Precíziós gazdálkodás és biogazdálkodás egyszerre? Nem lehetetlen
Növénytermesztés - 2023.05.22
Mennyire nehéz a precíziós gazdálkodást és a biogazdálkodást egyszerre folytatni? Egy szakmári család bebizonyította, hogy ez sem ördöngösség.
Bács-Kiskunban, a Kalocsához közeli Szakmár községben gazdálkodik a Bévárdi család. Nem is akárhogyan, hiszen a precíziós gazdálkodás gépeit és technológiáját alkalmazva folytatnak biogazdálkodást (is), és ezzel már számtalan díjat sikerült nyerniük.
A közel 1200 hektáron megtermelt búzából, biobúzából, tönkölybúzából a saját malmukban állítják elő a lisztet, de napraforgó, repce, szója és köles is kerül mindig a földjeikbe. Nincsenek kiemelkedő minőségű területeik, a helyenként szikfoltokkal tarkított réti, erdőségi és öntéstalajok közel 90 százalékán mégis biogazdálkodást tudnak folytatni.
Nagy harcot vívnak ők is a gyomok ellen, valamint a talajnedvesség megtartásáért, de a precíziós gazdálkodás, a felokosított gépek segítségével ezt a küzdelmet derekasan állják. A vetést és a tápanyag-kijuttatást már differenciáltan végzik, a biogazdálkodás miatt azonban a vegyszereket mellőzik, helyette a mechanikai gyomirtás eszközeit alkalmazzák, elsősorban a gyomfésűket és a kamerával felszerelt sorközművelő kultivátorokat.
A Magyarország Legszebb Birtoka címet is elnyerő Bévárdiék számos Väderstad gépet használnak a gazdaságukban. Közéjük tartoznak a Cultus és a Swift tarlóhántó művelőeszközök, amelyek nemcsak intenzíven keverik a talajt, de elbánnak a nagy mennyiségű szármaradvánnyal is.
Az NZ Agressive kombinátort és a Rexius hengert a magágy-előkészítéshez alkalmazzák, míg a gyors és precíz vetésben a Rapid és a Tempo vetőgépek segítik őket, az előbbivel a kalászosokat, az utóbbival a repce, szója, napraforgó és kukorica magjait juttatják a földbe.
A precíziós gazdálkodásra való átállás természetesen náluk sem ment zökkenőmentesen, de a kitartás végül meghozta gyümölcsét. Nemcsak a talajaik állapota javult, de immár kevesebb vetőmagot, üzemanyagot és munkaórát használnak fel változatlan hozam elérése mellett.
Címkék: precíziós gazdálkodás, biogazdálkodás, magyarország, mechanikai gyomirtás, differenciált kijuttatás, vetés, műtrágyázásMegjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Jön a valódi áttörés a hazai ökológiai gazdálkodásban?
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...