Magyar kutatás segíti az egészségesebb szürkeharcsák tenyésztését
Hírek - 2024.06.07
A hazai szürkeharcsa-tenyésztést segítheti a HUN-REN Állatorvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN ÁTKI) és a Koppenhágai Egyetem munkatársainak közös kutatása, amely a kopoltyúférgesség hatékonyabb kezelését alapozza meg. A kutatás eredményeit a rangos Scientific Reports legújabb számában publikálták – adta hírül honlapján a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat.
A hazai halászati ágazat jelenleg egyik legkeresettebb terméke a leső- vagy szürkeharcsa, amely mind a tógazdasági haltenyésztésben, mind az intenzív rendszerekben meghatározó halfaj. A magyar akvakultúrákban megtermelt éves halmennyiség – a FAO 2020-as adatai szerint – 23.780 tonna. Bár a szürkeharcsa ezen belül csak a hatodik helyen áll a ponty és néhány más halfaj után, azonban mennyisége emelkedő tendenciát mutat.
Új, környezettudatos és fenntartható módszerekre van szükség
A harcsatenyésztés sikerét a termelést veszélyeztető tényezők, betegségek ‒ például a szürkeharcsa-kopoltyúférgesség ‒ hatékony kezelésével lehet megalapozni. A Thaparocleidus vistulensis egy gazdaspecifikus monogenetikus mételyfaj, amely olyan mértékben képes felszaporodni a szürkeharcsa kopoltyúján, hogy az súlyosan veszélyezteti az állomány egészségét és a termelés gazdaságosságát.
A kopoltyúférgesség leküzdésére új, környezettudatos és fenntartható módszerekre van szükség. A HUN-REN ÁTKI kutatói a Koppenhágai Egyetem munkatársaival együttműködve az EU Marie Skłodowska-Curie-pályázatának anyagi támogatásával sokrétű kutatást indítottak ezen a területen, amelynek során molekuláris technikákat és pásztázó elektronmikroszkópiát is alkalmaznak. A kórokozó anatómiájának, szaporodását befolyásoló sajátságainak és a betegség kialakulásának jobb megismerésével a halgazdaságokban alkalmazható célzott védekezés kidolgozása elérhető közelségbe kerül.
A szürkeharcsát három kopoltyúféregfaj képes megfertőzni
A monogenetikus laposférgek a paraziták változatos csoportját képviselik. A szürkeharcsát három, egymással közeli rokonságban álló kopoltyúféregfaj (a T. vistulensis, a T. siluri és a T. magnus) képes megfertőzni. Az egyes fajok hagyományos parazitológiai elkülönítése a kitinizált képletek, mint például a párzási szerveket merevítő struktúrák, illetve a rögzülést biztosító kapaszkodó horgok (2 pár központi és 7 pár szegélyhorog) morfológiája alapján történik. E képletek minél pontosabb megismerése – a fajazonosítás mellett – az egyes paraziták inváziós hatékonyságára, szöveti károkat okozó képességük mértékére is fényt deríthet.
Elsőként közölnek nagy felbontású, valós képet
A publikált kutatási eredmények elsőként közölnek nagy felbontású, valós képet és részletes leírást a Thaparocleidus vistulensis külső és belső struktúráiról. A molekuláris adatok felhasználásával végzett filogenetikai vizsgálatok a faji besorolás megerősítése mellett igazolják a tenyésztett szürkeharcsát és a természetes vizekben élő harcsapéldányokat fertőző T. vistulensis és T. siluri faj közötti közeli rokonságot. A közölt adatok megalapozzák a kopoltyúféreg szaporodását szabályozó stratégia kidolgozására irányuló kutatómunkát, amely eredményesebbé teheti a szürkeharcsa-tenyésztést.
Forrás: hun-ren.hu
Címkék: halSpórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Mit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
Őszi repcekártevők
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Más megoldást már el sem tudnak képzelni! – Szemrevételezzük a ...