Cirok, a jövő növénye
Növénytermesztés - 2023.12.22
Stabil piacának és igénytelenségének hála egyre többen vágnak bele a termesztésébe
A jövő szántóföldi növénytermesztésének legnagyobb kihívásai közé tartozik éghajlatunk változása, az egyre gyakrabban és egyre súlyosabban jelentkező csapadékhiány, amelyből az előző évben megtapasztalt aszály nyújtott ízelítőt. Ilyen körülmények között felértékelődnek azok a növénykultúrák, amelyek azon túl, hogy tolerálják a száraz körülményeket, sokoldalú felhasználásukkal több termesztési célra is alkalmasak. Ilyen a cirok, amelyről bátran kijelenthetjük, hogy a jövő növénye. E fontos kultúráról, valamint a Lidea ciroktermesztés területén tett erőfeszítéseiről Balogh László termékmenedzser számolt be.
– Milyennek látja a ciroktermesztés jelenlegi helyzetét Magyarországon?
– A szemes cirok felvásárlópiaca kialakult, így a termesztési kedv is évről évre nő. A modern BMR típusú silócirkok megjelenésével pedig a tömegtakarmányozásban is egyre fontosabb szerepet tölt be ez a növény. Az elmúlt évben körülbelül 50-55 000 hektáron termeltek cirkot Magyarországon.
– Hogyan alakul a cirokfelhasználás az állati takarmányozásban és a humán élelmezésben? Milyen tendenciák mutatkoznak ezen a téren?
– Fontos megkülönböztetnünk a siló- és a szemes típusú cirkokat. Ahogy említettem, a silócirok főleg a szarvasmarha tömegtakarmányozásában játszik fontos szerepet. A szemes cirok felhasználhatósága még szélesebb körű, a sertés, szarvasmarha és szárnyasok takarmányozásába kiválóan beilleszthető. Fehérjetartalma magasabb a kukoricáénál, és egyéb kedvező tulajdonságai miatt egyre több partnerünknél a receptúrák meghatározó alapanyaga.
A humán élelmezés vonatkozásában a cirok legfontosabb tulajdonsága a gluténmentessége és kiváló beltartalma, ami miatt ez irányú felhasználása évről évre nő.
– Hogyan ítéli meg a ciroktermesztés jövőjét az éghajlatváltozás tükrében?
– A cirok Afrikából származó növény. Aszálytűrése kiemelkedő, egységnyi szárazanyag beépítéséhez lényegesen kevesebb vizet használ fel, mint a köztermesztésben lévő, népszerű kultúrák. A tavalyi évben megtapasztalhattuk, milyen szélsőséges időjárási körülményekre kell készülnünk, a cirok ezeknek a kihívásoknak a kezelésében segíti a gazdálkodóknak.
– Milyen előnyöket nyújt a ciroktermesztés a gazdálkodók számára?
– A már említett kiváló aszálytűrés mellett több fontos tulajdonsága is van a ciroknak. Termése toxinmentes, így a termelőnek nem kell attól félnie, hogy emiatt nem veszik át a terményt. Kiválóan beilleszthető a vetésforgóba, vetésideje rugalmas, így megkésett vetésekhez is ajánlható. Alacsony költségszint mellett termeszthető, tápanyagigénye alacsonyabb a kukoricáénál. A szélsőségesen savanyú talajok kivételével mindenhol termeszthető, a kevés kártevője ellen könnyű védekezni. A már meglévő gépparkkal pedig minden munkát el tudunk végezni.
A cirok a jövő növénye, amely jó alternatívát jelent a környezeti változások miatt egyre nehezebbé váló szántóföldi növénytermesztésben.
– Milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy modern cirokhibridnek, melyek a ciroknemesítés legfontosabb céljai?
– Az aszálytűrés megőrzése mellett célunk olyan szemes cirokhibridek nemesítése, amelyek az intenzív technológiát magas, akár 12 tonna/ha feletti terméssel hálálják meg. Fontos, hogy az ország minden területére olyan hibridet tudjunk ajánlani, amely tenyészidőben és agrotechnológiai tulajdonságaiban is megfelelő, időben aratható, jó vízleadó képességű.
Ezenkívül a gyomirtás kihívásainak minél könnyebb megoldása is célunk, ezért a szulfonil-urea-rezisztens szemes cirok fontos nemesítési irány. A Lidea jelentős lépéseket tett ebbe az irányba, rendelkezünk már rezisztens hibridekkel. A silócirok esetében a minél jobb emészthetőség a legfontosabb cél, a korszerű BMR típusú hibridek jelentős előrelépést mutatnak ebből a szempontból is.
– Az Ön által képviselt cég mely cirokhibridjeire hívná fel a gazdálkodók figyelmét és miért?
– A Lidea piacvezető Magyarországon és Európában is, a portfóliónk nagyon széles. A termelőnek mindig a termesztési körülményeihez ajánlunk hibridet. Legnépszerűbb szemes hibridjeink az ES FOEHN, ES SHAMAL és az ES MONSOON, amelyek évek óta bizonyítanak Magyarországon, de érdemes megemlíteni a tavaly köztermesztésbe került ES MARGO-t és az idén megjelent ES GIBSON-t is. Állattartók körében kifejezetten keresett a BMR típusú ARIGATO hibridünk.
Teljes kínálatunk elérhető a https://lidea-seeds.hu/ oldalon, illetve a ciroktermesztéssel kapcsolatban bővebb információ található a https://www.acirok.hu/hu/ szakmai oldalon.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: cirok, ciroktermesztés, nemesítés, LideaNyest vagy menyét: Mi lakik a padláson, mi pusztítja a tyúkokat?
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
A kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
Végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
Árvakelés az őszi vetésekben
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...