Erősödött a burgonya importja, a fő beszállító Franciaország maradt
Hírek - 2025.11.07
A hazai Idared és a Golden típusú almák 460 és 500 forint/kilogramm átlagára a 44. héten az AKI PÁIR adatai szerint egyaránt 39 százalékkal emelkedett a tavalyi 44. hetihez képest a Budapesti Nagybani Piacon. A burgonya termelői ára 7 százalékkal volt magasabb (241 forint/kilogramm) 2025 26–44. hetében az előző év azonos időszakának átlagáránál.
A belföldi Red Scarlett étkezési burgonyafajta
Felhozatal, árak a nagybanin
Amint a szerzők, Isépy Anett, Losonczi Tünde, Ecsediné Wanek Zsuzsanna kifejtik a Budapesti nagybani piaci körképben: a magyar és az olaszországi származású, 15 mm-nél nagyobb bogyóméretű koktélparadicsomot egyaránt 1800 forint/kilogramm áron árusították a 44. héten, amelyek közül a belpiaci áru átlagára 25 százalékkal csökkent a tavalyi azonos hetihez képest. A hazai, 47 mm+ méretkategóriájú fürtös paradicsom a 2024. évi 44. hetinél mintegy 29 százalékkal alacsonyabb, 740 forint/kilogramm áron szerepelt a kínálatban.
A belföldi termesztésű kanadai (orange típusú) sütőtököt a tavalyi 44. hetit 17 százalékkal alulmúló, 250 forint/kilogramm áron, a hazai lédig céklát pedig kilogrammonként 350 forintért értékesítették. A belpiaci sárgaborsó heti átlagára 13 százalékkal 450 forint/kilogrammra nőtt, a száraz tarkababé
A belpiaci dióbél termelői ára 14 százalékkal emelkedett
A hazai Idared és a Golden típusú almák 460 és 500 forint/kilogramm átlagára egyaránt 39 százalékkal emelkedett a tavalyi 44. hetihez képest. A magyar Bosc kobak körtét 940 forint/kilogramm (+21 százalék), az olaszországi importárut 1000 forint/kilogramm (+11 százalék) áron értékesítették. A hazai fehér csemegeszőlőt az 52 héttel korábbival megegyező,
A burgonya piaca – Európai Unió
A vezető burgonyatermelő országok szakmai szövetségeit összefogó Északnyugat-európai Burgonyatermesztők Alapítványának (NEPG) tagországaiban (Németország, Franciaország, Belgium és Hollandia) szakértők szerint a burgonya termőterülete 7 százalékkal (+40 ezer hektár) 608 ezer hektárra nő az idén az előző évihez képest, a termés meghaladja a 27,3 millió tonnát (+11 százalék). Németországban a Szövetségi Élelmezési és Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL) előzetes becslése szerint 13,4 millió tonna körüli, rekord mennyiségű burgonyát takarítanak be, ami 5,3 százalékkal több, mint 2024-ben. A terület 301 ezer hektárra (+6,7 százalék) nőtt, ami a legnagyobb művelési terület 2004 óta. A termésátlag hektáronként 44 tonna (+5 százalék). Lengyelországban a statisztikai hivatal (GUS) a 2025. évi burgonyatermést – két gyenge szezont követően – 6,8 millió tonnára becsülte, ez 15 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.
Csökkenő termőterület Magyarországon
A KSH adatai szerint Magyarországon a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutatott az előző években, ugyanakkor 2024-ben 12 százalékkal több (234,3 ezer tonna) burgonya termett, mint egy évvel korábban. Az Agrárközgazdasági Intézet „Tájékoztató jelentés az őszi mezőgazdasági munkákról 2025. október 8-i operatív jelentések alapján” című kiadvány szerint a burgonya vetésterületének 88,8 százalékán, 5,57 ezer hektáron takarították be a termést: az országos termésátlag hektáronként 23,9 tonna, a termés 133,18 ezer tonna volt.
A KSH adatai szerint az étkezési burgonya behozatala 24 százalékkal 38,3 ezer tonnára emelkedett 2025. január és szeptember között az előző év azonos periódusához képest. A legnagyobb beszállító Franciaország maradt, ahonnan 34 százalékkal 26,5 ezer tonnára nőtt a behozatal. Az idei év első kilenc hónapjában az újburgonya behozatala 26 százalékkal 10,9 ezer tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest. Franciaországból 7,08 ezer tonna (–3 százalék) újburgonya érkezett. Az újburgonya kivitele 8 százalékkal 3,8 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. A legnagyobb célpiac Lengyelország (+100 százalék, 1194,0 tonna), Csehország (–40 százalék, 1065,8 tonna) és Horvátország (–24 százalék, 822,2 tonna) volt.
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon az idei újburgonyát az előző évinél 16 százalékkal magasabb, 566 forint/kilogramm áron kínálták 2025 17–25. hetében. A primőr termék kifutását követően a burgonya termelői ára 7 százalékkal 241 forint/kilogrammra emelkedett a 2025. 26–44. héten az előző év azonos periódusához viszonyítva. A franciaországi burgonya a 40. héttől jelent meg a kínálatban 210 forint/kilogramm áron, nagykereskedelmi ára 22 százalékkal 210 forint/kilogrammra csökkent a 2025. 40–44. héten az előző év azonos időszakához képest.

Címkék: nagybani piac
A hortenzia gondozásának titkai - Hogyan varázsoljunk dús ...
Fito kalauz napraforgóban
Biztonság a telepen – A megfelelő gumicsizma szerepe az ...
Fagykárfelvétel – Mit tehetünk közvetlenül a fagyok után az ...
Lemondott a NAK elnöki tisztségéről Papp Zsolt György
A jégkármérséklő rendszer továbbra is védi az országot
SEPPI M. zúzók erdészeti és mezőgazdasági felhasználásra
Alternatív hüvelyesek (1. rész) – A szegletes lednek és ...
A lugasok királynője - Miért száműztük a szőlőt a kertjeinkből?
Szennyvízből sör: a technológia már ott tart, hogy az ...