
Permetezőgép-felülvizsgálatok – ahogy a gazdák látják – Vélemények Hajdú-Biharból
Hírek - 2016.12.21
Ez év őszére kiépült és el is kezdte működését a permetezőgép-felülvizsgáló állomások országos hálózata. Ennek köszönhetően lehetőség nyílt rá, hogy a korábban már közzétett Fejér megyei tapasztalatok után az ország keleti feléből is kikérjük néhány permetezőgép-üzemeltető véleményét. Kovács Károly hajdúszoboszlói és Fónyad Ákos váncsodi gazdálkodó osztja meg tapasztalatait a felülvizsgálatról az AgrárUnió olvasóival.
A növényvédő szer nem játék
Kovács Károly
mezőgazdasági gépszerelő technikus
őstermelő
Hajdúszoboszló
Hajdúszoboszló határában gazdálkodunk száz hektáron. Szántóföldi növényeket termesztünk – kukorica, őszi búza, őszi árpa, napraforgó, szója, cukorrépa, lucerna –, emellett további száz hektáron végzünk bérmunkát. Ilyen módon összesen kétszáz hektáron végzek növényvédelmi kezeléseket, amihez egy ezerliteres, függesztett permetezőgépet használok, 15 méteres kerettel. Meggyőződésem, a permetezésnél alapvető, hogy a gép kifogástalan állapotban legyen: ezzel máris több problémát kizárok. Van elég hibázási lehetőség a növényvédelemben ezen túl is, amire figyelni kell. A gép nem megfelelő állapota a szórás egyenetlenségét okozza, pedig a növénynek sem mindegy, hogy a vegyszerből mennyi éri. Elég nagy növényvédő-szer-terhelést kapnak a növények és a földek így is – amit kiadunk, azt legalább adjuk ki jól. Az embernek is jólesik egy tányér birkapörkölt, de egy bográccsal már nem...
A permetezőnk idén négyéves, és mivel hallottunk a kötelező felülvizsgálatról, a fiam – aki növényorvosnak tanul – regisztrálta a gépet a növényvédőgép-ellenőrző állomás honlapján. Aztán egyszer jelentkeztek telefonon, időpontot egyeztettünk, és az ősszel el is végezték a vizsgálatot. Az elsők között voltunk Hajdúszoboszlón, akik bevizsgáltatták a gépüket. A vizsgálatra különösebben nem készítettük fel a permetezőt: odafigyelünk rá, hogy a gépeink jó állapotban legyenek, így nem is igényelt semmilyen javítást. Persze én is ember vagyok, és volt véleményem a felülvizsgálatról már azelőtt is, hogy elvittem a gépet: őszintén szólva egy kissé felesleges hercehurcának gondoltam. A felülvizsgálaton viszont szembesültem vele, hogy nem minden tökéletes, ami annak látszik. A műszer kimutatta a szóráskép egyenetlenségét: némelyik fúvóka feleannyit szórt, mint a másik, de szabad szemmel ebből semmi nem látszott. Kopásból adódott az eltérés, pedig nem mondhatni, hogy öreg, agyonhasznált szórófejek lettek volna. A hibát gyorsan tudtuk korrigálni: a számítógép jelezte, hogy hol van eltérés, kicseréltünk néhány fúvókát, és az újramérésnél már mind a hibahatáron belül volt.
A felülvizsgálat összesen 73 ezer forintomba került. Persze Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen, és el kell ismerni, hogy a vizsgaállomás személyzete meggyőzően végezte a munkáját, láthatóan profi gépekkel, de azért nem bántam volna, ha kijön annyiból, mint egy autó vagy traktor műszaki vizsgáztatása. Az ártól eltekintve azonban hasznos dolognak tartom, hogy lehetőség van bemérni a gépeket. Alaposan átvizsgáltak mindent, ami az üzemelés szempontjából fontos. Amit mérni kellett, az mérték, amit műszerrel kellett bevizsgálni, azt azzal csinálták – így lehet eldönteni, hogy valami jó vagy nem. Ha egy ilyen vizsgálaton átmegy a permetező, akkor biztos lehetek benne, hogy jó géppel dolgozom.
Túl sok az előírás
Fónyad Ákos
családi gazdálkodó
Váncsod
Szántóföldi növényeket termesztünk 500 hektáron. Igyekszünk mindent megadni a kultúrnövényeknek, és ehhez az elvhez igazítjuk a növényvédelmi technológiánkat is: ha szükséges bármilyen védekezés a károsítók ellen, azt elvégezzük. A növényvédelmi kezeléseket egy vontatott, 24 méteres géppel csináljuk, amely éppen idén lett hároméves. Ha egy gép betölti ezt a kort, el kell végezni a felülvizsgálatot, majd háromévente meg kell ismételni – a 43/2010 FVM-rendelet előírja ezt, és az októberi módosításig a műszaki felülvizsgálatot jelölte meg erre elfogadható módszernek. Ennek értelmében a nyár végén itt, Váncsodon bevizsgáltattuk a permetezőgépet. A gépünk még fiatal, és gondot fordítunk rá, hogy jó állapotban tartsuk, így a szokásos karbantartáson és tisztításon túl egyéb javítást nem is kellett tenni a felülvizsgálat előtt. A vizsgálat három órát vett igénybe: a kereten revolverszórófej van, három sor fúvókával, így a szóráskép vizsgálatánál mindhárom sort bemérték. A szórásképek alapján három fúvóka cseréjét javasolták, ezt helyben el is végezték.
A felülvizsgálattal kapcsolatban vegyes érzéseim vannak. Az, hogy kiderül, ha valami probléma van, végül is jó dolog, és a rendes gazda ezeket a problémákat ki is javítja. Az alapelvvel is egyet tudok érteni, hiszen a növényvédelemben fontos a pontos és egyenletes kijuttatás, ehhez pedig a gépeknek meg kell felelniük bizonyos műszaki kritériumoknak. Azzal is tisztában vagyok, hogy a felülvizsgálat uniós előírás, amelynek eleget kell tenni, bár időnként az embernek az az érzése, hogy az EU túlbonyolítja a dolgokat, és a hazai szabályozás néha még erre is rátesz egy lapáttal.
Arról azonban nem vagyok meggyőződve, hogy egy ilyen teljes körű felülvizsgálati rendszer feltétlenül szükséges, másrészt szerintem az sem biztos, hogy egyértelműen csak pozitív hozadéka van. A hazai permetezőgéppark egy jelentős része fiatal, modern gépekből áll, amelyekben olyan szabályozó- és visszajelző rendszer van, amely folyamatosan tájékoztat például a kiszórt dózisról vagy a menet közben bekövetkező problémákról, például nyomásesésről. A gépeket jórészt közepes és nagy gazdaságok üzemeltetik, ahol rendszeres a szervizelés. Ezek a cégek – ahogy mi is – kötelező felülvizsgálat nélkül is rendben tartják a gépüket, ezért én felesleges kiadásként tekintek arra a 60-70 ezer forintra, amibe a vizsgálat nekünk került. Persze kibírjuk ezt a költséget, pláne, hogy három évre oszlik el. A kisgazdaságok számára azonban megterhelő lehet: egy 20-30 hektáros termelő anyagi lehetőségei korlátozottabbak, így sokszor öreg gépekkel dolgoznak, amelyek karbantartására is kevesebb jut. Ha nekik a vizsgadíjon felül a felújítást is finanszírozniuk kell – ami egy idős, nem megfelelően karbantartott gépnél eléggé valószínű –, az már jelentős tétel lehet. Ha ezt nem vállalják, és emiatt a saját földjüket sem kezelhetik a gépükkel, akkor viszont bérmunkát kell igénybe venniük, ami szintén a költségeket növeli.
Időnként az embernek az az érzése, hogy az EU túlbonyolítja a dolgokat, és a hazai szabályozás néha még erre is rátesz egy lapáttal.
Szerző: AgrárUnió
Címkék:
Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...