A réten hagyott kutyapiszok vetélést okoz a legelő állatoknak
Hírek - 2023.04.13
A legelőkön, réteken sétáltatott kutyák ürüléke veszélyes lehet az ott legeltetett haszonállatok számára, írja az agrarheute.com. Tartalmaz ugyanis egy Neospora Caninum nevű kórokozót, melyet fertőzést okoz azoknak az állatoknak, amelyek legelés közben elfogyasztják a kutyák végtermékét is.
A Neospora caninum egy olyan parazita, amely vetélést okoz a vemhes szarvasmarháknál. A kutya az egyetlen ismert hordozója ennek a fertőzésforrásnak, állítja a Bajor Állami Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal (LGL), és közel egy hónapig is képes a bélsárral üríteni a petéket, amelyek aztán fertőzést okoznak juhnak, kecskének, lónak, szarvasmarhának, de még a rókáknak és kutyáknak is.
A fertőzés sok esetben átjut az anyaméhből a magzatba is (diaplacentális fertőzés). Szinte a legtöbb fertőzött tehén továbbadja borjának a kórokozót, akik hordozókként jönnek világra, és ők is tovább örökíthetik a petét. Az infekció pont a szarvasmarháknál a legsúlyosabb, náluk a vetélés a harmadik hónaptól jelenik meg, és a vemhesség ötödik-hatodik hónapjában a leggyakoribb.
Ha gyakori a vetélés vagy halvaszületés az állományban, érdemes a Neospora Caninumra való szűrést elvégeztetni minél hamarabb, javasolja a német lap, és elővigyázatosságból, szarvasmarha-vásárláskor, antitestvizsgálat sem árthat.
Címkék: rét, legelő, legelő állatok, szarvasmarha, vetélés
Rangos kitüntetést kapott Fórián Zoltán, az AgrárUnió állandó ...
Kertészkedés szintet lépve – Miért az emelt ágyás a bőséges ...
Új szakmai kézikönyv segíti a szőlő aranyszínű sárgaságának ...
A KWS tovább erősíti ügyfélközpontú működését Magyarországon
Tiszta tábla, biztos alapok: kalászos gyomirtás a gyakorlatban
Ősszel elvetni, tavasszal (nem) elrontani – Néhány gondolat a ...
A korai gyommentes kukorica kulcsa – a pre-poszt technológiában ...
Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg ...
Növeljük a folyamatos erdőborítással kezelt állami erdők ...
Költségkímélő napi rutin – Energiahatékonyság az állattartó ...
