
Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?
Növénytermesztés - 2025.03.28
A talaj mikrobiológiai kezelésének számtalan előnye van. Nemcsak élénkíti a talajéletet, hanem javítja a talajszerkezetet, a vízmegtartó képességet, valamint egészségesebbé teszi a talajt és növényt. Kiegyenlítettebb lesz az állomány, jól fejlődik a gyökérzet, és fokozódik a növények ellenállóképessége különböző stresszhatásokkal szemben. Ráadásul az Agrár Ökológiai Program (AÖP) támogatja a mikrobiológiai készítmények használatát, így megfelelő alkalmazással akár 2 pont is teljesíthető. A következőkben bemutatjuk, miért kulcsfontosságú a talajoltó baktériumkészítmények technológiájának pontos betartása.
A talajoltási technológia helyes alkalmazásának jelentősége
A talajbaktériumok technológiájának alkalmazásakor figyelembe kell venni, hogy élő mikroorganizmusokkal dolgozunk. Ezek a mikroorganizmusok különösen érzékenyek a környezeti tényezőkre, például a hőmérsékletre, a kiszáradásra és az UV-sugárzásra. Ezért elengedhetetlen a tárolás, szállítás és kijuttatás pontos előírásainak szigorú betartása, hogy biztosítsuk hatékonyságukat.
A gyártók gyógyszergyári, steril körülmények között, fermentorokban állítják elő a több baktériumtörzsből álló készítményeiket, amelyeket teljesen automatizált folyamatok során gyártanak. A termékeket szigorú ellenőrzéseknek vetik alá, így csak kiváló minőségű készítmények kerülhetnek piacra. Ezeket az előállítás után 5–6 °C-on tárolják. A kiszállítás után ügyelni kell a tárolásra a felhasználásig. A kannákat nem szabad kitenni a napra és kerülni kell a hőingadozásokat, hogy a baktériumok hatékonysága megmaradjon.
Előfermentor és fermentor vezérlő egységgel
A talajoltó baktériumkészítmények helyes kijuttatása
A forgalmazó által meghatározott hektáronkénti talajoltó mennyiséget a javasolt vízmennyiséggel kell kijuttatni, ügyelve a munkavédelmi előírások betartására. Használat előtt a baktériumkészítményt alaposan fel kell rázni, majd vízzel összekeverve, lehetőség szerint rövid időn belül ki kell permetezni. Mivel talajbaktériumokról van szó, fontos figyelembe venni, hogy ezek a mikroorganizmusok a talajban érzik jól magukat. Ugyanakkor egyes törzsek különösen érzékenyek lehetnek az UV-sugárzásra és a kiszáradásra. Ezért kiemelten lényeges, hogy a készítmény kijuttatását követően viszonylag gyorsan bedolgozzuk a talajba. A leghatékonyabb megoldás, ha ezt a műveletet a magágy-előkészítéssel egy menetben végezzük el.
A talajoltó baktériumkészítmények helyes kijuttatása fontos a hatékonyság szempontjából
Eredmények
A Magyar Talajvédelmi Szövetség és a NÉBIH közös, kilenc éve zajló tartamvizsgálatai bizonyították, hogy a baktériumkészítményekkel kezelt területeken minden esetben magasabb termésátlagot értek el, mint a kontrollparcellákon. A talajoltás nemcsak a hozamot, hanem a termés minőségi paramétereit is javította.
Alkalmazza a Magyar Talajvédelmi Szövetség tagjai által gyártott és forgalmazott kiváló minőségű mikrobiológiai készítményeket, és forduljon hozzánk bizalommal!
Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége

DélKerTÉSZ: Így veszik fel a harcot a klímaváltozással a magyar ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...