Fenntartható vízgazdálkodás – Agrárminiszterek globális csúcstalálkozója Berlinben
A fenntartható vízgazdálkodás a 21. század egyik legnagyobb kihívása, az agráriumnak pedig óriási a felelőssége, hiszen a globális vízkészlet jóval több, mint felét használja. Már most több konfliktust vált ki a víz, mint a termőföld iránti igény, és ez a folyamat a klímaváltozással csak súlyosbodik. A közeli jövő legnagyobb feladata az ágazat számára az, hogyan lehet fenntartható, észszerű vízgazdálkodással a világ folyamatosan növekvő népessége számára minél több élelmiszert előállítani.
A berlini Nemzetközi Zöld Hét (Internationale Grüne Woche, IGW) az agrárdiplomácia fontos fórumává nőtte ki magát az elmúlt években. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy a rendezvény keretein belül az idén kilencedik alkalommal megtartott Globális Élelmezési és Mezőgazdasági Fórumon (GFFA) minden korábbinál több, összesen 83 agrárminiszter vett részt.
Egyre többen ugyanannyi vízre
A világ édesvízkészletének 70 százalékát a mezőgazdaság használja fel, ráadásul a termelés során alkalmazott műtrágyák és permetezőszerek negatív hatással vannak a vízminőségre. A gazdasági növekedés, népességnövekedés, városiasodás mind fokozzák a vízért folytatott versenyt. Ebben a nehéz, ellentmondásokkal teli, hátrányos környezetben hogyan képes a mezőgazdaság eleget tenni feladatának, azaz hogyan tudja ellátni élelemmel a világ folyamatosan növő lakosságát? És mindeközben hogyan lehet a vízfelhasználást fenntartható módon kezelni?
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: Tóth Krisztina