Szakmai Ártalom Podcast: kalászos körkép III.
Növénytermesztés - 2023.08.12
Szakmai Ártalom a BASF-től: ez a FarmMester – Szántóföldszakmai Műhely Facebook-csoport agrár-tematikájú tartalma, amelyben neves szakértők vitatják meg a mezőgazdaság aktuális, legfontosabb kérdéseit.
A formabontó sorozat Kalászos Körkép trilógiája most érkezett záró epizódjához, ahol többek között az őszi kalászosokról, tájékoztató árakról, a vetőmagpiaci kilátásokról, helyes vetőmagválasztásról, csávázási lehetőségekről kérdezte a podcast adás házigazdája Blum Zoltánt, a SAATEN UNION ügyvezetőjét és Bakos Péter Kenézt, a MARTON GENETICS kereskedelmi igazgatóját.
Őszi árpa – a termelők tapasztalata
A 2023-as szezon, jelesül az őszi árpa értékelésével kezdődött az adás. Blum Zoltán elöljáróban azt fejtette ki, hogy a 2023-as évet értékelve érdemes egy kicsit 2022-re visszatekinteni: nagyon speciális év volt a tavalyi, mind az akkori termelési tapasztalatok, mind pedig a terménypiacon kialakult helyzet egy erőteljes reakciót váltott ki a termelőkből. Számottevően növelték ugyanis az őszi kalászosok vetésterületét, s ezen belül is kiugró volt az őszi árpa; a tavalyi mintegy 330 ezer hektárról az idén 390 ezer hektárra nőtt a vetésterület. Ha pedig visszanézünk az 5-6 évvel korábbi időszakokra, akkor közelebb állt a 200 ezer hektárhoz. Összességében az árpának az elmúlt években felfutó időszaka volt, talán azért is, mert más kalászos fajokkal szemben alacsonyabb költségszinten, a nyári aszály előtt, időben betakarítva jó terméseredményeket lehetett vele elérni. Ráadásul a minőségi átvétel szempontjából kevesebb kritériumot kellett teljesíteni – bár, ahogyan a 2023-as év is mutatta, vannak évjáratok, amikor ezzel a kevés kritériummal is gond lehet. Alapvetően jónak tűnő állományok, bíztató vegetatív tömeget hozó táblák terméseredménye a termelői várakozástól elmaradt, sok esetben jelentősen is. Összességében 5–5,5 tonna/hektár között lesz majd az országos átlag. Sok esetben gondok adódtak a hektolitersúllyal is, ami kihatással lehet az átvételi árra – ami amúgy is rendkívül alacsony szintre került az elmúlt évekhez képest. Mindent egybevetve a termelők tapasztalata az árpát illetően nem túl optimista, de azért az elmúlt években az árpa mindig jól teljesített –, sok esetben jobban, mint az őszi búza – fogalmazott Blum Zoltán, hozzátéve, hogy ezt érdemes is átgondolni, amikor a jövőt illetően születnek termelői döntések.
Őszi búza – szerényebb eredmények
Az őszi búza hozamokról, a termés minőségéről, az idei tapasztalatokról beszélt Bakos Péter Kenéz a podcast adásban. A malmi búza hozama igen szórt, jellemzően 5 és 10 tonna közöttiek a termésátlagok. A vetőmag búza átlagtermés közel 7 tonna/hektár az ország különböző régióiban. Az árpához hasonlóan a búzából is – akár malmi, akár vetőmag – 1–1,5 tonnával kevesebb termett, mint amennyit a termelő várt az állománytól. Ami a minőségét illeti, általánosságban mind a hektolitertömegben, mind pedig a fehérje- és a nedvessikér tartalomban is a vártnál sokkal szerényebb eredmények születtek. Ennek következményeként a betakarított búzatermésnek egy tekintélyes hányada takarmány- illetve euro minőségű kategóriába sorolható. Lényegesen kisebb az a mennyiség, ami a malmi búza, illetve a jó malmi búza kategória szintet megüti.
A termelő számol
Mi lesz jövőre, hogyan alakulhat a kalászosok vetésterülete 2024-re? A szakember szerint alapvető tényező a vetésforgó betartása. Emellett a termelő számol, és aszerint dönt, hogy melyik növényfaj várható hektáronkénti árbevétele hozza meg neki a legjobb eredményt. Ugyanakkor az adott év teljesítménye, tapasztalatai nagymértékben befolyásolják a termelőt a választásában. A három nagy kalászos faj, az árpa, a búza és a tritikálé esetében az árpa töretlen területnövekedése az árak, a negatív tapasztalatok miatt várhatóan csökkenni fog, a magas szintből korrigál; a búza szinten marad, vagy kicsit csökken; a tritikálé vetésterülete feltehetően nem változik.
Milyen minőségű vetőmag várható? Amint a beszélgetés során elhangzott, az idei évben nem lesz gond az ellátással, a vetőmag előállító területek is növekedtek. Őszi búza esetében a tavalyi évhez képest 20 százalékkal, őszi árpánál pedig közel 40 százalékkal nagyobb a szaporítóterület.
A Vetőmag Szövetség által közzétett tájékoztató árakról is szó esett. Őszi búza esetében ez 158.000 Ft/tonna + ÁFA – tavaly ez 246.100 forint volt. Az őszi árpa tájékoztató ára az idén elszakad az őszi búzáétól: 141.000 Ft/tonna + ÁFA. Természetesen a mindenkori üzleti felek egymás közötti egyezsége határozza majd meg a tényleges piaci árat.
A fajtaválasztást befolyásoló tényezők – klímaváltozás, betegségek – kapcsán a vetésidő megválasztásáról, új, rezisztens fajták megjelenéséről, majd a fémzárolt vetőmag fontosságáról beszélgettek a szakemberek, kiemelve a minőség– biztonság–nyomon-követhetőség hármas tényezőt, mint fő értéket.
A továbbiakban a csávázásról, a termelőknek javasolt fajtákról, újdonságokról esett szó a podcast adásban, amely elérhető itt: https://linktr.ee/szakmaiartalom
Címkék: búza, őszi búza, árpa, őszi árpa, kalászos, gabona
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
Mennyi a hal ára idén karácsonyra? Mutatjuk!
Árvakelés az őszi vetésekben
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Ismét visszatér régi jó „barátunk” az elektronikus ...
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
Vadkár jogi esetek – Amikor az igazságszolgáltatást felváltja a ...
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből