Magyar pezsgő koronázza meg az év végi ünnepeket!
Hírek - 2025.12.30
Jót tett a hazai pezsgőpiacnak az elmúlt évek promóciós tevékenysége, ma már nem csak Szilveszterkor, hanem az év más alkalmait is pezsgővel ünneplik a fogyasztók. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa által készített körkép szerint a hazai gyártók ugyanakkor a tavalyinál gyengébb keresletet várnak az idei év végén. Ennek az oka, hogy a korábbi évekhez képest nehezebbé vált az értékesítés.
Már nem csak szilveszterkor bontanak pezsgőt a magyar fogyasztók. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa által készített körkép szerint – amelyet honlapján sajtóközleményben adott közre a kamara – az elmúlt években jelentősen megváltoztak a szokások, az utóbbi évek promóciós tevékenységének köszönhetően az emberek már nem csak az ünnepek alkalmával isznak pezsgőt, a kereslet éves szinten jobban szétterül, mint régen.
A pezsgők iránt két évtizede folyamatosan nő a kereslet
Általános tendenciaként figyelhető meg Magyarországon és a nemzetközi piacon is, hogy a pezsgők iránt most már két évtizede folyamatosan nő a kereslet (ez idő alatt több mint megkétszereződött a világ pezsgő-előállítása). A nyár sokkal erősebb, ám az ünnepek már nem jelentenek akkora csúcsot. Ennek ellenére a fogyasztásban még mindig az év végi ünnepkör és a húsvét jelenti a csúcsot. A hazai gyártók ugyanakkor a tavalyinál gyengébb keresletet várnak az idei év végén. Ennek az oka, hogy a korábbi évekhez képest nehezebbé vált az értékesítés, minden palackért meg kell küzdeniük.
Magyarországon a pezsgő készítésének is hagyománya van
Az év végén kerül forgalomba a pezsgők nagy része, de változó, hogy milyen mértékben fogy el, ami meghatározza az áruházláncok beszerzéseit is a következő hónapokban.
Magyarországon ugyanakkor nem csak a pezsgőfogyasztásnak, hanem a pezsgő készítésének is hagyománya van. A 19. század elején nyílt meg az első hazai pezsgőgyár a mai Szlovákia területén, Pozsonyban. Pesten 1852-ben indult a pezsgőgyártás Hölle Márton józsefvárosi gyárában, majd Törley József 1882-ben történt gyáralapításával a pezsgőgyártási központ átkerült Budafokra, amely jelenleg is a hazai pezsgőgyártás meghatározó részét adja.
Hazánkban évente mintegy 200 ezer hektoliter pezsgő készül
Ma már egyre több borászat jelenik meg a piacon a saját pezsgőjével. Ugyanakkor a hazai eredet-megjelölés pezsgők is megjelennek, hiszen idén novemberben kapott európai uniós oltalmat az Etyeki pezsgő.
Hazánkban évente mintegy 200 ezer hektoliter pezsgő készül, aminek a jelentős része a magyar piacon kel el, körülbelül negyede kerül az exportpiacokra, elsősorban Észtországba, Kanadába, Romániába és Svédországba. Ma már azok is bátran koccinthatnak pezsgővel, akik egyébként nem innának alkoholt, a boltok polcain egyre több gyártó alkoholmentes bor alapú habzóterméke közül lehet választani.
Címkék: pezsgő
Vadföldgazdálkodás és a fenntartható vadgazdálkodás ...
Károsítók a szántóföldön – Március vége-április eleje
Költségkímélő napi rutin – Energiahatékonyság az állattartó ...
Komplex gyomhelyzetekre komplex válasz: így működik a PIRATES ...
Az unióban és itthon is emelkedett a bárány ára
Tiszta tábla, biztos alapok: kalászos gyomirtás a gyakorlatban
A korai gyommentes kukorica kulcsa – a pre-poszt technológiában ...
Tavaszi hagyomány zaja szólt a legelőkért és a pásztorokért
Paci® a gyompusztító
Fontos határidő: március 31-ig teljesítendő az éves nitrát ...