Pictorozzon tovább a Pictor® Active-val!
Növénytermesztés - 2024.03.06
A BASF 2024-ben megújítja népszerű olajosnövény-gombaölő szerét. Az új termék elődjéhez hasonlóan egy strobilurin és egy SDHI hatóanyagcsoportba tartozó, két hatóanyag kombinációját tartalmazó készítmény. Az egyik hatóanyag a Pictor®-ból is jól ismert boszkalid, melynek új párja a még erősebb élettani hatást eredményező piraklostrobin. Mindez hatékonyabb formulációba lett becsomagolva, aminek köszönhetően tovább javult a Pictor® Active hatékonysága, rugalmassága.
A Pictor® Active hatékonyságát számos európai és hazai kísérletben bizonyította. Jelentős fertőzési nyomás esetén, még optimálishoz közeli körülmények között is, amikor megfelelő időzítésben a virágzás közepén, az ajánlott maximális dózisokban juttatjuk ki a szereket, akkor is megmutatkozik az egyes kezelések közti különbség abban, hogy milyen hatékonysággal voltak képesek visszaszorítani a gombabetegségeket, és ezáltal mennyi termést tudtak megvédeni (1. kép).
1. kép: Kezelések hatékonysága a szklerotíniafertőzés mértékében, az NDVI értékekben, valamint a terméseredményben (BASF kisparcellás kísérlet, 2021, Beled)
Az optimális körülményektől eltérve extra kihívás elé állítjuk növényvédő szereinket, legyen szó alacsonyabb dózisról vagy túl korai vagy késői kijuttatási időpontról. Ahogy az alábbi ábrán világosan kitűnik, a különböző kijuttatási időpontok közötti narancssárga oszloprészekkel szemléltetett terméskülönbség a Pictor® Active-nál lényegesen kisebb, mint a versenytársak esetében. (1. ábra)
1. ábra: A különböző gombaölő szeres kezelések időzítésének hatása a repce termésére (BASF kisparcellás kísérlet, Beled 2022)
Nagyon hasonló eredményeket kapunk abban az esetben is, amikor az ajánlott maximális dózist csökkentettük 20%-kal, ilyenkor azt láthatjuk, hogy a Pictor® Active hatékonysága egészen minimális mértékben csökkent, szemben a versenytársakéval, hiszen ezek a gombaölő szerek drasztikus hatékonyságcsökkenést mutattak, ami a termésmennyiségben is egyértelműen megmutatkozott (2. ábra).
2. ábra: A különböző gombaölő szeres kezelések dóziscsökkentésének hatása a termésre (BASF kisparcellás kísérlet, Beled, 2021)
A Pictor® Active használatával a gombabetegségekkel szembeni kiemelkedő hatékonyság mellett alacsony fertőzési nyomás esetén is rendelkezésünkre áll az élettani termésnövelő hatás. Hiszen a Pictor® Active-ban ugyanúgy megtalálható az ezért felelős strobilurinok hatóanyagcsoportjába tartozó molekula, ráadásul a még markánsabb élettani hatással rendelkező piraklostrobin formájában.
Szerző: Németh Balázs fejlesztőmérnök, BASF
Címkék: gombaölő szer, basf, repce, pictorÍme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...