
Mérgezett tojások: a franciák tömegesen ettek belőlük
Hírek - 2017.08.22
Legalább 200 ezer darab Fipronillal szennyezett tojást ehettek meg a franciák – állítja az ország mezőgazdasági minisztériuma. A veszélyes rovarirtó szerrel mérgezett áruk Hollandiából és Belgiumból kerültek a boltok polcaira. Magyarországra is jutott belőlük, de az érintett termékeket már kivonták a forgalomból.
Franciaországban mintegy 200 ezer darab – holland és belga üzemekből származó – „mérgezett” tojást vásároltak és ettek meg a fogyasztók Stéphane Travert agrárminiszter szerint. A Fipronil nevű rovarirtó szerrel szennyezett termékek április 16. és május 2. között kerültek kereskedelmi forgalomba, de nem tartalmaztak olyan dózisban inszekticidet, hogy az súlyos egészségkárosodáshoz vezessen – próbálták megnyugtatni a kedélyeket.
A botrány kipattanása után Belgiumból érkezett 48 ezer tojást még idejében lefülelték július második felében, így abból már csak nagyon kevés juthatott a fogyasztók tányérjaira. A franciák egyelőre nem találtak bizonyítékot arra, hogy az odahaza termelt tojások is Fipronillal szennyezettek lennének, ez pedig még inkább a saját termékek vásárlása felé tereli a vevőket.
A Fipronilt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) enyhén mérgezőnek tartja, és az első tojásszennyezéses ügyre már tavaly novemberben fény derült. A rovarirtót tojótyúkok esetében alkalmazta egy holland cég tetvek ellen, bár az élelmiszerláncba kerülő állatoknál szigorúan tiltják a felhasználását, mert embernél nagy dózisban vese-, máj- és pajzsmirigy-károsodást okozhat.
A holland gazdák több millió tojást és legalább egymillió tojótyúkot semmisítettek meg július 20. óta. Fipronillal szennyezett termék Magyarországra is eljutott, egy német vállalat ázsiai jellegű, fagyasztott, félkész termékében (Tamago Ei-Omelett-Block) találtak szermaradványokat, de a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) utasítására megtették a szükséges intézkedéseket.
Címkék: Nébih, tojás, fipronil, rovarirtó szer, mérgezett, Franciaország

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Virág- és becőkárosító kártevők a repcetáblákon – Kártételeik ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Az örökség megőrzése, a fenntarthatóság erősítése: Biharugra ...

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás