A mezőgazdasági árak tovább csökkentek az EU-ban 2024 második negyedévében
Hírek - 2024.09.30
2024 második negyedévében az EU-ban csökkentek a mezőgazdasági árak mind a kibocsátások, mind a beruházásokhoz nem kapcsolódó inputok tekintetében. A mezőgazdasági termelés átlagára 3 százalékkal csökkent 2024 második negyedévében 2023 azonos negyedévéhez képest – adta hírül honlapján a napokban az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala.
Amint írják, ebben az időszakban a mezőgazdaságban jelenleg fogyasztott áruk és szolgáltatások (a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások, pl. energia, műtrágya vagy takarmány) átlagára 7%-kal csökkent. Ezek a csökkenések azonban valamivel kevésbé voltak meredekek, mint az előző két negyedévben.
Ellentétes ártrendek a mezőgazdasági kibocsátás tekintetében
A mezőgazdasági árak 2021-ben és 2022 első három negyedévében tapasztalt meredek emelkedése után a növekedés üteme lelassult, és az árak végül csökkenni kezdtek. A mezőgazdasági termelés és az inputköltségek közelmúltbeli csökkenése a 2021 előtti nyugodtabb szint irányába mutat.
Az adatokat közelebbről szemügyre véve, 2024 második negyedévében ellentétes ártrendek mutatkoztak a mezőgazdasági kibocsátás tekintetében 2023 azonos negyedévéhez képest. Jelentős csökkenést regisztráltak a tojás (-15%), a gabonafélék (-14%) és a takarmánynövények árai (-13%). Ezzel szemben a kínálati oldali hiány az olívaolaj (+41%) és a burgonya (+10%) folyamatos áremelkedéséhez vezetett.
Meredeken esett a hagyma és a paradicsom ára
Általánosságban elmondható, hogy a gyümölcsök és zöldségek árai szerényen változtak (+3% a gyümölcsök, illetve -1% a zöldségfélék esetében), bár az egyes termékek esetében jelentős ellentétek mutatkoztak. A gyümölcsök kategóriáján belül 2023 azonos időszakához képest a legélesebb visszaesést a citrom és a lime (-48%), a legerősebb emelkedést a szubtrópusi és trópusi éghajlatról származó gyümölcsök esetében tapasztalták (+51%). A zöldségféléknél meredeken esett a hagyma (-46%) és a paradicsom (-27%) ára, ami ellentétben állt a friss hüvelyesek (+39%) és a karfiol (+35%) drágulásával.
A nem beruházáshoz kapcsolódó ráfordítások közül a műtrágyák és talajjavító szerek (-19%), valamint az állati takarmányok (-13%) árcsökkenése volt a legnagyobb.
A negyedéves árak a legtöbb EU-országban csökkennek
Országos szinten az EU-országok többségében (a rendelkezésre álló adatokkal rendelkező 25 országból 17-ben) 2024 második negyedévében a mezőgazdasági kibocsátási árak csökkenést regisztráltak 2023 azonos negyedévéhez képest. A legélesebb árcsökkenés Magyarországon volt (- 13%, Lengyelország (-12%) és Csehország (-10%).
Ezzel szemben a legnagyobb növekedést Görögországban (+8%), Lettországban (+4%), Cipruson és Írországban (+3%) regisztrálták.
A nem beruházáshoz kapcsolódó ráfordítások tekintetében a rendelkezésre álló adatokkal rendelkező EU-országok mindegyike csökkenést regisztrált 2024 második negyedévében 2023 második negyedévéhez képest. A legélesebb csökkenés Horvátországban (-14%), Magyarországon, Spanyolországban és Szlovákiában volt. (-11% egyenként).
Forrás: ec.europa.eu/eurostat
Címkék: mezőgazdasági árak, mezőgazdasági kibocsátásHiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Őszi repcekártevők
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén – Mindenkinek használni ...
Szakszerű tarlóápolás előnyei
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre
Megbízható, gyors és tartós – Samson PG hígtrágya kijuttató
Pánikkeltésből elég a toxin kapcsán, ezzel a felvásárlók cégek ...