Újabb kitörés: ezúttal Békés vármegyei baromfitelepeken igazolódott a madárinfluenza
Hírek - 2026.01.28
Békés vármegyében egy tenyészpulyka és egy májhasznú lúd telepen magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A hatóság felhívja a figyelmet, hogy a járványügyi előírások maradéktalan betartása elengedhetetlen a járványok megelőzése és megfékezése érdekében. Az érintett állományok felszámolása folyamatban van.
A hivatal január 27-ei közleménye szerint a betegséget két Békés vármegyei baromfitelepen igazolta a Nébih laboratóriuma.
Békésszentandráson egy 7600 darabot számláló tenyészpulyka előnevelő telepen, míg Orosházán egy 5500 darabos májhasznú lúdállományban jelent meg a madárinfluenza. Mindkét állomány esetében megemelkedett elhullás jelentkezett, a pulykatelepen ezen felül idegrendszeri tüneteket, bágyadtságot, valamint takarmány-és ivóvíz fogyasztás csökkenését is tapasztalták. A mintákból a Nébih laboratóriuma – mindkét telep esetében – a vírus H5N1 altípusát mutatta ki.
A békésszentandrási gazdaságok körül a hatóság
A Nébih továbbra is hangsúlyozza a járványügyi szabályok maradéktalan betartásának fontosságát, ugyanis a betegség a vadon élő madarakban egyaránt jelen van. A biológiai biztonsági intézkedések következetes alkalmazásával törekedni kell arra, hogy a vírus a vadon élő madarakból ne kerülhessen a baromfiállományokba.
A madárinfluenzával kapcsolatos folyamatosan frissülő információkról a Nébih tematikus aloldalán tájékozódhat: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
EGY TECHNOLÓGIAI CSOMAG – SZÁMTALAN ELŐNY
Változik az inszeminátorok nyilvántartása
Talajfertőtlenítési megoldások a drótférgek ellen
A permetezési adatszolgáltatás benyújtásának új határideje: ...
Növénytermesztés és energiatermelés egyben: innovatív ...
Mennyire fog fájni a spanyol sertéspestis?
Több évtized a növényvédelem szolgálatában - Dr. Szőke Lajos ...
Nógrád vármegyében is megjelent a madárinfluenza
PowerGardTM, avagy biztonságos és kiszámítható ...
Újabb tűzifacsalók az interneten