
A KWS visszatért a napraforgópiacra
Növénytermesztés - 2018.10.01
Partnertalálkozó a Kozármislenyi Nemesítő Állomáson A KWS önálló napraforgó nemesítési programjának központját Magyarországon, Kozármisleny határában létesítette. A Napraforgó Nemesítő Állomáson a KWS Magyarország Kft. szeptember 25-én rendezett partnertalálkozót, ahol a sajtó képviselői is betekinthettek a tudományos műhelymunkába.
Megnyitó-köszöntőjében Pallós Mihály, a cég ügyvezető igazgatója arról szólt, hogy a nagy múltú vetőmagtermelő és forgalmazó vállalkozás következetes függetlenségre, önállóságra való törekvését példázza a napraforgó nemesítési program újraindítása 2011-ben, amelyre Magyarországon került sor, akkor még ideiglenes helyen. A 2014-ben átadott kozármislenyi nemesítő állomás nemesítési programjának első eredményei két, az idén köztermesztésbe került hibridben már megmutatkoztak; a KWS komoly nemesítőként visszatért a napraforgópiacra.
A klímaváltozás, az aszály és szárazság szinte minden fórumon, rendezvényen kikerülhetetlen téma az agráriumban – nem utolsó sorban azért, mert mielőbb meg kell találni a felmelegedéshez való alkalmazkodás módját, mikéntjét. Erről szólt a partnertalálkozón Kismányoky András KWS agroszervíz menedzser, aki a KWS ClimaControl³ programot vázolta. Ebbe a csoportba olyan hibridek kerültek, amelyek aszályos és száraz körülmények között is kiválóan tudnak teljesíteni a kukorica életfolyamatainak három jól elkülönülő szakaszában.
A Napraforgó Nemesítő Állomást Stréb Péter napraforgó nemesítő mutatta be a gépcsarnokban a nagyszámú hallgatóságnak; partnereknek, szakújságíróknak. Szólt arról, hogy miért éppen Magyarországra kerülhetett a nemesítési program, milyen célok vezérlik a nemesítők munkáját, és hogyan működik ez a tudományos műhely. Mint elhangzott, hazánkban a szántóföldek 90 százaléka alkalmas napraforgó termesztésre. A vetésterület a vetésváltás miatt ennél kisebb, hat-hétszázezer hektár, az átlagos hozam pedig 2,7 tonna/ha, ami messze meghaladja a más országokban elért hozamokat. Világrekordnak számít a 2016-os eredmény: minden idők legnagyobb rekordtermését realizálta Magyarország 3 tonna körüli átlaggal. A napraforgónak – amely ipari növény a melegedő klímának nagy nyertese – van jövője, egyre nagyobb a vetésterülete a környező országokban is; e szélesedő piac közepén tehát bíztatóak a vetőmagcég kilátásai.
A nemesítési program indításakor megfogalmazott célok között az első, és mindmáig legfontosabb a stabilan magas termésátlag még száraz körülmények között is, ami csak úgy valósítható meg, ha az állomány mentes a gyomoktól és gombás fertőzésektől. Napraforgóban a herbicid tolerancia jelenleg elérhető típusai a piacon: a hagyományos mellett a Clearfield, a Szulfonil urea, a Clearfield Plus, és hamarosan megjelenik egy újabb, az AIR technológia, ami a a napraforgóban használatos összes vegyszerre; a 4 hatóanyag-típusra rezisztenciát nyújt, illetve toleráns.
Célja a nemesítő munkának továbbá, hogy a napraforgó hibridek rezisztensek legyenek a plazmopara – másképpen napraforgó peronoszpóra – és a szádor parazita ellen, és toleránsak a gombás megbetegedésekkel szemben. A plazmopara szinte mindenütt előfordulhat hazánkban, de létezik ellene rezisztencia; a KWS napraforgó hibridjei mind rezisztensek a hazánkban károsító összes plazmopara rasszal szemben. Felütötte a fejét a déli területeken a szádor fertőzés is, ami arra figyelmeztet, hogy Magyarországon csak szádorra rezisztens hibrideket szabad elvetni. Erős tolarenciával bírnak a KWS hibridek a gombás megbetegedésekkel, így a sclerotiniával szemben. Egy következő lépés lesz a nemesítő munkában a HO (magas olajsavas) napraforgó kinemesítése, amiben az olajsav javára változik az összetétel. Az előadó hangsúllyal említette, hogy genetikai módosítás elképzelhetetlen – annál is inkább, mert a napraforgó rovarporozta-növény –; vad-visszakeresztezéssel, vagy mutáció útján áll elő új hibrid.
A Nemesítő Állomás tenyészkertjét bemutatva Stréb Péter elmondta: a 10 hektáros táblán évente 25 ezer sort vetnek el, és mintegy százezer öntermékenyítést, keresztezést végeznek. Amikor itt aratnak, a dél-amerikai téli tenyészkertjeikben éppen a földbe kerül a vetőmag; a nemesítési folyamatot lerövidítik a kontraszezonális termelési kísérletek. A tesztelt KWS-hibridek száma idén eléri a hétezret, mintegy 45 ezer parcellán Közép-Európában. Minden egyes hibridet 6-7 helyen tesztelnek minden évben, és ha két évet tekintve jó a termés, akkor viszik tovább. Magyarországon öt, Horvátországban és Szerbiában, Bulgáriában egy-egy, Romániában négy kísérleti helyszínen dolgoznak, minden lokációban 3-4 ezer parcellán. Elkezdődött a kísérleti hálózat kiépítése Ukrajnában és Oroszországban, továbbá vannak kísérletek Franciaországban, Kínában is.
A nemesítő állomás munkáját speciális géppark segíti; mindenekelőtt egy új fejlesztésű Wintersteiger Dynamic Disc négysoros vetőgép és egy New Holland kombájn.
A KWS 2011-ben indult napraforgó-nemesítési programjának eredményei már 2014-ben megmutatkoztak: négy hibridet bocsátottak regisztrációba, és azóta is folyamatosak a bejelentésre történő előterjesztések. Az első évek saját nemesítésű hibridjei közül a KWS ACER CL és KWS NAUTILUS CLP 2018-ban már köztermesztésbe került. A KWS ACER CL középmagas, korai hibrid, amelyre jellemző a rendkívül jó szárszilárdság; szádor-rezisztens, a gombás fertőzésekkel szemben ellenálló, és rezisztens a Magyarországon jelen lévő összes plazmopara rasszal szemben. Stabilan gazdag termést hoz, évjárattól függetlenül. A KWS NAUTILUS, CLP-technológiával bíró napraforgóhibrid rekordtermésre képes, középmagas, középérésű, félig bókoló. Rendkívül jó a szárszilárdsága, szádor-rezisztens, a gombás fertőzésekkel szemben ellenálló, és rezisztens a Magyarországon jelen lévő összes plazmopara rasszal szemben. Egy újabb hibrid a láthatáron 2018-ban a KWS ACHILLES CLP, amely még nincs a piacon, de a jövőben meghatározó lehet. Ez a hibrid alacsony növésű, rendkívül jó szárszilárdságú, félig bókoló, középérésű, tányérja közepes méretű. Erős, kemény magot ad, szádor-rezisztens, a gombás fertőzésekkel szemben ellenálló, és rezisztens a Magyarországon jelen lévő összes plazmopara rasszal szemben. 2018-ban a saját kísérletekben minden kontroll hibridet maga mögé utasított 4,8 tonna/ha rekord hozamával. A másik, elismerés alatt álló hibrid a KWS APACHE CL egy bókoló, nagytányérú, középérésű, középmagas hibrid.
A partnertalálkozó gépbemutatóval és fajtabemutatóval zárult a napraforgó nemesítő állomáson.
Képgaléria megtekinthető itt!
Címkék: napraforgó, nemesítés, KWS, Kozármisleny, partnertalálkozó
Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

GEOSYNERGIA – Talaj- és növénykondicionáló készítmény

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Nedvességmegtartás Horsch gépek használatával – ...

Kezdődik a viharszezon