Hírek, információk a szántóföldről - Állítások és tények a mezei pocok gradációjával kapcsolatban
Növénytermesztés - 2023.11.21
November végére érve elfogytak a növényvédelmi teendők a szántóföldeken, egyedül a mezei pocok gradációjával érintett országrészekben ad munkát a rágcsáló folyamatos gyérítése. Ahogyan az sok esetben történik, az idei évben is vannak már jelei annak, hogy a csapadékosabbá váló késő őszi időjárás, a nagyobb mennyiségben érkező hideg esők gátat vetnek a pocok kártételének, amelyek végül elvezetnek populációjának összeomlásához. Egyre több beszámoló szól ugyanis arról, hogy fogyatkozik a pockok száma.
A védekezésben azonban nem kell csupán az időjárás szeszélyeire hagyatkoznunk. A szükséghelyzeti engedéllyel alkalmazható rágcsálóirtó szerek felhasználását ugyanis több szempontból is módosította, bővítette az engedélyező hatóság. Egyrészt az erősen fertőzött területeken a felhasználható mennyiséget 10 kg/ha-ról 12 kg/ha-ra emelte. Bár ez segíti a jogszerű alkalmazást, az erősen fertőzött területeken még mindig kevés lehet ez a mennyiség. Ezen túl azonban a felhasználás időpontja is meghosszabbításra került, a két véralvadásgátló hatóanyagú szerek egyike, amely a legnagyobb területen kerül felhasználásra, az új engedélye alapján 2024. március 15-ig alkalmazható.
Ez történt a szántókon egy évvel ezelőtt
NapiKép 2022.11.13.
A telelő őszi kalászosokat fenyegető gombabetegségekről már több alkalommal is szó esett ezen a helyen. Az időjárási körülmények változásával ebben az időszakban is egyre fontosabbá válik az állományok olyan kórokozókkal szembeni védelme, mint pl. a gabonalisztharmat, a hálózatos levélfoltosság, vagy a barna levélfoltosság. Mivel a késő őszi és téli időszakban növényvédelmi beavatkozást nem végzünk, felértékelődnek azok a felszívódó, hosszú hatástartamú gombaölő csávázó készítmények, amelyek akár a kora tavaszi időszakig is védik növényeinket. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy valós előnyökkel jár az ilyen készítmények alkalmazása, így érdemes azokat beilleszteni a növényvédelmi technológiába.
NapiKép 2022.11.16.
Az előző év őszi időjárása kifejezetten kedvezett az őszi kalászosok, ezen belül pedig főként az őszi árpa fejlődésének. Ennek volt köszönhető, hogy rendkívül erőteljes, magas, robusztus állományok alakulhattak ki még a tél beállta előtt. Az idei évről ugyanez nem mondható el, az árpavetések jellemzően lényegesen kevésbé fejlettek, sőt a sokfelé elhúzódó, vontatott kelés miatt inkább heterogéneknek, esetenként fejletlennek mondhatók.
NapiKép 2022.11.23.
A gabonalisztharmat árpaállományokban való erőteljes tavalyi fertőzéséről ugyancsak volt már szó Hírlevelünkben. Ez sok esetben éppen az előző pontban taglalt erős, dús állományokban jelent meg. A zárt, rosszul átszellőző, párás mikroklímájú, folyamatosan nedves állományokban a gomba ideális körülményeket talált, amit ki is használt és nagyon sok levelet betegített meg.
Mit találunk most a földeken
NapiKép 2023.11.13.
Jelenleg sokfelé találkozhatunk olyan táblákkal, amelyeken óriási mennyiségű libatop fejlődik, sőt, virágzik, a területek e gyomnövénytől zöldellenek. Ez egyrészt azt mutatja, hogy ez a gyomnövényünk eredményesen alkalmazkodik a változó körülményekhez, óriási magproduktuma miatt pedig máris jelentős arányt képvisel a talaj gyommagkészletében. Ugyanakkor jelenléte jól érzékelteti, hogy milyen erőteljes változáson megy át időjárásunk. Ebben az esetben nem a magas talajhőmérsékletre kell gondolnunk, hiszen e gyomnövényünk erre kevésbé igényes, hanem arra, hogy igen későn, akár november végén érkeznek meg azok az erősebb fagyok, amelyek növekedésének végét jelentenék.
NapiKép 2023.11.14.
A fritlegyek gabonavetésekben mutatkozó, évről-évre mind erőteljesebben jelentkező őszi kártétele egyre nagyobb figyelmet érdemel. A jelenség erősödése betudható akár a korábban széles körben alkalmazott, felszívódó hatású, hosszú hatástartamú neonikotinoid hatóanyagú csávázó készítmények betiltásának is. Azok felszívódva, majd a nedvkeringésbe kerülve hatékonyan védték a kezelt növények föld feletti részeit is. Az évekkel ezelőtti tiltás hosszabb távú hatásai várhatóan mind a kalászos, mind a kapáskultúrákban kezdenek már megmutatkozni.
NapiKép 2023.11.18.
Az őszi gyomirtásban nem részesülő vetésekben, legyenek azok kalászosok, vagy repce, jelenleg egyre nagyobb számban mutatkoznak azok ősszel kelő és áttelelő gyomnövényei. A zsombor- és veronikafajok, valamint az egyszikű gyomnövények már azokon a területeken is kelnek és sűrűsödnek, amelyeken az ősz elejére jellemző csapadékszegény körülmények miatt eddig nem voltak láthatók.
A szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi szezon során igyekszünk minden nap friss, aktuális, szakmai tartalmú képeket mutatni az érdeklődők számára az ott történtekről. Kérjük, ezekért látogasson el a www.agrarunió.hu weboldalra és keresse őket a NapiKép menüpont alatt.
Az elmúlt hét legnépszerűbb Facebook-bejegyzése
Az elmúlt héten több olyan bejegyzés született a KárKép Facebook-fiókjában, amely megkísérelt reflektálni az idei évi mezei pocok gradációjával kapcsolatban különböző médiafelületeken megjelent, egyes esetekben igen gyakran emlegetett állításokra. Bár a sorozat még bővül, az eddig írtakat Ön is elolvashatja, amennyiben IDE, az első rész elérhetőségére kattint.
A szántóföldi növénytermesztésben és növényvédelemben történtekről, érdekességekről, tanulságokról rendszeresen jelennek meg bejegyzéseink Facebook- és Instagram-fiókjainkban is. Csatlakozzon a KárKép követőihez ezeken a felületeken is!
Címkék: őszi árpa, gabonalisztharmat, hálózatos levélfoltosság, levélbetegségek, fehér libatop, mezei pocok, mezei pocok gradáció, fritlégy, őszi gyomnövények
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...