
Az örökség megőrzése, a fenntarthatóság erősítése: Biharugra halastó Magyarországon
Hírek - 2025.04.14
Az Európai Tengerészeti és Halászati Alap (ETHA) beruházásaival újjáélesztette történelmi halastórendszerét a dél-alföldi Biharugrai Halgazdaság. Magyarország második legnagyobb halastórendszer-üzemeltetőjeként a társaság ötvözi az ökológiai fenntarthatóságot a gazdasági növekedéssel – erről adott hírt április 11-én az Európai Bizottság honlapján a Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság.
Az uniós finanszírozás lehetővé tette az infrastruktúra korszerűsítését, a haltenyésztési gyakorlatok javítását és a jobb munkakörülményeket, ami egészségesebb halakat, tisztább vizet és fokozott biológiai sokféleséget eredményezett.
A fenntartható akvakultúrát vezető történelmi halgazdaság Magyarországon
A Biharugra községben található Biharugrai Halgazdaság a 20. század eleje óta jelentős haltenyésztő egység. Az 1927 hektáros tavacskahálózatot üzemeltetve – amelyből 870 hektáron amurt, nagyfejű pontyot és harcsát termesztenek –, a társaság támogatja a régió társadalmi-gazdasági szövetét.
A fenntartható akvakultúra mellett elkötelezett vállalat a természeti erőforrások felhasználásával kiváló minőségű halat állít elő, miközben fenntartja a zárt ökoszisztémát a környezeti hatások minimalizálása érdekében. Puskás Nándor menedzser hangsúlyozza, hogy a gyorsan változó világban hatékony megoldásokra van szükség. Puskás Nándor, a gazdaság menedzsere szerint „ az extenzív haltenyésztés Magyarországon környezetileg és gazdaságilag is fenntartható haltermelési mód, ezért támogatásra érdemes tenyésztési forma. A kihívásoknak való megfelelés azonban hatékony és értelmes megoldásokat kíván tőlünk a gyorsan változó világban.”
Az érintetlen vizekre és a környezetbarát takarmányozási gyakorlatokra tanúsított farm növényevő halakat nevel GMO-k és antibiotikumok nélkül, így kiváló minőséget biztosít a fogyasztóknak.
Uniós támogatás: lehetővé tette a vállalat számára az infrastruktúra korszerűsítését
A Biharugrai Halgazdaság 2017-ben ETHA-finanszírozással támogatott jelentős átalakulásba kezdett. A támogatás lehetővé tette a vállalat számára az infrastruktúra korszerűsítését, beleértve a tógátak megerősítését, a tároló- és telelőtavak felújítását, az utak stabilizálását a nehézgépek elhelyezése érdekében és az alkalmazottak felszerelésének javítását. Ezek a fejlesztések jelentősen növelték a hatékonyságot, csökkentették a fosszilis tüzelőanyag-fogyasztást és javították a hal minőségét, ezáltal tisztább, egészségesebb, alacsonyabb zsírtartalmú termékeket hoztak létre.
A finanszírozás azt is lehetővé tette a társaság számára, hogy új utódnevelési technológiákat vezessen be, javítsa a tápanyag-utánpótlási rendszereket, és hatékony intézkedéseket hozzon a halastavak ragadozó madarak elleni védelmére. Támogatta továbbá a fejlett gépek bevezetését, a halászati folyamatok gépesítését a termelékenység javítása és a biztonságos halgyűjtés biztosítása érdekében még nehéz körülmények között is.
Az ökológiai előnyök jelentősek. A továbbfejlesztett infrastruktúra javította a kétéltűek, madarak és emlősök természetes élőhelyét, miközben elősegítette a biodiverzitást a tavakban. A tisztább, ásványi anyagokban gazdag tóágyak megnövelték a halak tápértékét, így húsuk nagyon ízes lett. Ezenkívül a plankton dinamikájának javulása egészségesebb ökoszisztémákat, megnövekedett természetes hozamokat és mérhető ökológiai nyereséget eredményezett.
A Biharugrai Halgazdaság példát mutat a vidéki közösségek fenntartható lehetőségeinek megteremtésében
A tenger gyümölcsei iránti globális kereslet növekedésével Magyarország innovatív akvakultúra-szemlélete modellként szolgál a hagyományok, a fenntarthatóság és a gazdasági versenyképesség egyensúlyának megteremtésében. A Biharugrai Halgazdaság további terjeszkedési terveivel, beleértve a halüzlet megnyitását és a létesítmények korszerűsítését, továbbra is példát mutat a vidéki közösségek fenntartható lehetőségeinek megteremtésében és a természeti környezet megőrzésében.
Forrás: https://oceans-and-fisheries.ec.europa.eu
Címkék: halastó
Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...