TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 74.108,40 Ft (tonna)
Napraforgómag: 158.653,38 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 74.122,07 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 64.523,19 Ft (tonna)
Repcemag: 180.144,79 Ft (tonna)
Full-fat szója: 224.071,64 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 590 Ft
Benzin ára: 585 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 394,39000
USD: 353,24000
CHF: 416,90000
GBP: 469,84000
Hirdetés
Tények és tendenciák a szarvasmarhák embrió-átültetésében  – Világszerte több utód a lombikból

Tények és tendenciák a szarvasmarhák embrió-átültetésében – Világszerte több utód a lombikból

Állattenyésztés - 2024.05.09

A művi szaporítási eljárások térhódítása világszerte forradalmasította az állattenyésztést. Napjainkban felgyorsulóban van e folyamat, sőt mind nagyobb jelentőségűek az asszisztált reprodukciós eljárások, hiszen a termelés gazdaságosságának kulcselemei.

Az állati termékek iránti fokozódó keresletet egyrészt a glóbusz lakosságának gyors növekedése – 2050-re 9.1 milliárdot meghaladó lélekszámot prognosztizálnak –, másrészt a fogyasztói szokások már napjainkban is világméretű változása gerjeszti. Ezt támasztja alá az előrejelzés, hogy a populáció mintegy 20-25 százalékos emelkedéséhez képest, az élelmiszerkereslet mintegy 60 százalékos bővülésével kell majd számolni. Az elmúlt húsz évben a hústermelő állatok húselőállító képessége háromszor, a tejtermelők tejelőállító képessége mintegy kétszer olyan gyorsan növekedett, mint a termelésbe állított állatok létszáma. Mindez nem jöhetett volna létre a klasszikus állattenyésztés genetikai modelljei mentén, sem az asszisztált reprodukciós technikák mellőzésével.

Tények és tendenciák a szarvasmarhák embrió-átültetésében  – Világszerte több utód a lombikból

Tények és tendenciák a szarvasmarhák embrió-átültetésében  – Világszerte több utód a lombikból

Kontinenstől-kontinensig töretlen a technológiai fejlődés

A Nemzetközi Embrió-Átültetési Társaság (IETS) legutóbb közzétett világstatisztikája (a 2022-es évről) jól alátámasztja a fenti állításokat.

Az embrió-átültetés ma már kiterjed mind az öt kontinensre és mindenütt hatékonyan segíti a genetika céljait.

Az egyes állatfajok között azonban jelentősek a különbségek. A szarvasmarha embrió-átültetés volumene nagyságrendekkel előzi a többi állatfajét.

Öt kontinensen és Óceániában 2022-ben valamivel több, mint másfél millió embriót ültettek be, ebből 368.783 in vivo  – élő donor nőivarú  szarvasmarha  méhének kimosásából. 1.179.027 in vitro élő, vagy levágott donoregyed petefészkeiről leszívott petesejtek (Ovum Pick Up) szervezeten kívüli megtermékenyítéséből (lombikban in vitro fertilizáció) álltak rendelkezésre. Az in vitro technológia alkalmazásában az amerikai kontinens a piacvezető (Észak-Amerika 478.747, Dél- Amerika 646.205 IVF transzferrel.

A kereken 370.000 in vivo embrió-átültetést döntően Észak Amerika (192.882) és Európa (121.260) országaiból jelentették. A lombikborjú-előállítás célú átültetések a „hagyományos” in vivo módszerrel végrehajtott transzferek számát háromszorosan meghaladja, így az IVF technológia válik egyre inkább uralkodóvá.

Egyéb haszonállat fajoknál az embrió gyűjtés/előállítás/átültetések tényszámai szerényebbek. A tényleges beültetési tényszámok nagyságrendileg a kinyert/előállított embriók nagyságrendjében mozognak.

Tények és tendenciák a szarvasmarhák embrió-átültetésében  – Világszerte több utód a lombikból

Bővülés és innováció Európában

A statisztikákat jelentősen befolyásolja, hogy a földrész országai milyen mértékben vesznek részt az adatgyűjtésben, adattovábbításban.  Míg Észak-Amerikai mindhárom országa részt vesz az adatgyűjtésben (100 százalék), Európában már kevesebb, az országok mintegy fele éves adatközlő.  Az IETS-en belül az Európai Embrió-átültetési Társasághoz AETE befutó adatközlések szerint Európában évente korábban átlagosan mintegy 120-140 ezer átültetést jelentettek és ez jelentősen nem változott.

A humán pandémiás időszakban volt egy visszaesés, a jelenlegi tényszám visszaállt a korábbi szintre. A 2022-es teljesítés 130.140 szarvasmarha embrió-átültetés, s ez elsősorban az Unió tagállamaiban történik. Mindenesetre a legutóbbi adatösszesítés 23 országra terjedt ki, és abban felülreprezentáltak a fejlett mezőgazdaságú országok. Az öreg kontinens – mint sok más dologban is – konzervatív, ez az egyedüli földrész ahol még a hagyományos in vivo embriógyűjtés és átültetés számai magasabbak. Az országonkénti embrió gyűjtési programokat a tábla szemlélteti.

Van egy a minőségügyből átvett fogalom a benchmarking, amely a piaci szereplők egymáshoz viszonyított helyzetét és a versenyben elfoglalt helyét jelzi. Az országsoros táblázatok jól szemléltetik, hogy a tenyésztésben is élenjáró országok milyen mértékben használják ki az asszisztált szaporítások előnyeit.

A csúcsgenetikájú felnőtt tenyészállatok export-importját szinte teljesen kiváltotta a szexált genotipizált IVF embriók adásvétele.

Amiben a földrész és hazánk is hátrányban van, az IVF technika hiánya. (Itthon mutatóban két in vitro átültetés már történt, ami meglepő, Németország egyet sem jelentett.)

Az összesből (in vivo in vitro átültetések) Hollandia kereken 20 ezerrel, Franciaország 35 ezerrel, Németország 28.440-al vette ki a részét. Megemlítendő még Spanyolország 4317 szarvasmarha IVF embrió-átültetéssel, míg a többi ország teljesítése ennél lényegében kevesebb.

Tények és tendenciák a szarvasmarhák embrió-átültetésében  – Világszerte több utód a lombikból

Húsz éve (2004) belépett, de az Uniós szlengben még „új„ EU-tagállamok közül Lengyelország 1119 in vivo átültetést jelentett, valamint 146 in vitro transzfert (együtt 1265), Magyarország 1423 in vivo átültetésével előzi. Míg korábban Európaszerte az „in vitro” átültetett embriók aránya az összes átültetés mintegy 10 százalékát képviselte, az arányszám most sem emelkedett (sőt csökkent) és így  legalacsonyabb a földrészek összevetésében.

Több ország jelentett speciális technika alkalmazását, Szlovénia és az Egyesült Királyság vágóhídi szervekből kinyert genotipizált embriók beültetését.

Itthon mi a helyzet?

A hazai adatok európai megmérettetésben továbbra is úgy alakulnak, ahogy az állatlétszámunk aránylik a kontinens szarvasmarha-létszámához (állatlétszámban egy százalék, tejtermelésben másfél részarányt képviselünk.)  Az összesített adatok szerint a 2022-ben tejelő donorokkal 389 mosási programot indítottak ennek 98 százalékában a termékenyítéseket szexált spermával hajtották végre. Húsmarha donoroknál 38 program indult, a szuperovulációs kezelés utáni inszeminálásokat harmaduknál végezték szexált spermával. A tárgyév során 1423 átültetés történt ebből tejelő fajtájú 644 friss és 621 mélyhűtött embrió. 

Tények és tendenciák a szarvasmarhák embrió-átültetésében  – Világszerte több utód a lombikból

Embrióátültetésből született borjak a kaposvári Campuson

Mivel hazánk az adatgyűjtésből, a személyek változása miatt, néhány évre kimaradt, bázisév hiányában nincs vonatkoztatási bázisszámunk, mindenesetre 2022-ben az adatszolgáltatásunk újra indult és megszilárdítottuk helyünket a technológiában élenjáró országok között.

A munka döntően pár éve inkább a húshasznú szarvasmarha állományokra koncentrálódott, a programok 70 százaléka ment végbe e szektorban, most ez megfordult, a tejelő irányba.

Ami viszont optimizmusra hangolhat bennünket: számszaki adataink az európai rangsor tízedik helyére sorol be bennünket.

2022-ben az akkreditált embrió-átültető munkacsoportok létszámában számottevő változás nem történt, szarvasmarha fajban öt aktív embrióátültető-állomás működik, valamennyi magánvállalkozásként.

A biotechnikai szolgáltatást igénybe venni szándékozók a nemzeti akkreditációjú, működési engedélyes embrióátültető-állomások listáját a NÉBIH honlapján kereshetik fel.




Szerző: dr. Flink Ferenc fő állatorvos

Címkék: szarvasmarha
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Nemesítéstől a betakarításig – Fókuszban a hazai burgonya

Évről évre zsugorodik a burgonya termőterülete Magyarországon. Csökken, a hazai igényektől messze elmarad az ...