
Rossz hír: maradnak a poloskák
Hírek - 2018.10.25
Jövőre sem ússzuk meg a poloskainváziót, védett helyen könnyen áttelelnek a kellemetlen szagú rovarok. A lakásokban nem okoznak nagyobb kárt, de a paprikát, paradicsomot, almát, körtét és szőlőt alaposan megdézsmálhatják.
A klímaváltozás és a globális kereskedelem is okolható az elmúlt hetek poloskainváziójáért az MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének igazgatója szerint. Kontschán Jenő az M1 csatornán kifejtette, hogy a klimatikus viszonyok megváltozása új fajok megjelenését segíti, az egész világot behálózó szállítmányozással pedig könnyen kerülnek egyik kontinensről a másikra a legkülönfélébb egyedek.
A szakértő hangsúlyozta, hogy az ágyi poloska kivételével a poloskák emberre és állatra nem veszélyesek, kórokozókat nem terjesztenek, de a gyümölcsösöknek és a zöldségültetvényeknek már tavasztól kezdve árthatnak. Az általuk okozott kár azért jelentős, mert nem válogatnak, sokféle növény lehet a táplálékuk. Irtásuk ezért a lakásokban is ajánlott, hiszen az otthoni környezet alkalmas az áttelelésükre – áll az MTI hírében.
Az észak-afrikai eredetű zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák jelentős, a becslések szerint több milliárd eurónyi gazdasági kárt okoznak világszerte a Közép-Európában, így Magyarországon is – mondta Aponyi Lajos, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara főtitkára. Idehaza elsősorban a zöldségféléket károsítják, azok közül is a paprikát és a paradicsomot, de támadják a gyümölcsöket is, többek között az almát, a körtét és a szőlőt is. A kártétel miatt a termés értékesíthetetlenné válik.
A haszonnövényi kártétellel szemben rovarölő szerekkel lehet védekezni, de ebben az esetben figyelembe kell venni az élelmezés-egészségügyi várakozási időt. Ahogyan az időjárás hűvösebbre fordul, a rovarok védett helyet keresnek, és így a lakásokban is megjelennek. Ez ellen szúnyoghálóval lehet védekezni, emellett a szakértő azt javasolja, hogy a hűvösebb időszak közeledtével tartsák zárva az ajtókat és ablakokat.
Magyarországon a zöld vándorpoloska 2002-től, az ázsiai márványos poloska pedig 2013-tól jelent meg. Az évenkénti szaporodás és kártétel nagyságát elsősorban a tavaszi és a nyári hőmérséklet határozza meg, az átlagosnál melegebb és szárazabb időjárás kifejezetten kedvez tömegszaporodásuknak, védett helyeken mindkét faj áttelel.
Forrás: MTI
Címkék: gyümölcs, zöldség, kártétel, rovarirtás, poloska
Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Talaj- és növényvédelem a HORSCH gépeivel – Talajműveléstől a ...

A nagy távolságok ellenére a túzokok is járnak vendégségbe