
A praktikus gabonaszellőztető a megoldás
Agrárgazdaság - 2017.06.24
A terménytárolás mindig aktuális téma. A gazdáknak időben fel kell készülniük a biztonságos terménytárolási feltételek megteremtésére.
A gabonatárolás során a silókban a legmodernebb technikák állhatnak rendelkezésünkre, azonban a síktárolókban, raktárakban nem mindenhol van kiépítve gabonaszellőztető vagy forgatórend- szer.
Ezért a Tayfun gabonaszellőztető elengedhetetlen a minőség megőrzéséhez, ez a biztonságos terménytárolás garanciája. Az állagmegóvó Tayfun gabonaszellőztető használatával az alábbi, nehézkes átforgatással járó hátrányok mind elkerülhetőek:
•
a törtszem-tartalom növekedése, valamint a porlási veszteség, mivel a gabona nincs mozgatva és a gabonaszellőztető perforált csöve semmilyen károsodást nem okoz a terményben;
•
többletenergia-felhasználás, mivel össze sem hasonlítható egy átforgató vagy hűtő-szellőztető rendszer energia igényével vagy az átpakoláshoz használt munkagépek fogyasztásával. Ráadásul elegendő csak a melegedő, kritikus pontokon használni, amiket pl. egy Pfeuffer GT1-3 halomhőmérő segítségével gyorsan felderíthetünk;
•
gabonaraktár részleges kihasználatlansága, így a raktár teljes tárolókapacitása felhasználható;
A Tayfun gabonaszellőztető használatával a befúvott levegő egyszerre szárítja és hűti is a terményünket.
A Tayfun gabonaszellőztető immár a praktikus, gazdaságos, kis volumenű szellőztetés bevált eszköze. A gabonaszellőztető megkönnyíti bármely raktár vagy tároló hűtését, szárítását. A Tayfun gabonaszellőztető egy terménybe nyomható perforált csőből és egy nagy teljesítményű ventilátorból áll, mely a fogantyúi segítségével könnyen áthelyezhető a betárolt gabonában. Bármely terményben használható két méter mélységtől. A Tayfun gabonaszellőztető segít megelőzni a túlmelegedést és a fertőzések elterjedését.
A Tayfun gabonaszellőztető működése rendkívül egyszerű és gazdaságos, költséghatékonysága kiemelkedő.
Gyors, egyszerű aflatoxin-kimutatás Monitox 1000-rel
Hazánkban a nagy sajtóvisszhangot kiváltó paprikaügy kapcsán 2004-ben találkoztunk az aflatoxin elnevezéssel, amikor magyar őrölt fűszerpaprikába magas aflatoxin-tartalmú importpaprikát kevertek. Az utóbbi időkig az aflatoxin-szenynyezettség elsősorban a fejlődő országokból importált termékeket érintette. A klímaváltozás hatására azonban Európa-szerte egyre nagyobb problémát jelent a kukorica aflatoxin-szennyeződése. Míg korábban úgy tudtuk, hogy hazánk éghajlatán nem képződik aflatoxin, a legutóbbi vizsgálatok alapján ez az álláspont revízióra szorul. A szennyező anyag mérését a Monitox 1000-rel egyszerűen elvégezhetjük. A Monitox 1000-rel kimutatható aflatoxinok nagyon stabil vegyületek, eltávolításuk a terményekből jelenleg nem megoldott. A legegyszerűbb és egyben leghatékonyabb módja az aflatoxin-tartalom csökkentésének az Aspergillus gombák elszaporodásának megelőzése, amelyet a Monitox 1000 láthatóvá tesz. Ennek érdekében mind a kukorica termesztése, mind a betakarítása és tárolása során meg kell előznünk a penészgombák fejlődését és a mikotoxin képződését. A Monitox 1000-rel kimutatható aflatoxin-képződés megelőzhető a betakarítás és tárolás során:
•
kíméletes betakarítással
•
szárítással
•
válogatással, rostálással
•
tiszta tárolóhellyel
•
jó szellőzéssel, alacsony páratartalommal
•
védve a kártevőktől.
Tisztítással is hatékonyan csökkenthető az aflatoxin-szennyezettség. A szemeket a szárítás előtt és után is Monitox 1000-rel vizsgálni és tisztítani kell; a rosták nyílásainak és a ventilláció szabályozásának segítségével távolítják el a port, a tört szemeket, a fizikai szennyeződéseket. Léteznek nem túl költséges rostálási eljárások, amelyek a mikotoxinok egy részét képesek eltávolítani.
A kirostált szennyeződés magas mikotoxin-tartalmú lehet, ezért azt állatokkal tilos feletetni, égetéssel kell megsemmisíteni.
Agrogazda.hu Mérőműszerek Kft.
8000 Székesfehérvár, Zsombolyai utca 36.
Tel.: +36 22/322-650; Mobil: +36 70/322-6145
Web.: www.agrogazda.hu; e-mail: info@agrogazda.hu
Címkék: aflatoxin, gabona, terménytárolás, gabonaszellőztető, gabonatárolás , Monitox

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?