Vetőgépek: mechanikus vagy pneumatikus adagolással?
Vető- és talajművelő gépek - 2021.09.30
A gazdák körében még ma is elterjedt az a tévhit, hogy a pneumatikus gabonavetőgépek pontosabbak, ezáltal megbízhatóbbak a mechanikus magadagolású változatoknál. Valójában mindkét megoldás egyformán alkalmas a nagy pontosságú gabonavetésre, így helyesen teszi, ha ki-ki az igényeihez mérten választja a számára legmegfelelőbbet.
Valós eltérés lényegében a munkaszélességben van: míg a mechanikus változatok legfeljebb 4 méteresek lehetnek, addig a pneumatikus gépeknél a határ a csillagos ég. Mivel utóbbiak természetesen összecsukhatók, a közúti szállításuk sem jelent problémát. Partnereink kínálatából ezúttal a gabonavetőgépek közül válogattunk.
IrTem: megbízható mechanikus vetőgépek, versenyképes áron
Aki 90–120 LE körüli teljesítményű traktorhoz keres 3 vagy 4 méter munkaszélességű, versenyképes árú vetőgépet, annak az IrTem megbízható, jól bevált, idehaza is bizonyított munkagépei megfelelő választást jelenthetnek. A török márka kizárólagos magyarországi forgalmazója immár egy évtizede a Contstar Kft., amely Magyarországon Nyíregyházán, Pápán és Baján is megtalálható. A mechanikus magadagolású gabonavetőgépek eleinte 3 és 4 méteres függesztett változatban voltak elérhetők, de tavaly óta már léteznek szintén ugyanilyen munkaszélességű vontatott verziói is. Utóbbiak előnye, hogy nincs szükség hozzájuk nagy teljesítményű és nagy tömegű erőgépre, ami a legtöbb kis- és közepes gazdaság számára vonzó lehet. „A legtöbb IrTem gabonavetőgépet ma már úgy adjuk el, hogy van hozzájuk műtrágyaszóró opció is, így a maglehelyezéssel egy menetben oldható meg a tápanyag-utánpótlás. Emellett az összes ilyen gépünk rendelkezik aprómagvetési funkcióval is” – emelte ki az előnyöket Székely Szabolcs kereskedelmi igazgató. Hasznos kiegészítők még a tömörítőkerekek, a nyomlazító, a vontatott típusoknál hidraulikusan lehelyezhető nyomlazító, a magtakaró, valamint a sorelzáró automatika, amely tartalmazza a vetésellenőrző monitort is – utóbbi folyamatosan követi, hogy éppen vet vagy nem vet a gép. A 4 méteres vontatott változat fontos jellemzője, hogy nemcsak keresztben, de hosszában is a traktor után kapcsolható, ami nyilvánvalóan megkönnyíti a közúti szállítást.
Ami az egyes modelleket illeti, a 3 méteres függesztett DD3000-es univerzális gabonavetőgép hárompontos felfüggesztéssel csatlakoztatható az erőgéphez. Nagy előnye, hogy dupla tárcsás változatú, amit akkor is lehet használni, ha a szántóföldön nagyobb mennyiségű szalma maradt. A gép műtrágyaszóró felszereltséggel vagy anélkül is elérhető. A magtartály ennek megfelelően osztott, és 760 vagy 990 literes lehet. Mindegyik vetőgépre kérhető ezenfelül magasító, amellyel megnövelhető az amúgy sem kicsi tartálykapacitás további 50 százalékkal. A műtrágyaszórós változatnál el lehet zárni a műtrágya-adagolást és összenyitni a magtartályt a műtrágyatartállyal, ezáltal ugyanannyi vetőmag fér a tartályba, mint a műtrágyaszóró nélküli változatba. A függesztett verziónál a 3 méteres műtrágyaszórós és a 4 méteres vetőgép már széles kerékkel van felszerelve. Az IrTem vetőgépek nagy előnye még, hogy szerelés nélkül lehet átállítani a gépet aprómagvetési funkcióra.
A 2020 óta elérhető vontatott gabonavetőgépeknek szintén létezik 3 méteres kivitele, amely egyszerű, de megbízható dupla tárcsás csoroszlyával, illetve gumibakos rugózással rendelkezik. Nagy sebességnél is pontos vetésképet produkál, és vontatott munkagépként a működtetése nem kíván nagyobb kategóriás traktort. Itt a hidraulikus nyomlazítót opcióban lehet kérni. A 4 méteres gabonavetőgép (amely hosszirányban is vontatható) már alapfelszereltségként fel van szerelve hidraulikus nyomlazítóval, illetve aprómagvetésre is képes egy egyszerű átállítással, opcióként pedig műtrágyaszóróval és sorelzáró automatikával is kérhető. Az IrTem kínálatában a gabonavetőgépek mellett a kukorica-vetőgépek, műtrágyaszórók, öntöződobok is megtalálhatók.
Nagyítás a képre kattintva!
Kverneland: gabonavetés, precízen
A zord éghajlat, valamint a nehéz domborzati és talajviszonyok miatt nagy kihívást jelent a gazdálkodás Norvégia délnyugati részén, amely a Kverneland márka hazájának számít. A skandináv gyártó termékei ezért kivétel nélkül megbízhatóak, strapabíróak, jól átgondolt konstrukciójúak, hogy minden körülmények között megállják a helyüket. Ami a vetőgépeket illeti, a Kverneland 1996-ban vásárolta fel a német Accord céget, és részben ebből az örökségből fakadóan mindig is a pneumatikus rendszereket részesítette előnyben. „Az Accord által szabadalmaztatott adagolóegység különlegessége az volt, hogy a cellás kerék cseréje nélkül lehetett elvetni a nagyobb szemű borsót, szóját, búzát, ugyanakkor a repcét, lucernát és más kisebb szemű magokat is” – vázolta fel az előzményeket Mészáros Rajmund, a Kverneland Group Hungária Kft. termékmenedzsere.
A mechanikus magadagolással szemben a pneumatikus vetőgépek óriási előnye, hogy nincs korlátozva a munkaszélességük. Ugyanis a központi magadagoló egység a magtartály alatt helyezkedik el, így a szárnyak felcsukhatóak, ezáltal megfelelnek a szélesebb gépek is a közúti előírásoknak. Másik nagy előnyük az egyszerűbb feltöltés, legyen szó átrakókocsis, BigBag zsákból történő feltöltésről vagy a vetőgép saját feltöltőcsigájának használatáról.
A Kverneland legkompaktabb gépe a függesztett kivitelű, 3/4/4,5 méter munkaszélességű DL gabonavetőgép, amely a kis- és közepes gazdaságok számára jelent ideális megoldást. A 750 (opcionálisan 1000) literes központi magtartály alatt itt is a klasszikus Accord adagolóegységet találjuk.
A norvég gyártó az idők során természetesen fejlesztett az adagolóegységen, így most már náluk is cserélhető a cellás kerék (szerszám nélkül), jobban igazodva a különböző magméretekhez. A kerék végén egyedi azonosító helyezkedik el, miáltal össze sem lehet keverni őket. A Kverneland által ELDOS névre keresztelt elektromos magadagoló egység található a 3/4/6 méteres verziókban kapható u-drill univerzális vetőgép-kombináción is. A nagy – akár 18 km/h – munkasebességű gép a CD-csoroszlyák révén kétféle (12,5 cm és 16,7 cm) sortávolsággal képes dolgozni, míg a tartálykapacitás a két kisebbnél 3000 liter, a legnagyobbnál pedig 4350 liter. Teljesen ISOBUS-kompatibilis gépként az u-drill a precíziós gazdálkodásba is beilleszthető, a GEOCONTROL vezérléssel a féloldali lezárás szabályozható, míg a kijuttatandó mag mennyisége akár térkép alapján, akár manuálisan, a vezérlőegységről szabályozható. A gép szimpla magadagoló egységgel vagy műtrágya-kijuttató egységgel kombinálva is elérhető.
A Kverneland csúcsmodelljét a DG II nagy teljesítményű gabonavetőgép jelenti, amelyet 9 és 12 méteres változatokban, 6000 literes magtartállyal gyártanak, így akár a 140 hektáros napi teljesítmény is elérhető vele. Opcionálisan crossboard simítóval felszerelhető, amely a tárcsázott, rögösebb területeken egyengeti el és porhanyósítja a talajt. A vetőgép szívét jelentő csoroszlyák keskeny profilja a kissé eltolt acéltárcsákkal lehetővé teszi a talajba való könnyű behatolást. Az Active-on rendszer segítségével az egyes csoroszlyák nyomását maximum 80 kg-ig növelhetjük. Természetesen itt is az ELDOS magadagolót találjuk, ráadásul két darabot, így a szakaszolás, valamint a változó dózisú kijuttatás is könnyen megoldható. A kombinált vetőgépek közül Mészáros Rajmund az e-drill forgóboronára ráépített vetőgépet emelte ki, amely 3/3,5/4 méteres változatokban kapható, szintén a hatékony ELDOS magadagoló rendszerrel. Az igazán nehéz talajkörülmények között gazdálkodók számára ajánlja a Kverneland a TS-drill vetőgépeket, amelyek késes csoroszlyával és laprugós csoroszlyabiztosítással szereltek. Ezen gépek szintén beilleszthetőek a precíziós pályázatba, köszönhetően a fent említett adagolóegységnek.
Nagyítás a képre kattintva!
Pneusej: gyengébb előkészítésű magágyakhoz is
„A mechanikus és pneumatikus magadagolás egyaránt használt megoldás, mert egyformán alkalmas nagy pontosságú gabonavetésre. Mindezzel együtt mi a pneumatikus gépek pártján állunk, mert partnerünk, a szlovák Pneusej kizárólag pneumatikus gabonavetőgépet gyárt, így egyedül ezekre kell koncentrálnia a folyamatos fejlesztések során” – mondta Petróczki Gábor, a szolnoki székhelyű Start Agro Kft. ügyvezető-tulajdonosa. A Pneusej gyártóvállalat még a nyolcvanas években jött létre egy nagygazdaság melléküzemágaként, és ma is egy 6000 hektáros birtok tartozik hozzá, amely természetesen a legújabb innovációk gyakorlati tesztelésére is alkalmas. A szlovák cég az indulásnál a – mára a Kvernelandba olvadt – német Accord vállalattal kezdett együttműködést, első gépeiket az ő licencük alapján készítették, később pedig a saját tapasztalataik alapján folytatták az új termékek fejlesztését.
Az egyik legkülönlegesebb típus a Venga gabonavetőgép, amely 4/4,5/5/6 méteres munkaszélességben elérhető, és rendkívül kompakt konstrukciójú. A vontatott kialakításnak köszönhetően nincs szükség nagyobb teljesítményű traktorra a működtetéséhez, sík terepen akár egy 100 LE-s erőgép is elegendő lehet hozzá. Mivel csupán 2 méter van a vontatási pont és a tengely között, a vetőgép egy rövid, egytengelyes utánfutónak is tekinthető. Könnyű húzása és jó manőverezhetősége révén a kisebb táblákhoz is megfelelő, miközben a munkaszélesség és a tartályméret is (1800 liter) kiemelkedőnek számít. Az új DXD RC II csoroszlyák az azonos hosszúságú csoroszlyakarjuknak köszönhetően egyforma – maximum 50 kg – nyomás mellett helyezik le a magokat. Az Accord magadagoló rendszer révén fokozatmentes beállítás lehetséges (1–380 kg/ha).
Népszerű termék a Pneusej Fantom gabonavető mulcskombináció is, amely 510 mm átmérőjű lapokkal szerelt rövidtárcsával ellátott, és nagy (maximum 120 kg), hidraulikusan állítható csoroszlyanyomással bír, így akár gyengébben előművelt talajba is bejuttatható vele a mag. A 3/4/4,5/5/6 méter munkaszélességű gép mechanikus vagy elektromos adagolóhajtással rendelkezik, magtartálya 3400 literes. Opcióban starter műtrágyás változat is kérhető, ennél a magtartályt egy 1400 literes műtrágyatartály egészíti ki.
Az Optimus vontatott gabonavetőgépet kifejezetten a mezőgazdasági nagyüzemek igényei szerint tervezték. Ehhez nincs talajművelő egység, viszont ugyanúgy 120 kg-os csoroszlyanyomással rendelkezik, mint a Fantom, vagyis kiválóan alkalmas a gyengébb előkészítésű talajokhoz. A 6/8 méter munkaszélességű gép 4600 literes központi tartállyal felszerelt, ez nagy teljesítményt és minimális üresjárati időt biztosít. A tartály két oldalán Accord adagolókat találunk. A 6 méteres változat műtrágyás kivitelben is létezik, ilyenkor a tank két részre oszlik (2400 literes vetőmag-, illetve 2200 literes műtrágyatartályra).
Ami a munkasebességeket illeti, a Venga jól előkészített magágynál akár 10-12 km/h tempóra is képes. Rosszul előkészített talajon viszont érdemes – mint minden hagyományos gabonavetőgép esetében – 8 km/h-ra csökkenteni a sebességet, különben a csoroszlyák elpattognak, és a felszínre szórják a magot. A nagyobb gépeknél már nem fordulhat elő ilyen probléma, a talajművelő egységnek és jelentősebb csoroszlyanyomásnak köszönhetően. Ezeknél a munkasebesség akár 14-16 km/h is lehet.
„A pneumatikus gépek előnye, hogy egyszerűen, központilag állítható be a magmennyiség, és a munkaszélesség akár a 12-16 métert is elérheti. Némi hátrányt jelent ugyanakkor, hogy levegővel szállítjuk a magot az adagolóegységtől a csoroszlyákig, így tempósabb elindulásnál hosszabb időt vesz igénybe, mire a csoroszlyából a talajba jut a mag” – figyelmeztetett Petróczki Gábor. Ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy a táblaszéli „bekezdések” elkerülésére az elektromos hajtású gépek már megoldást jelentenek, hiszen sebességtől függően, GPS-koordináta alapján be lehet programozni, mikor induljon el az elektromos hajtású magadagoló.
Nagyítás a képre kattintva!
Junkkari és Mascar: új és bevált márkák a vetéshez
Vetőgépek terén a szegedi központú SZEGÁNA Kft. egy új márkáról tudott beszámolni: Magyarországon elsőként a júniusi mezőfalvi NAK Szántóföldi Napokon mutatták be a gazdáknak az általuk forgalmazott Junkkari mechanikus direktvető gépeket. A finn gyártmányokat elsősorban a nagyobb gazdaságokba ajánlják, 3 vagy 4 méteres fix munkaszélességben. „A Junkkari termékek a legprofibb kategóriát képviselik. Egy- vagy kéttárcsás csoroszlyával felszereltek, az M és T sorozat tagjai pedig akár 120, illetve 150 kg-os csoroszlyanyomásig is el tudnak menni, míg a D szériás gépek 220 kg-ig terjedő csoroszlyanyomással rendelkeznek. Típustól függően a hagyományos 12,5 centiméteres sortávolság mellett a vetés akár 16,8 cm sortávolságra is történhet” – emelte ki Nagy Márk marketingigazgató.
Impozánsak a 20 colos hátsó magnyomó kerekek is, a tartályok pedig a piacon a legnagyobbak közé tartoznak, még a 3 méteres kivitelé is 4200 liter, amely ráadásul vetőmag és műtrágya egyidejű tárolására, kijuttatására is alkalmas. Mivel a Junkkari mechanikus direktvető gépek ISOBUS-szal is felszerelhetők, a közelmúltban megjelent precíziós gazdálkodási pályázat keretében is beszerezhetők. Az SKF csapágyazás, valamint a karbidacél élű, 403 mm átmérőjű és 5 mm vastag csipkés tárcsák azt sugallják, hogy a finn gyártmányok tartósságban és megbízhatóságban bármelyik gyártó termékeivel felveszik a versenyt.
Különlegesség, hogy létezik 6 és 7 méteres kivitelük is, mégpedig vontatott változatban, így akár egy régebbi, kisebb teljesítményű traktorral is üzemeltethetők, nem szükséges hozzájuk nagy hidraulikateljesítmény. Megfelelő terepen óriási (20 km/h fölötti) munkasebesség is elérhető velük. A vetőgépek kiegészíthetők egy- vagy kétsoros rövidtárcsával, ezáltal a kevésbé jól előkészített talajon is hatékony munkavégzésre képesek. A 6/7 méteres verziók természetesen fölcsukhatók, és érdekességük, hogy egy speciális csigás rendszerrel hordják ki a magokat, így azok folyamatosan rendelkezésre állnak a teljes munkaszélességben. 6500 literes magtartály garantálja az állásidő minimalizálását.
A SZEGÁNA Kft. természetesen továbbra is forgalmazója az olasz Mascar vetőgépeknek. A mechanikus Arizona gabonavetőgépek 2,5–4 méteres munkaszélességben kaphatók, egy- vagy kéttárcsás megoldással, sorkihagyó elektronikával. A 3–6 méteres Montana már pneumatikus megoldású, de szintén egy- vagy kéttárcsás verzióban rendelhető, és különlegessége, hogy a vetőmagokat 4 magadagoló viszi a 4 magelosztóhoz, és onnan egyforma csőhosszokkal jutnak el a csoroszlyákhoz. Ezáltal nem áll meg bennük a gabona, mint néha a központi magelosztóban. Lehetőség van szektoronkénti elzárási lehetőségre, 4 szakaszra osztásra, és ISOBUS-os rendszerrel is összeépíthető, így a vetőmag mennyisége elektromosan állítható.
Nagyítás a képre kattintva!
Väderstad: nagy hangsúly az adagolón és az elosztófejen
„A magadagolásnál nem a mechanikus vagy pneumatikus megoldás a lényeg, hanem az adagoló, illetve az elosztófej kialakítása. A mi kínálatunkban mindkét féle rendszerű gép helyet kapott, és pontosságban nincs különbség közöttük” – hangsúlyozta dr. Kalmár Tibor, a Vaderstad Kft. ügyvezetője. A mechanikus gabonavetőgépeknél ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, hogy soronként egy vagy két adagolóhengert alkalmaznak-e, a svéd gyártó például kettőt használ a termékein, így a gépek a nagy magvak és a kis magvak vetésére egyaránt alkalmasak. Fontos az is, hogy az állítás fokozatmentesen történjen, ezt pedig akkor lehet megtenni, ha a magadagoló hidraulikus hajtással rendelkezik. Ez megkönnyíti a kalibrálást is, másrészt pedig lehetővé teszi, hogy változtatható magmennyiséggel/műtrágyamennyiséggel dolgozzon a gép. Amiben a mechanikus és pneumatikus vetőgépek között valóban eltérés mutatkozik, az a munkaszélesség. A mechanikus adagolású gépek legfeljebb 4 méter szélességűek szoktak lenni, vagyis ezen határ fölött már levegőrásegítés szükséges. Míg sok gyártó évtizedek óta ugyanazt a magadagolót használja a piacon lévő gépein, addig a Väderstadnak ezen a téren is jól bevált, folyamatosan finomított, saját fejlesztésű megoldásai vannak. A levegős Rapidoknál Fenix I magadagolót alkalmaznak, a Spiriteknél Fenix II-es típust, míg a legújabb, „kis” Spiritnél már Fenix III-ast. Ez utóbbi minden korábbinál könnyebben hozzáférhető és egyszerűbben kezelhető, ráadásul a kis (akár 1 kg/ha) vetőmagdózist éppolyan pontosan kezeli, mint a nagyobb mennyiségeket.
„A levegős gépeknél lényeges, hogy a különféle növények vetésekor mennyire rugalmas a rendszer, például hány adagolóhengert kell benne cserélni. A levegős Rapid gépeknél erre egyáltalán nincs szükség, ott teljesen fokozatmentesen lehet a magrátákhoz beállítani a magadagolót, akár fél-egy kilogrammot hektáronként, például mák, repce esetében” – mondta Kalmár Tibor. Az innovatív Väderstad SeedEye vetésellenőrző rendszer használatakor pedig az vált nyilvánvalóvá, hogy a vetőgépek között a központi elosztófej kialakítása szerint mutatkoznak különbségek. A SeedEye esetében már nincs szükség a szokásos leforgatás elvégzésére, hiszen a gépkezelőnek a négyzetméterenként vetendő magszámot kell megadnia a pontos vetéshez, és ezzel jelentős idő takarítható meg. A svéd gyártó a levegős Spirit és Rapid vetőgépein már ezt a megoldást alkalmazza.
„Mindezzel együtt a magyarországi viszonyok közt nem látom létjogosultságát a szemenként vetésnek, hiszen a hazai gazdák a kalászosokat nagy csíraszámmal vetik. A szemenként vetés általában a teljesítmény rovására megy, márpedig napjainkban éppen a teljesítménynek van kiemelkedő jelentősége. Az optimális vetési időszakok lerövidültek, felére-harmadára csökkentek a 10-15 évvel ezelőttivel összevetve. Amikor tehát eljön az ideje, akkor vetni kell, nincs mese, hiszen az optimálisan megválasztott vetési idő tesz legtöbbet hozzá a magas hozamhoz. Ezt az elmúlt őszök éppúgy bizonyították, mint a kapásnövényeknél az idei tavasz, a gazdáknak szinte lopniuk kellett az időt a vetéshez” – mutatott rá az ügyvezető.
Nagyítás a képre kattintva!
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Szerző: AgrárUnió
Címkék: vetőgép, Mascar, Väderstad, Kverneland, pneumatikus, Junkkari, mechanikus, IrTem, PneusejMit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Öröklési szabályok változásai
Őszi repcekártevők
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Gombatoxinok a kukoricában