TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.871,84 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.529,28 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.673,12 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 77.181,38 Ft (tonna)
Repcemag: 197.911,28 Ft (tonna)
Full-fat szója: 205.273,00 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 632 Ft
Benzin ára: 619 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 412,7
USD: 391,97
CHF: 442,95
GBP: 498,66
Hirdetés
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

Gépesítés - 2024.11.24

A közelmúltban rövid tudósítás jelent meg arról a „verseny”-ről, amelyet egy francia mezőgazdasági szaklap szervezett „Melyik traktorfülke a legjobb a kutyáknak?” címmel. A különös program ötletgazdái abból a hétköznapi tényből indultak ki, hogy a kutya az ember hűséges társa, szereti követni kedvenc gazdáját mindenhová, beleértve a traktor vezetőfülkéjét is.

A bevezetőben leírt hétköznapi tényt elfogadva sok gazdálkodó szívesen viszi magával traktorral végzendő munkába is kedvenc kutyáját. Az állat jó társ lehet a monoton munkavégzés során úgy, hogy közben nem vonja el gazdája figyelmét a munkától. Ahhoz, hogy ez valóban így legyen, indokolt lehet a kérdés felvetése: melyik traktorfülke felel meg leginkább az állat igényeinek? E kérdés megválaszolására irányult az ismertebb traktorok vezetőfülkéinek összehasonlítása.

Kutyák a francia és magyar KRESZ-ben

Tudni kell, hogy a kutyák traktoron történő utaztatása csak bizonyos előfeltételek mellett végezhető. Jól illusztrálja ezt a francia KRESZ egyik kitétele (R 412.6 cikke), amely kellően univerzális ahhoz, hogy hazánkban is megszívlelendő legyen: „Minden járművezetőnek folyamatosan olyan állapotban és helyzetben kell lennie, hogy kényelmesen és késedelem nélkül végrehajthassa az összes rá háruló manővert. Mozgási lehetőségeit és látóterét nem csökkentheti az utasok száma vagy helyzete, a szállított tárgyak vagy nem átlátszó tárgyaknak az ablakokhoz való rögzítése.”

Ebből a szempontból a kutya „nehéz tárgy”-nak minősül. Ellenkező esetben be kellene csatolni a biztonsági övét, ami több kérdést és problémát vetne fel. Természetes, hogy a biztonságos utaztatás érdekében a fülkének elég tágasnak, a kutyának pedig ideális méretűnek kell lennie. Magyarországon a KRESZ előírásai lehetnek az irányadók. A kutyák járműveken történő szállítása kapcsán a kutyát „rakományként” vagy „utasként” kezelik. Általános tételként rögzítik, hogy minden kutya egyedi és szállításuk/utaztatásuk során gondoskodni kell a kényelmükről és a biztonságukról. Az „ami nem tilos, azt szabad”-szokásjog alapján a kutyák traktorfülkében való jelenléte nem ütközik jogszabályi előírásba. Ha a gazdálkodó szeretné, hogy kutyája elkísérje a traktoros munkába, akkor először fel kell készíteni a kutyát.

Találhatók utalások arra, hogy a kutyát miként szoktathatjuk a fülkéhez. Ilyen esetben is tekintetbe kell venni a kutya egyediségét és fontos megérteni a kutyánk szükségleteit és viselkedését. Néhány, a fülkéhez való szoktatásra vonatkozó tanács:

  • Gyakori rövid időszakokban: Kezdd rövid időszakokkal, például néhány perccel, majd fokozatosan növeld az időt. Naponta többször ismételd meg ezt a folyamatot.
  • Pozitív megerősítés: Minden alkalommal, amikor a kutya belép a fülkébe, dicsérd meg és jutalmazd meg. Így pozitív élményekkel társítja majd a fülkét.
  • Türelem és kitartás: A szoktatás időbe telhet, és minden kutya más. Legyél türelmes és kitartó, és ne add fel könnyen!
  • Figyeld a kutyát: Figyeld meg a kutyád reakcióit. Ha láthatóan kényelmetlen vagy szorong, lassíts le a szoktatásban, és adj neki több időt.

Ha a kutya már megbarátkozott a traktorfülke komfortjával, érdemes gondolni néhány fontos szállítási szabály betartására. Az erre vonatkozó főbb szempontok:

  • Biztonság: A kutya biztonságának érdekében szükség lehet megfelelő méretű, stabil szállítóboxra vagy hámra. A „fegyelmezetlen” kutya ne legyen szabadon a fülkében, mert ez veszélyes lehet a vezetésre és a kutya számára is.
  • Kényelem: Biztosítani kell, hogy a kutya kényelmesen elférjen a fülkében. A kényelem elősegítésére használható egy puha takaró és/vagy párna. Hosszabb utak esetén célszerű időnként megállni, hogy a kutya is átmozgathassa testét és élvezhesse a friss levegőt.
  • Szellőzés, hőmérséklet: A fülkében legyen megfelelő szellőzés. Nyisd ki az ablakot vagy használj szellőzőnyílást. Ügyelni kell hőmérsékletre, hogy ne legyen túl meleg vagy túl hideg a fülkében.

Mindezek mellett mindenkor fontos a traktorvezetésre vonatkozó szabályok betartása és a kutya biztonságának szem előtt tartása. 

Az „ami nem tilos, azt szabad”-szokásjog alapján a kutyák traktorfülkében való jelenléte nem ütközik jogszabályi előírásba. Ha a gazdálkodó szeretné, hogy kutyája elkísérje a traktoros munkába, akkor először fel kell készíteni a kutyát.

7 traktortípus kutyakompatibilis fülkéje

E rövid kitérő után térjünk vissza a fülkék tesztjéhez! Előzetes egyeztetések után a különleges tesztre épülő versenyben hét traktortípus fülkéjét hasonlították össze a kutyák szempontjából fontos két jellemző – a megközelíthetőség és a kabin mérete – alapján.

A versenyben résztvevő hét vezetőfülke látható a cikkünben látható képeken:

1. Claas Axion 850 (Fotó: CLAAS SAINT-OMER/Cabine/confort)

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
 

2. Deutz-Fahr Agrotron 7250 TTV  (The Danish Farmer/YouTube.com)

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
 

3. Fendt 728 Vario Gen7 (Fotó: fendt.com/Fendt 700 Vario Gen 7)

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
 

4. JCB Fastrac 4220 iCON (Fotó: Enterprise Agricole/ JCB-cabine-Fastrac-iCON)

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
 

5. John Deere 6R195 (John Deere SE/6R 195/6R-serien/Traktorer)

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
 

6. New Holland T7.270 (New Holland HFT Japan/NEW HOLLAND T7 SERIES STAGE V)

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
 

7. Valtra Q285 (Fotó: Microsoft Bing/Valtra Q285 cabin)

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

A speciális tesztet egy mezőgazdasági kiállításon végezték, ahol egyidejűleg jelen volt a hét versenyző típus. (A szervezők utólag sajnálkoztak, hogy a kiállításról hiányzott a Massey Ferguson 8S, mert XXL kabinjával komoly esélye lehetett volna a győzelemre). A későbbi viták elkerülése érdekében minden kabint ugyanazzal a kutyával tesztelték: a „főszereplő” egy kétéves, Taïga névre hallgató, 35 kg-os Beauce fajta, francia eredetű pásztorkutya. Tudni kell, hogy Taïga hozzászokott ahhoz, hogy gazdáját traktorokban és teleszkópos rakodókban is elkísérje.

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

A kutya nyugodt és helyzetével is elégedett a kabinban (Fotó: entraid.com/Quelle est la cabine de tracteur préférée des chiens?)

Miután a kutya értékítéletét egyelőre nehéz egzakt módon kifejezi, a tesztben közreműködő személyzet két tényező alapján minősítette az egyes vezetőfülkéket. Ahogy korábban is jeleztük, ezek:

  • a fülke megközelíthetősége
  • a férőhely nagysága a kutya számára

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

A fülkébe történő beszállás néha egyedül is megy (Fotó: entraid.com/Quelle est la cabine de tracteur préférée des chiens?)


Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

Van amikor a gazda segítségére van szükség a beszálláshoz (Fotó: entraid.com/Quelle est la cabine de tracteur préférée des chiens?)


Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

Esetenként a kiszálláskor is elkel a gazda segítsége (Fotó: entraid.com/Quelle est la cabine de tracteur préférée des chiens?)

A vizsgálatba vont tényezőket 1-től 5-ig terjedő pontszámokkal minősítették. Az összesített eredmények a következő táblázatban olvashatók. Látható, hogy a képzeletbeli dobogóra három típus került a következő sorrendben:

  1. JCB Fastrac 4220 iCON
  2. John Deere 6R195
  3. New Holland T7.270.

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

A képzeletbeli dobogón a győztesek (Fotó: entraid.com/Quelle est la cabine de tracteur préférée des chiens?)

Az eredményekből messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni, egyebek mellett azért sem, mert „egy vizsgálat, nem vizsgálat”. Amennyiben a téma iránti érdeklődés fennmarad, bizonyára lesznek még hasonló tesztek más kutyákkal és más traktortípusokkal. Nagyobb az esélye azonban annak, hogy ez a verseny és eredménye is bekerül majd a szakmai érdekességek egyre elhomályosuló emléktárába. Mindenesetre a jövő kiszámíthatatlan!

A tesztben a főszereplő egy kétéves, Taïga névre hallgató, 35 kg-os Beauce fajta, francia eredetű pásztorkutya. Tudni kell, hogy Taïga hozzászokott ahhoz, hogy gazdáját traktorokban és teleszkópos rakodókban is elkísérje.

Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből

Hirdetés




Szerző: AgrárUnió

Címkék: traktor
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A Szupermenta a májkrémek nyomába eredt

Összesen 37 májkrémet vizsgáltak a Szupermenta programban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ...