TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 87.511,60 Ft (tonna)
Napraforgómag: 229.381,12 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 78.275,57 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 74.000,00 Ft (tonna)
Repcemag: 218.000,40 Ft (tonna)
Full-fat szója: 212.396,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 597 Ft
Benzin ára: 589 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 404,2
USD: 355
CHF: 430,3
GBP: 476,09
Hirdetés
A glifozát-vita újabb állomásai

A glifozát-vita újabb állomásai

Hírek - 2017.09.20

Folyamatosan az érdeklődés középpontjában áll a glifozát, időről-időre újabb jelentések, állásfoglalások, tiltakozó akciók születnek a világ legelterjedtebb gyomirtójával kapcsolatosan. Az EU-nak év végéig kell döntenie a glifozát engedélyének megújításáról.

A glifozát gyenge szerves sav, színtelen kristályos, szilárd vegyület, vízben jól oldódik. Világszerte elterjedt gyomirtószer gyümölcsök, zöldségek, szántóföldi növények termesztése során. Napjaink növényvédőszereinek piacvezető hatóanyagai közé tartozik, a világ legelterjedtebb gyomirtója, évente mintegy 800 ezer tonnát használnak belőle. Az 1974-ben piacra került szernek a 2000-es években lejárt a szabadalma, ma már bárki gyárthatja: csaknem 750 termék alkotórésze, kb. 20 országban több mint 90 cég forgalmazza. Ráadásul az évente kiszórt mennyiség folyamatosan növekszik, az Egyesült Államokban 20 év alatt hússzorosára nőtt a szer alkalmazása, amely a világon a legjobban fogyó generikus készítményekben fordul elő.

Szeptember elején az Európai Élelmiszer Biztonsági Hatóság (European Food Safety Authority’s, Efsa) jött elő egy állásfoglalással glifozát-ügyben, a közlemény természetesen újabb adalékkal gyarapította a pró és kontra érvek sorát. Az EFSA szerint nem találtak rá bizonyítékot, hogy a glifozát kártékony hatással lenne az humán hormon rendszerre. Az EFSA az Európai Bizottság felkérésére kezdte el vizsgálni még 2016-ban, hogy a gyomirtószerekben használt anyagnak van-e hatása az endokrin rendszer működésére. A hatóság állásfoglalása értelmében a glifozátnak a rendelkezésre álló átfogó adatbázis alapján nincs az endokrin rendszert károsító tulajdonsága. Ez azért lehet fontos, mert az EFSA véleménye az uniós szabályozás során is meghatározó. Az Európai Bizottság idén júliusban javasolta a szer újabb 10 évre való meghosszabbítását, és várhatóan az év végéig döntés születik a világ legelterjedtebb gyomirtója, a glifozát engedélyének megújításáról.

Korábban az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) Kockázatértékelési Bizottságának (RAC) szakvéleménye állította azt a hatóanyagról, hogy semmilyen mértékben nem minősíthető rákkeltőnek. A molekula sem a karcinogén 1A (emberen bizonyított), sem az 1B (állatokon bizonyított), sem a 2-es (bizonytalan) kategóriába nem kerülhet. AZ ECHA RAC szerint a glifozát nem minősíthető sem karcinogén, sem mutagén, sem reprotoxikus hatásúnak.

Ezek a közlemények valószínűleg nem győzték meg az unió polgárait. 1,3 milliót egészen biztosan nem, hiszen ennyi aláírás gyűlt össze a „Ban Glyfozát” (Tiltsák be a glifozátot) európai polgári kezdeményezés keretében. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság az EU jövőjével, egységével kapcsolatos számos, aktuális kérdés megtárgyalása mellett így a szeptember 20-21-i brüsszeli plenáris ülésén napirendre tűzte az ügyet. A "Tiltsák be a glifozátot, és védjék meg az embereket és a környezetet a mérgező növényvédő szerektől" elnevezésű európai polgári kezdeményezés szervezői azt akarják elérni, hogy az Európai Bizottság javasolja a tagállamoknak, tiltsák be az egészségre és környezetre kockázatos glifozátot, a bizottság vizsgálja felül a növényvédő szerek jóváhagyására vonatkozó eljárást, és határozzon meg olyan kötelező célszámokat, amely az egész EU-ban csökkenti a növényvédő szerek használatát. A kezdeményezés azt is szeretné elérni, hogy az EU-ban kényszerítő jelleggel csökkentsék a vegyszerek mezőgazdasági használatát, illetve azt, hogy a vegyszerek uniós engedélyezési folyamata ne az ipari szereplők, hanem a hatóságok által rendelt tanulmányokra támaszkodjon. A vegyszerhasználattól kevésbé függő mezőgazdasági modell kialakítása egyébként már egy 2009-es direktívában is szerepelt.

A glifozát betiltását szorgalmazók többek között olyan hivatalos adatokra alapozzák akciójukat, amely szerint 2015 márciusában az ENSZ Rákkutató Ügynöksége, az IARC azt állapította meg, hogy a glifozát genotoxikus, laboratóriumi körülmények között rákkeltő az állatokra, és potenciális rákkeltő az emberre nézve.

A Magyar Ökotoxikológiai Társaság elnöke, Darvas Béla is úgy véli, a mai növényvédelmet kizárólag a termesztés szűk látókörű szempontjai vezérlik, a növényvédelmi döntésekben sem a környezet- és a természetvédelem, sem az egészségvédelem szempontjai nem érvényesülnek kellőképpen. A földművelésügyi miniszternek írt nyílt levelében korábban azt kérte, tegyenek valamit a glifozáttartalmú növényvédő szerek fenntarthatóbb használata érdekében, és mielőbb gondoskodjanak a glifozát toxicitásának független felülvizsgálatáról, főleg annak rákkeltő hatását, továbbá a hormonháztartást zavaró anyagokkal kapcsolatos tulajdonságait illetően. A társaság úgy ítéli meg, a glifozát használatát nem szabadna közparkok, közkertek és játszóterek területén vagy azok közelében engedélyezni.




Szerző: AgrárUnió

Címkék: gyomirtás, glifozát, gyomirtó szer, hatónyag, EFSA
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Meglehetősen nagy a madárforgalom ezekben a hetekben a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is. Érkeznek ...