TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 87.511,60 Ft (tonna)
Napraforgómag: 229.381,12 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 78.275,57 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 74.000,00 Ft (tonna)
Repcemag: 218.000,40 Ft (tonna)
Full-fat szója: 212.396,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 597 Ft
Benzin ára: 589 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 404,2
USD: 355
CHF: 430,3
GBP: 476,09
Hirdetés
Végre megindult valami az öntözésfejlesztésben

Végre megindult valami az öntözésfejlesztésben

Hírek - 2020.07.10

Mezőhegyesen öntözési mintaprogramot valósítanak meg, víztakarékos, mégis hatékony technológiával. Célegyenesbe érkezett az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény is, amely elhárítja az akadályt az öntözőberendezések telepítése elől – akár idegen területen is.

Nemzeti öntözési mintaprogram indul a mezőhegyesi ménesbirtok használatában lévő 5500 hektáros területen, a kormány 8,5 milliárd forinttal támogatja a 2022-re megvalósuló beruházást. Minderről Lázár János, a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos tájékoztatta az MTI-t. Kifejtette, hogy az öntözési kapacitás emelése, korszerűbbé és hatékonyabbá tétele versenyképességi kérdés, amelyben ma a magyar agrárium le van maradva az európai uniós átlaghoz képest.

Jelenleg Magyarországon 87,5 ezer hektáron – a szántóterületek alig 2 százalékán – folyik öntözéses gazdálkodás, az uniós átlag ennek legalább háromszorosa. A nemzeti öntözésfejlesztési mintaprogram célja, hogy a magyar mezőgazdaságban bemutasson egy környezetkímélő, a vízzel takarékosan bánó, mégis hatékony technológiát, amelyet nagy területen alkalmazva garantálható a termelés biztonsága, és emelhető annak mennyisége. A kormány idén és jövőre 3-3 milliárd, 2022-ben pedig 2,5 milliárd forintot biztosít a program megvalósítására tőkeemelés formájában.

Közben június végén megjelent az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény végrehajtási rendelete, amely az öntözési szolgalom alapításának, az öntözési közösségek elismerésének és ellenőrzésének, valamint a környezeti körzeti tervek jóváhagyásának részletszabályait tartalmazza. Ezt már Nagy István agrárminiszter jelentette be, aki emlékeztetett arra, hogy az öntözési beruházásoknál az jelenti a legfőbb akadályt, hogy az öntözővizet el kell juttatni a beruházó termőföldjére. Ehhez ugyanis a legtöbb esetben más tulajdonában, illetve használatában lévő földrészleten át kell vezetni a szükséges létesítményeket, berendezéseket, amihez a tulajdonos hozzájárulása szükséges.

Az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény ezért kimondja, hogy az öntözéshez szükséges víz átvezetése érdekében öntözési szolgalom jön létre az érintett idegen ingatlanon. A szolgalom alapján az öntözni szándékozó mezőgazdasági termelő a vízi létesítményt az idegen ingatlanon elhelyezheti és üzemeltetheti, az ehhez szükséges munkákat elvégezheti, illetve az öntözőberendezést átvezetheti.

Az öntözéses gazdálkodás nagy beruházási igénnyel és jelentős üzemeltetési költségekkel jár együtt, így nagyobb területen jobban megéri a tevékenységet folytatni, mert csökkennek a fajlagos költségek. Mindezeket figyelembe véve a kormányzat a gazdálkodók együttműködését ösztönzi, ezért az öntözéses gazdálkodásról szóló jogszabály bevezette az öntözési közösségek kategóriáját.

Ezek alapításához és elismeréséhez kérelmet kell benyújtani az öntözési igazgatási szervként is működő Nemzeti Földügyi Központhoz. Az elismert öntözési közösségek jogosulttá válnak speciális támogatási formák igénybevételére, környezeti körzeti terv készítésére, a vízjogi engedélyezési eljárásban nyújtandó képviseletre, valamint öntözési körzeten belül található harmadlagos művek üzemeltetésére. Az öntözési közösségek elismerésére vonatkozó kérelmek már benyújthatók elektronikus úton a Nemzeti Földügyi Központhoz.






Forrás: MTI / Fotó: MTI/Balázs Antal

Címkék: növénytermesztés, öntözés, törvény, Mezőhegyes, mintaprogram
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Virág- és becőkárosító kártevők a repcetáblákon – Kártételeik ...

Közismert tény, a szántóföldi növények közül a rovarkártevők leginkább a repcét veszélyeztetik. Károsításuk a ...