TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 84.764,69 Ft (tonna)
Napraforgómag: 240.982,71 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 79.267,09 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 81.329,25 Ft (tonna)
Repcemag: 211.991,73 Ft (tonna)
Full-fat szója: 204.015,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 595 Ft
Benzin ára: 585 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 407,65
USD: 358,25
CHF: 438,66
GBP: 474,32
Hirdetés
Vízen lebegve nevelik a teheneket a hollandok

Vízen lebegve nevelik a teheneket a hollandok

Hírek - 2018.08.06

Védőgátak nélkül Hollandiának közel felét elborítaná a tenger. Vizük, folyójuk, csatornájuk enélkül is van éppen elég, s most az ebből fakadó hátrányokból igyekeznek előnyt kovácsolni. A sportpályák levágott füvének is újfajta hasznosítási módot találtak.

Egy folyamatban lévő projekt a kikötőváros Rotterdamba kíván „lebegő” farmokat telepíteni. A növekvő városi népesség, az emelkedő élelmiszer-fogyasztás, valamint a csökkenő mezőgazdasági területek arra kényszerítik a hollandokat, hogy a termelőhelyeket közelebb hozzák a lakossághoz. Ezt szolgálnák a vízre épített mini tehéntelepek is, amelyek friss tejjel és hússal látnák el Rotterdamot.

Meglepő, de a takarmány 80 százaléka városon belül keletkezik, mégpedig a sörfőzdék, malmok, burgonya-feldolgozók melléktermékeként. Hihetetlen, de a hollandok még a sportpályák levágott füvét is a jószágoknak adják majd tovább. Egy-egy lebegő farmon 40 MRY (Meuse Rhine Yssel) vagy Montbéliarde szarvasmarha fog élni, amelyek kettős hasznosításúak, vagyis tej- és hústermelésre egyaránt alkalmasak.

A lebegő telep alapjául egy 30×40 méter alapterületű betonépítmény szolgál majd, és nemcsak a marhák befogadására szolgál (gondozókkal), hanem egy bolt és egy látogatói központ is helyet kap benne, ami tovább növelheti a farmok bevételét. A gazdaság a parthoz lesz hozzáépítve, tehát nem a szűkös szárazföldtől veszi el a helyet, hanem a víz fölött fog lebegni.

A keletkező trágyát természetesen nem a folyókba, csatornákba eresztik ki, hanem megszárítják, komposztálják, mert a végtermékre (például virágföldként) szintén nagy szüksége van a városi lakosságnak. Az első ilyen rotterdami létesítmény a tervek szerint már 2018 végén működni fog, és naponta 1000 liter friss tejet állít elő. A fejést robotok végzik, a tehenek pedig alkalmanként a partra is átmehetnek legelészni.




Szerző: AgrárUnió

Címkék: állattenyésztés, tejtermelés, szarvasmarha, Hollandia, fenntarthatóság
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Az articsóka – Gyümölcs és zöldség kultúrák új lakói 1. rész

Minisorozatunk első részében áttekintjük, hogy a nevezett honnan jött, nagyjából mikortól jelent meg hazánkban a ...