A magyar gazdálkodók szakmai közössége
Corteva Queen 2023. ápr. 1-15

Új módszer búzafajták értékelésére

Új módszer búzafajták értékelésére

Hírek - 2018.06.28

Hatékonyabbá és gyorsabbá teszi a búzanemesítés folyamatát az az eljárás, amit a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének munkatársai dolgoztak ki. Az új technológiával könnyebbé válik az időjárás szélsőségeinek ellenálló fajták nemesítése.

Új módszer búzafajták értékelésére


A klímaváltozás és a velejáró szélsőséges időjárási jelenségek szükségessé teszik a megváltozott viszonyok között is megfelelő mennyiségű és minőségű termést hozó, a stresszhatással szemben ellenálló fajták kialakítását. A klímaváltozással együtt járó egyik legjelentősebb környezeti stressztényező a szárazság.

- A szárazság idején a növény túlélését biztosító reakciókat szárazságstressz-rezisztencia mechanizmusoknak nevezzük. Ezek alapján elkülöníthetők a tolerancia (tűrés), az elkerülés és az elhalás, vagy végleges károsodás folyamatai. A tolerancia esetében a növény rendelkezik minden olyan mechanizmussal, mely segítségével magas szinten tartja az anyagcserefolyamatok aktivitását alacsony szárazságstressz alatt, valamint csökkentett aktivitást tart fent súlyos stressz hatására – magyarázza Dobránszki Judit, a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság tudományos főigazgatója.

A DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének laboratóriumában a búzafajták molekuláris genetikai markerekkel történő szelekcióját végezték el. A kísérletek során 30 specifikus szekvenciát azonosítottak a búza örökítőanyagában (DNS), melyek segítségével a kutatóintézet saját búza genotípusait, hazai tájfajtákat és vadtípusokat különítettek el a fajták, illetve típusok szárazság-stresszre toleráns és fogékony tulajdonságai alapján.

búzafajták értékelésére 

- A specifikus szekvenciákat polimeráz láncreakció-technikával alkalmazva gyors és pontos meghatározásokat kaphatunk a búzanemesítési programok szelekciós fázisában. Lehetőség nyílik a különböző genotípusok gyors és hatékony értékelésére a nemesítés kezdeti szakaszában, biztosítva, hogy a további vizsgálatokba már csak az új környezeti kihívásoknak megfelelő genetikai állománnyal rendelkező növényanyag kerüljön be – tett hozzá Dobránszki Judit.

A molekuláris genetikai módszereket a „Kiváló malomipari paraméterekkel rendelkező adaptív őszi búza vonalak előállítása ” című projekt keretén belül fejlesztették ki a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet biotechnológiai laboratóriumának kutatói.




Forrás: DE Sajtóiroda - TH


Címkék: nemesítés, búzafajták, búzanemesítés

LEGOLVASOTTABB HÍREK

2023.03.05

ZÖLDSÉGFÉLÉK TÁPANYAGIGÉNYE

TOVÁBB OLVASOM...

2023.02.19

Mit ültessek a kert árnyékos oldalára?

TOVÁBB OLVASOM...

2023.02.17

Miért válasszunk magyar burgonyafajtákat?

TOVÁBB OLVASOM...

2023.01.28

Ukrán gabona, uniós fejfájás

TOVÁBB OLVASOM...

2023.01.27

Nemcsak olcsó gabona, hanem silány liszt is érkezik Ukrajnából

TOVÁBB OLVASOM...

2023.01.25

Videón, ahogy az autó felborít egy pótkocsis traktort

TOVÁBB OLVASOM...

2023.01.24

Páratlan technológiai újítás a Huntractornál

TOVÁBB OLVASOM...
TOVÁBB A HÍREK OLDALRA...