TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 71.062,51 Ft (tonna)
Napraforgómag: 203.519,33 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 72.796,38 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 64.307,74 Ft (tonna)
Repcemag: 184.593,39 Ft (tonna)
Full-fat szója: 197.845,94 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 586 Ft
Benzin ára: 578 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 386,58
USD: 335,75
CHF: 415,07
GBP: 439,19
Hirdetés
Kamara Kaposváron

Kamara Kaposváron

Agrárgazdaság - 2015.03.27

Segítségnyújtás a gazdáknak, szakmai képzések szervezése, a piacra jutás előmozdítása, gazdasági és termelési információk begyűjtése – a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Somogy megyei szervezete 14 szakosztállyal dolgozik a helyi gazdák érdekében. A szervezet munkáját Gombos Sándor elnök és Mácsai Ádám igazgató mutatta be részletesebben.

Kamara KaposváronGombos Sándor elnök

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvény módosítása változást hozott a szervezet eddigi működésében. Gombos Sándor elmondta, hogy generális átalakulások következtek be, amelyek sokrétű feladatot jelentenek az apparátus számára. A megelőző időszak 6000 fős tagságával szemben jelen időszakban az országos tagság létszáma közel 368 ezer, és ez a növekedési arány a megyére is jellemző. Somogyban 14 szakmai osztállyal dolgoznak, a dohány szakosztály azonban megszűnt, mivel 
(2 gazdával) csak 2,5 hektárnyi a termőterület. A legnépesebb a növénytermesztési szakmai osztály, amely a 15 200 fős tagság felét teszi ki, de jelentős a kertészet is a maga csaknem 20%-os arányával. Népes a borászat, a szőlészet, az erdőgazdasági és a vadászati tevékenység is. A megye területén működő agrárgazdasági bizottságok 230 településen tevékenykednek, igen hatékonyan: térségi információkat nyújtanak, tájékoztatnak és jelzik a problémákat a kamarai vezetés felé.
Mácsai Ádám igazgató elmondta, hogy jelenleg 30 falugazdásszal, 4 referenssel és 6 igazgatósági munkatárssal végzik a feladatukat. A kamara szolgáltatásai közé tartozik a gazdálkodók segítése a területalapú kérelmek benyújtásában, a monitoring jelentések elkészítésében, a piacra jutás elősegítése, a szakmai képzések megszervezése, a gazdasági és termelési információk begyűjtése és továbbítása. A falugazdászok csaknem 5900 kérelemben működtek közre 2014-ben, és ez a szám csak növekszik majd a következő időszakban.

Mácsai ÁdámMácsai Ádám igazgató


Gombos Sándor elnöktől megtudtuk, hogy a megye 255 000 hektárnyi szántójának felét őszi vetésű növényekkel hasznosítják, a másik felét pedig tavaszi vetésű kultúrákkal. 2014-ben korai vegetációs folyamat indult meg, de az időjárás következtében, a jelentős csapadék miatt ez megtorpant. A korai betakarítás adta lehetőséggel nem tudtak élni a gazdák, mivel ez elhúzódott a kalászosok esetében is. Sajnos, a kereskedők is visszaéltek a helyzettel, a szerződésben meghatározott mennyiségeket sokszor nem akarták átvenni a termelőktől, sőt az előzetesen bejelentett árak is lefelé módosultak. 
A belvíz miatt igen kedvezőtlen helyzet alakult ki a megyében. A betervezett 
110 000 hektár őszi vetésből csak 80 000 hektáron fejeződött be a munka határidőre, s az összes vetés csupán 30%-a mondható jónak, 35%-a közepes, a többi pedig gyenge. A belvizes területek az idei gazdasági évre is nagymértékben kihatnak, mivel talajszerkezeti romlást, kedvezőtlen talajművelési lehetőséget okoznak, illetve az őszi vetésű növényeknél jelentős károsodást. Nem lehet elvégezni a szakszerű tápanyagpótlást, a levegőtlen és vizes körülmények elősegítik a betegségek elterjedését.
Mácsai Ádám hangsúlyozta: a kamarai tevékenység egyik sarkalatos pontja a képzés. A kamarának konkrét feladatai vannak a szakmai középképzésben, hiszen közreműködik a gyakorlati helyek felkutatásában, s ennek eredményeképp a megyében már 156 gyakorlati hely van, ahol a tanulók szakmai gyakorlatukat tölthetik. Az új elképzelések közé sorolható a „farmerképzés”, amely révén a tanulók a szakmai mellett pénzügyi, jogi és egyéb ismeretekkel rendelkező, univerzális szakemberekké válhatnak.




Szerző: LABELLA AgrárUnió

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Hatékonyságnövelés és fenntarthatóság a ...

Összetett kihívásoknak kell napjainkban megfelelniük a szántóföldi növénytermesztésben érintett ...