TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
Hogyan válasszunk nitrogénműtrágyát?

Hogyan válasszunk nitrogénműtrágyát?

Növénytermesztés - 2019.01.02

A választás leginkább a növénykultúrától, a fenológiai fázistól, a technológiai felkészültségtől, az időjárási körülményektől és a termelési szokásoktól függ.

A nitrogén a vegetatív növekedésért felelős, nélküle sem fehérjét, sem szénhidrátot nem tud szintetizálni a növény. 
A nitrogén felvétele leginkább gyökéren keresztül történik. Az ammónium közvetlenül a gyökérben fontos szerepet játszik az aminosavak szintézisében, ami fontos a gyökértömeg növeléséhez és 
a citokininek stimulálásához a több virágrügy érdekében. Ezzel szemben a nitrát leginkább a vegetatív növekedést serkenti. A talaj tápanyag-szolgáltató képessége termelési ciklusonként csökken, mivel a terményt betakarítjuk a területről. 
A makroelemek – N, P és K – közül a nitrogén rendkívül mozgékony (kimosódhat és elillanhat), ezért minden évben cserélni kell.

Nitrogénműtrágyákról általában

A nitrogénműtrágyáknak széles választéka áll rendelkezésre halmazállapot, hatóanyag és felhasználás szerint is. A legismertebb nitrogénműtrágya az ammónium-nitrát (34%), a kalcium-ammónium-nitrát (27%), az ammónium-szulfát-nitrát (26%), az ammónium-szulfát (21%), a karbamid (46%) és a karbamid–ammónium-nitrát oldat (UAN) oldat (28-32%).

Az ammónium-nitrát (34%) kétféle nitrogénforrást tartalmaz. Az ammónium pozitív töltésű ion, a nitrát pedig negatív töltésű ion, melyek a növény számára mind felvehetők. A nitrát nagyon gyorsan hasznosul, rövid idő alatt kifejti hatását, ezért azonnali megoldást jelenthet. A nitráttal a legfőbb probléma, hogy az ionok nem tudnak a negatív töltésű talajszemcsékhez tapadni, és emiatt a tápelem kimosódik a rizoszférából. Ennek eredménye a nitrogénveszteség és az elégtelen tápanyagfelvétel. A CAN műtrágya 27% nitrogént tartalmaz. A CAN problémái és előnyei az ammónium-nitráthoz (34%) hasonlóak, bár ez a termék kalciumot tartalmaz, ami előnyös a savanyú talajokon.

Az ammónium-szulfát (21%) a nagy kénigényű növényeknél, például repcénél és búzánál kiemelkedő jelentőséggel bír. A kén komoly hatást gyakorol a növény nitrogén-anyagcseréjére, az olaj és a fehérje szintézisére. Ezért a kéntartalmú nitrogénfejtrágyának jelentős hatása van a termés minőségére és mennyiségére.
A karbamid (46%) a legnagyobb koncentrációjú nitrogénműtrágya és a világ egyik legfontosabb nitrogénforrása. Azonban sikeres alkalmazásához és hatékony felvételéhez néhány fontos tényezőnek rendelkezésre kell állnia: a műtrágyaszórást követően be kell dolgozni, vagy elegendő mennyiségű víz vagy csapadék szükséges a talajba oldódáshoz. A karbamid kedvezőtlen körülmények között, mint vízhiány, nem megfelelő pH-érték, talajtípus és időjárási viszonyok (napsütés, szél, páratartalom stb.), kimosódhat és elillanhat. Az ammónia formájú nitrogénveszteség naponta 2–20% között változhat.

Az UAN (karbamid–ammónium-nitrát oldat) kiválóan alkalmas fejtrágyázásra, és különböző tápelemekkel is kiegészíthető. Alkalmazása magas szintű szakértelmet igényel, ennek hiányában perzselést és komoly stresszt okozhat. Kijuttatása mindig a hőmérséklettől és a fenológiai állapottól függ.

Legyen szilárd vagy folyékony a műtrágya, a nitrogén a nö­­vénytermesztés egyik alapvető tápanyaga! A magas hozamú új fajták miatt évente sok tápanyagot hozunk le a táblákról. Emellett a nitrogénkimosódás vagy -elillanás plusz gazdasági veszteség, és terheli a környezetet.

A sikeres növénytermesztés kulcsa, hogy növeljük a nitrogéntartalmú műtrágyák hatékonyságát a kimosódás és 
a párolgás csökkentésével. Ennek egyik mellékhatása a környezetbarát növénytermesztés!


Hogyan növelhető 

a nitrogén hatékonysága?

Az EuroChem csúcstechnológiájú megoldásokat kínál szilárd és folyékony nitrogénműtrágyákra.

Az első megoldás a nitrogén kimosódását gátolja: ez a nit­rifikációgátló ENTEC technológia, amely hosszú távon (6–12 hétig a talaj és az időjárási viszonyok függvényében) biztosít nitrogént kétféle (ammónium és nitrát) formában.

A második megoldás az ammónia formájában történő elillanást gátolja: ez az UTEC technológia ureázinhibitorral, amely kedvezőtlen körülmények között jelentősen lelassítja a karbamid párolgását. A standard karbamidhoz képest az UTEC-karbamid 21 napot is kibír, jelentősen csökkentve a nitrogénveszteséget.

Mindkét technológia rugalmas mű­­trá­­­­gyázást jelent a gazdálkodók számá­ra, egyúttal biztosítja a hatékony nitrogénhasználatot, növeli a termésho­zamot és a minőséget, ami fontos a jövedelemtermelés szempontjából.

Keresse szaktanácsadóinkat:

EuroChemAgro Hungary Kft.
www.eurochemagro.com
szaktanacsadas@eurochemgroup.com
Tel.: +36 30 566 5386

Címkék: műtrágya, nitrogén, ammónium-nitrát, nitrogénműtrágya, EuroChemAgro Hungary Kft., ammónium-szulfát
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Az Európai Bizottság betiltotta a biszfenol-A használatát az ...

Az Európai Bizottság 2024. december 19-én elfogadta a biszfenol-A (BPA) élelmiszerekkel érintkező anyagokban való ...