
Erősítés a kukoricaszezonra – Intelligens vezérlésű, energiatakarékos szárító a svéd Tornumtól
Egyéb - 2017.02.11
Hő-visszaforgatásos rendszerének köszönhetően jelentős energiamegtakarításra képes, a Tornum IDC intelligens vezérlése révén pedig akár felügyelet nélkül is el tudná végezni a munkát a svéd gyártó ultramodern szárítója, amelynek az ősszel beüzemelt egyik példányát lapunk is megtekintette működés közben.
Hő-visszaforgatásos eljárás
Herczeg Zsolt
ügyvezető
A hajdúszoboszlói Herczeg Gabona Kft. 2011 óta létezik jelenlegi formájában, de a tulajdonos Herczeg család – egyéni vállalkozások keretében – már 1989 óta foglalkozik terménykereskede-lemmel, növényter-mesztéssel és a hozzá kapcsolódó szolgáltatással. Kapacitásuk növelésére a közelmúltban helyeztek üzembe egy (10%-os vízelvonásra számolva) 25 t/h teljesítményű, Tornum HR4-27-4 terményszárítót, amelynek típusjelzésében a „HR” betűk a hő-visszaforgatásos megoldásra utalnak. A berendezés azt az energiát hasznosítja, amely egy hagyományos szárítóban elveszne, ráadásul egyedi konstrukciójának köszönhetően csendesebb és tisztább munkakörnyezetet biztosít. A HR-szárítóban a legforróbb száraz levegőnek körülbelül a negyedét keringtetik vissza, ami jelentős költségcsökkenést eredményez, hiszen kevesebb energiát kell előállítani a gázégővel.
Ha szükséges, természetesen a kizárólag friss levegőt alkalmazó szárítási funkció is elérhető. „PB-gázt használunk, és valóban érezzük a megtakarítást – erősítette meg látogatásunk alkalmával Herczeg Zsolt ügyvezető is. – Arról nem is beszélve, hogy a hővisszaforgatás révén sokkal kíméletesebb szárítást tudunk végezni, kiváló minőségben és nagy biztonsággal.”
Rugalmas kivitelező csapat
A Herczeg Gabona Kft. új Tornum szárítója a 2016-os kukoricaszezon elejére készült el. Azért döntöttek a beruházás mellett, mert a régi, 11 éves berendezésük 17,5 t/h-s teljesítménye a megnövekedett igények kielégítésére már nem volt elegendő. A kettő együtt viszont gond nélkül megbirkózik a naponta beérkező mennyiséggel, a november eleji látogatásunkig például 14 ezer tonna termény haladt rajtuk keresztül, de még jócskán állt lábon gabona kint, a földeken is (a saját termés kezelése mellett bérszolgáltatást is végeznek). A tulajdonosok tervei szerint a következő szezonban már a napraforgó szárításában is részt vesz az új Tornum berendezés.
Az építkezés egyébként június közepe táján kezdődött a földmunkákkal, az első elemek pedig július végén érkeztek meg, egyenesen Svédországból. A skandináv gyártócég valamennyi szárítója tűzihorganyzott fémlemezből készül. Még javában folyt a betonozás, de már elkezdték az alkatrészek összeszerelését, és a kivitelező csapat összeszokottságának, valamint a gondos, előrelátó tervezésnek köszönhetően október második felében sor kerülhetett a próbaüzemre és rögtön utána az éles „bevetésre”. Az ilyenkor szokásosnak mondható kisebb-nagyobb igazításokat, beállítási változtatásokat – elsősorban a programozás területén – menet közben végezték el. „A Tornum rugalmasan állt a kihívásokhoz, napi kapcsolatban vagyunk velük, és ha bármilyen probléma felmerült, akkor rögtön jöttek és orvosolták” – dicsérte meg Herczeg Zsolt a debreceni központú magyar képviseletet.
Szinte magától működik
A hajdúszoboszlói vállalkozás HR4-27-4-es szárítója IDC-vel, vagyis intelligens szárítóvezérléssel van felszerelve, ami a költséges túlszárítás elkerülésének egyszerű módja. A vezérlőegységből és nedvességérzékelőkből álló Tornum IDC egy szoftveralapú vezérlőrendszer, amely a folyamatos szárítókban felügyeli és szabályozza a kimenő nedvességtartalmat. A tulajdonosnak elég egy okostelefon vagy táblagép, és a felhasználóbarát interfészen keresztül teljes mértékben szabályozhatja a teljes szárítási folyamatot. A rendszer figyeli a magnedvességet, és szükség esetén beavatkozik, sőt maga a svéd anyacég is bele tud nyúlni a programba, hogy elvégezze a frissítéseket vagy az esetleges javításokat. „Az elő- és utótisztításhoz egy-egy rostát használunk, így könnyen teljesíthető a 98 százalékos tisztaság – mondta Herczeg Zsolt. – Egyébként ez a szárítótípus egy kezelővel nyugodtan működtethető, de annyira kifinomult a számítógépes rendszere, és olyan megbízható, hogy akkor is problémamentesen dolgozna, ha magára hagynánk.”
Szerző: AgrárUnió
Címkék:
Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?