
A MOCSKOSPAJOR MEGKEZDTE KÁROSÍTÁSÁT AZ ŐSZI KÁPOSZTAREPCÉBEN!
Hírek - 2016.09.21
Jelen rövid összefoglaló célja a figyelemfelhívás az őszi káposztarepce termesztőknek. Az időjárási körülmények az idei évben nagyon kedveztek a repce vetéséhez, és a cikk írásának pillanatában is még zajlik az őszi káposztarepce vetőmagok földbe helyezése.
A megelőző csapadékos időszakokat követően a talajok nedvességtartalma megfelelő így több régióban a repce növények gyorsan kikeltek. A hőmérséklet emelkedésével a kártevők is gyorsan rátalálnak a kis csíranövényekre, ezért fokozottan ajánlott a repcetáblák folyamatos figyelemmel kísérése.
A repcét károsító bolha fajokon túl az idei évben kimondottan korán tapasztaltuk a mocskospajorkárosításának megjelenését (1. ábra). A mocskospajor a fénykerülő bagolylepkék (vetési bagolylepke, vetési fésűs bagolylepke, felkiáltójeles bagolylepke, „C” betűs bagolylepke) lárvája, magyarul hernyója. A hernyó a talajfelszín közelében elrágja a repcenövényeket, így azok nagyon gyorsan elpusztulnak (1. ábra).
1.ábra.Mocskospajor kártétel miatt a földre lefeküdt fiatal repcenövény (2016. 09. 08.)
A petékből kikelt hernyók összesen ötször vedlenek, ezért a kezdeti időszakban egészen kisméretű hernyókat is találhatunk, de tudni kell, hogy a hernyók minden vedlést követően nagyon erős táplálkozást folytatnak. A fénykerülés miatt a hernyók a nappali időszakban rögök alá húzódnak és a naplementével kezdik meg táplálkozásukat. A károsított repcenövények tövében egészen biztosan megtaláljuk a hernyót (2. ábra).
2.ábra. Amocskospajor általában összegömbölyödik– a talajfelszínen elrágta a repcenövényt(2016.09.08.)
A mocskospajor kártételére főként a korábbi vetésű és forgatás nélküli technológiában termesztett repcék esetében számíthatunk.
Mivel a kártevő rejtett életmódot folytat, ezért a védekezésre a gázosodó, klórpirifosz hatóanyag tartalmú Cyren EC 1 l/ha-os dózisát tudjuk alkalmazni. A védekezés minél magasabb hatékonysága érdekében a permetezést magas lémennyiséggel, szinte áztatás-szerűen, az esti órákban végezzük el!
További információ: www.cheminova.hu
Dr.Varga Zsolt
FMC/Cheminova Magyarország Kft.
(A fotók a szerző felvételei)

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Szántóföldi növénytermesztésünk – Ennek eredményei a ...