár Zrt. Csárdaszállás (Békés megye) léphetett fel a dobogó legfelső fokára.
Remek kezdeményezés a KWS-nél a Teszt Akadémia Program. Ennek az a lényege, hogy a napraforgó- és kukoricahibridek a piacra kerülés előtt egy évvel tesztelőhelyszínekre kerülnek, és a tesztelőhelyszínek is versenyeznek egymással. A KWS BELLAVISTA-val 12,51 t/ha eredménnyel Hársházi Péter Szentgáloskérről (Somogy megye) lett az első, a KWS DURANGO-nál pedig 14,68 t/ha-t produkálva a Szirák-Farm Kft., Borsodszirák (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) bizonyult a legjobbnak. A KWS Napraforgó Teszt Akadémia versenyén 8,5 százalékos szemnedvesség-tartalomra számított, területi képviselő jelenlétében bemért nettó terméshozam alapján díjazták a termelőket. Itt az a termelő kapja az első díjat, aki a legnagyobb nettó terméshozamot eléri. 2019-ben ez a KWS APACHE CL hibriddel, 4,79 t/ha terméseredménnyel Kapeller Zoltán mezőszilasi (Fejér megye) gazdának sikerült.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: kutatás-fejlesztés, napraforgó, repce, kukorica, silókukorica, KWS
Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...