TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 74.375,77 Ft (tonna)
Napraforgómag: 165.901,37 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 75.763,58 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.244,54 Ft (tonna)
Repcemag: 179.997,45 Ft (tonna)
Full-fat szója: 201.651,77 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 601 Ft
Benzin ára: 590 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 400,23000
USD: 366,08000
CHF: 425,43000
GBP: 478,61000
Hirdetés
Élménydús nap a szürkemarha gulyával a Simotai- legelőn

Élménydús nap a szürkemarha gulyával a Simotai- legelőn

Hírek - 2024.06.11

Szerény létszámmal, de kiváló időben zajlott a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság által első alkalommal meghirdetett „Egy nap a szürkemarha gulyával” elnevezésű június elsejei program, melynek helyszínéül a Kis-Sárréten található Simotai-legelő szolgált. A nap eseményeiről a KMNP honlapján adott hírt az igazgatóság.

A cél az volt, hogy a résztvevők testközelből megismerjék egy szürkemarha gulya mindennapjait, és nem utolsó sorban azokat az élőhelyeket, melyeket az állatok legelés közben felkeresnek. Mindjárt a program elején kiderült, hogy ide valóban állatszerető emberek érkeztek, mert egyik vendégük – egy ötödik osztályos kisfiú – talpig pásztorruhában jelent meg. A csizma, a birgerli nadrág, a pitykés lajbi, a darutollas pásztorkalap és a pásztorbot jelezte, hogy hozzáértő emberrel van dolgunk – áll a beszámolóban.

Mit is jelent a „tinó”

Első útjuk mindjárt a szürkemarhákhoz vezetett, melyek a villanypásztorral bekerített hatalmas terület legtávolabbi pontján tartózkodtak a Simotai-legelőn. A viszonylag nagy létszámú, 322 egyedből álló tinógulya a kellemes időjárásban már éppen a kora reggeli legelés után pihent és kérődzött. Itt rögtön hosszabb szemlélődés és beszélgetés következett, ahol a magyar szürke szarvasmarha múltjáról, jelenéről és különböző jellegzetes tulajdonságairól esett szó.  Mindjárt az elején tisztáztuk vendégeinkkel, hogy mit is jelent a „tinó” kifejezés és honnan ered a régi mondás, mely szerint „Tanulj tinó, ökör le belőled” – írja a cikk szerzője. – A pihenő jószágokat rövid időre hátrahagyva a környék természeti értékeit vettük szemügyre. Eljutottunk egészen a Vátyoni-erdőkig, majd a kisvátyoni vizes élőhelyek madárvilágát vizsgáltuk, és a Begécsi-halastavakon keresztül tértünk vissza a Simotai-legelőre. A délután folyamán már a gulya volt a főszereplő, fiatal pásztorunk még a tereléssel is megpróbálkozott, de ez kutya nélkül sajnos nem igazán sikerült.

Öreglebbencs és slambuc

A gulyát követve botanizáltunk is egy kicsit, elsősorban a szikes gyepek jellegzetes növényfajait vettük szemügyre: a sziki ürmöt, a sziki pozdort, a sóvirágokat, a sovány csenkeszt. Nagy örömünkre a legelő egy hátasabb részén egy szép gumós macskahere foltot is találtunk, amely eddig még a helyi szakemberek számára is ismeretlen volt. Közben a fiatalember több meglepetéssel is szolgált, hiszen nagyon sok eredeti pásztornótát ismert, sőt a régi pásztorételekben is jártasságot mutatott. Pontosan tudta például, hogy mi a különbség az öreglebbencs és a slambuc között.

Programismétlés szeptemberben, az őszi legelőkön

A téli szőrüktől megvált jószágok gyönyörű látványt nyújtottak a tavaszi legelőn. A szürkemarha gulyával eltöltött nap a szerény létszám ellenére mindenki számára nagy élményt jelentett. Azzal váltunk el, hogy a programot szeptemberben, az őszi legelőkön megismételjük, és megpróbálkozunk valamelyik pásztorétel közös elkészítésével is – áll a KMNP híradásában.

(Fotó: Biró István)

Címkék: szürkemarha, gulya
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Versenyképes ökogazdálkodás a Debreceni Egyetemen

A Debreceni Egyetem kiemelt célja, hogy támogassa az ökogazdálkodás fejlődését, hiszen ezáltal elősegíthetik az ...