Joost Korte a KAP kihívásairól – Rugalmasság, fenntarthatóság, innováció és egyszerűsítés
A sok bizonytalan tényező ellenére optimistán tekint az EU mezőgazdaságának jövőjére Joost Korte, az Európai Bizottság (EB) Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóságának főigazgató-helyettese, aki egy magyarországi konferencián osztotta meg gondolatait a Közös Agrárpolitika (KAP) jelenéről és jövőjéről.
A közös agrárpolitikát eredetileg azért hozták létre, hogy a lakosságnak megfizethető árú, minőségi élelmiszereket, a mezőgazdasági termelőknek pedig méltányos megélhetést biztosítson.
Az 1962 óta működő támogatási rendszer megalakításakor kitűzött célok az eltelt évtizedek alatt sok tekintetben változtak, mivel az unió azokat folyamatosan a társadalom változó igényeihez igazította. A KAP dinamikus szakpolitika, mert reformok sorozatán keresztül alakították ki úgy, hogy megfeleljen az európai mezőgazdaság előtt álló új kihívásoknak. Ezek közé tartozik a természeti erőforrások fenntarthatóbb használata, az éghajlatváltozás, a globális piacok jelentette fokozottabb verseny, valamint annak szükségessége, hogy a vidéki térségek az EU egészében folyamatosan fejlődjenek. A KAP-nak a jövőben is biztosítania kell a fenntartható élelmiszer-termelést és a stabil élelmiszer-ellátást, szem előtt tartva az élelmiszer-biztonságot, a vidéki gazdaságot, az állatjólétet, valamint a társadalmi és a környezetvédelmi szempontokat is.
Amiben változtatni kell
Joost Korte
Európai Bizottság (EB) Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatósága főigazgató-helyettes
A KAP amellett, hogy az Európai Unió egyik alappillére, európai életforma és az európai földek egyik legfontosabb felhasználási formája. Joost Korte szerint a jövőben komoly kihívásokkal kell szembenéznie az agráriumnak. Az EB mezőgazdasági és vidékfejlesztési igazgatóságának főigazgató-helyettese erről a Portfolio Agrárszektor 2016 konferenciáján beszélt, ahol elmondta azt is, hogy a jövőben négy területen kell a KAP-ban változtatni.
Elsőként a rugalmasságot említette. Véleménye szerint nem helyes, hogy a farmerek részesedése értékben egyre kisebb a teljes ellátási láncban, ezért a rugalmasság jegyében a gazdálkodók együttműködését, szövetkezését sürgette. A jövő nagy feladata, hogy hogyan lehetne az agráriumból élőket megerősíteni, az ágazat ellenállóságát növelni, illetve a felmerülő kockázatokat kezelni. A főigazgató-helyettes másodikként a fenntarthatóság fontosságát jelölte meg. Ez azért is fontos kérdés, mert az unió állampolgárai hajlamosak a globális felmelegedésért vagy egyéb környezeti problémákért az ágazatot okolni. Harmadik kihívásként az innovációt említette. Ez azért égető kérdés, mert a gazdálkodók jó része nem a kor elvárásainak megfelelő technikai színvonalon gazdálkodik, és egyáltalán nem nyitott az új technikai megoldásokra, kevesen használják a big data nyújtotta előnyöket. Negyedik és egyben legfontosabb cél a közös agrárpolitika tekintetében az egyszerűsítés Joost Korte szerint, komoly változásokra van szükség a jogszabályalkotás és azok alkalmazása területén, és elsősorban a KAP irányítását kell átalakítani.
Cél a KAP modernizálása
„Semmi sem egyszerű az EU-ban, de a KAP esetében még bonyolultabb minden, mint kellene” – mondta. Az Európai Bizottság épp ezért 2017-ben publikál egy kiadványt a KAP egyszerűsítésére és modernizálására vonatkozóan, amit egy komoly konzultálási folyamat előz majd meg. Tájékoztatása szerint januártól széles körű egyeztetések kezdődnek az egész EU-ban, hogy nyáron megjelenhessen a KAP modernizálását és egyszerűsítését célzó dokumentum. Hozzátette: a folyamat vége felé, 2018-ban elkezdenek megjelenni a jogszabálytervezetek, ajánlások, amelyek a 2020-as időszakra lépnek életbe.
A főigazgató-helyettes hazánkkal kapcsolatban pozitívumként említette, hogy a statisztikák alapján hazánk jól teljesített az elmúlt években, és a 2004-es csatlakozás óta nőtt a mezőgazdaságban dolgozók bére, igaz, még mindig jócskán elmarad az európai átlagtól és a más szektorokban megszokottól.
Megdicsérte a magyarok által kitalált Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszert (MKR) is.
Szerző: Tóth Krisztina Fotó: a szerző