Egy forradalmi öntözőrendszer csak akkor adagolja a vizet, ha a növény „szomjas”
Növénytermesztés - 2023.06.19
A csepegtető öntözés megfelelő és víztakarékos megoldásnak számít, ám ezt is lehet okosabban végezni. Egy izraeli fejlesztésű rendszer csak akkor locsol, ha a növény tényleg „szomjas”.
Az izraeli Agrinoze cég szerint a növények maguk tudják a legpontosabban, mennyi vízre van szükségük a fejlődésük bizonyos fázisaiban, ezért ezen a területen bátran hagyatkozhatunk a „jelzéseikre”.
Mindez megelőzi a túlzott, szükségtelen vízfogyasztást az öntözés során, miközben a „spórolás”, vagy inkább észszerű felhasználás nem megy a terméshozam rovására. A precíziós öntözés általuk kitalált módja a műtrágyafelhasználásban is megtakarítást eredményez.
Kukorica és dinnye esetében 2,5-szeres, illetve 3-szoros hozamnövekedést sikerült elérniük, miközben például banán, datolya és rizs esetében 60–80 százalékkal tudták csökkenteni a felhasznált öntözővíz mennyiségét.
Az Agrinoze teljesen automatizált rendszere elsősorban nem valós idejű adatokra alapozva működik, hanem a növény aktuális szükségleteit igyekszik figyelembe venni. Meglátásuk szerint a gazdák sokszor nem a megfelelő időben öntöznek, nem a megfelelő helyen, és egyáltalán nem veszik figyelembe, hogy éppen mit igényelne a termesztett növényük.
Az izraeli cég ezért fejlesztette ki a fenntartható csepegtető öntözést. Szenzorokat helyeznek el a talajban, a növények gyökérzónájában, ezek szolgáltatnak valós idejű adatokat a talaj nedvességtartalmáról, a klimatikus állapotról, így egy algoritmus segítségével mindig kiszámítható, hogy hol, mikor és milyen mértékű öntözésre van szükség.
A „water on demand” (vízigényhez igazodó) rendszert már világszerte 150 gazdaságban tesztelték, és mindenhol működőképesnek bizonyult. Kaliforniában például egymást követő aszályos években tették próbára mandula- és szőlőültetvényekben, vagyis igencsak vízigényes kultúrákban. Miközben 65 százalékkal kevesebb vizet használtak fel az öntözés során, míg műtrágyát egyáltalán nem alkalmaztak, a terméseredményekben még némi javulást is sikerült elérniük.
Címkék: növénytermesztés, csepegtető öntözés, újdonság, víztakarékos, műtrágya, hozamnövekedés
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Aszály a természetben, aszály az agráriumban
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...
Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
Már véleményezhető a „Mezőgazdasági kisüzemek beruházási ...