
Tulipán, nárcisz, jácint, krókusz – A tavaszi virágok a legkelendőbbek
Hírek - 2025.03.06
A Nőnap kapcsán ebben az évben is jelentős keresletre számítanak a hazai virágboltok és díszkertészek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös körképe szerint a vágott virág helyett egyre többen választják a cserepes növényeket, amelyek a magyar dísznövénytermesztők munkájának eredményeként kerülnek a virágboltokba.
dén is jelentős forgalomra számítanak a Nőnap, március 8.-a előtt a hazai virágboltok és a kertészeti árudák – áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara sajtóközleményében. – Míg korábban a legtöbben egy szál virággal, vagy egy egész csokorral köszöntötték e napon a hölgyeket, ma már egyre többen a cserepes virágok, vagy növények mellett teszik le a voksukat.
A vágott virágok többsége még mindig főként importból származik
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi szervezetének közös piaci körképe szerint ebben az időszakban a tavaszi virágok a legkelendőbbek − a tulipán, a nárcisz, a jácint, krókusz és egyéb hajtatott hagymás növények −, amelyek a kedves gesztus mellett a tavasz hírvivőiként is díszeleghetnek az otthonokban. A vágott virágok többsége még mindig főként importból származik, a cserepes, hajtatott virágok pedig a hazai dísznövénytermesztők munkájának eredményeként kerülnek a virágboltokba. A tavaszi hajtatott hagymások mellett hazai kínálatból elérhető a koratavaszi évelő primula is, de népszerűek az egyéb cserepes virágos és levéldísznövények, a fokföldi ibolyától az azaleáig.
Kis mértékű pozitív tendenciát mutat a kereslet
A növényházi dísznövénytermesztés 2024-ben az előző éves szintet érte el. Bár az elmúlt évben magasra ugrott infláció miatt az ágazat szereplői a kereslet jelentős visszaesésére számítottak, ez azonban szerencsére nem következett be, a rekord infláció és az alacsony bérek ellenére egyelőre kis mértékű pozitív tendenciát mutat a kereslet. A termelőknek azonban így is számos nehézséggel kell megküzdeniük. A magas energiaköltségek miatt egyes ágazati szereplők arra kényszerülnek, hogy felhagyjanak az energiaigényes kultúrák termesztésével, holott a piaci igény nem indokolja ezt.
Létkérdéssé válik a gépesítés és a robotizáció bevezetése
A díszkertész ágazat is küzd a kiszámíthatatlan és tervezhetetlen idénymunkaerővel, így a gépesítés és a robotizáció bevezetése ebben az ágazatban is lassan létkérdéssé válik. A kertészeti termesztésben az ágazat területegységre vetítve a legnagyobb értéket termeli, a legmagasabb hozzáadott értékkel. A dísznövénytermesztés ráadásul jelentős szerepet játszik a klímaváltozás hatásainak mérséklésében, élhető környezetünk kialakításában és fenntartásában nélkülözhetetlen szerepet játszik, így az agrár - mezőgazdaságban kiemelkedő jelentőséggel bír.
Lehetőség szerint válasszuk a helyi termelők és virágboltok hazai előállítású dísznövényeit a Nemzetközi Nőnap alkalmából is – áll a kamara sajtóközleményében.
Címkék: díszkertészet, virág
Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza